جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2838- تاریخ : 1392/05/07 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(دوشنبه)

 کامبيز درم‌بخش:
 نقاشي و هنرهاي ديگر بعد از کاريکاتور قرار دارند 

 کامبيز درم‌بخش با انتقاد از بي‌توجهي مطبوعات به کاريکاتور گفت:کاريکاتور دشمن کسي نيست و هدف آن انتقاد سازنده از وضع موجود است.

اين کاريکاتوريست در گفت‌وگو با (ايسنا)، درباره‌ي هنر کاريکاتور و جايگاه آن در ايران گفت: کاريکاتور نزديک به 70 سال است که در ايران باب شده، ولي هنوز جايگاه خود را پيدا نکرده است.کاريکاتور يک هنر منتقد و اعتراضي است، اما متاسفانه در مطبوعات ما جايگاهي ندارد.دليل آن هم نبود فرهنگ‌سازي درست در اين زمينه است.

درم‌بخش ادامه داد:در کشورهاي خارجي، کاريکاتورها در مطبوعات جايگاه ويژه‌اي دارند و از ارکان اصلي يک روزنامه و مجله محسوب مي‌شوند. در ايران هم بايد به اين فرهنگ برسيم که کاريکاتور دشمن کسي نيست و هدف آن انتقاد سازنده از وضع موجود است، نه اينکه بخواهد روزنامه‌اي را به تعطيلي بکشاند و براي هميشه کنار گذاشته شود.

او همچنين عنوان کرد:نسل جديدي که در حوزه‌ي کاريکاتور ايران به وجود آمده، نسل بااستعدادي است. اما متاسفانه اين افراد با کمبود توجه و حمايت روبرو هستند. بسياري از آن‌ها جايي براي نمايش کارهاي خود ندارند و اگر هم نمايشگاهي باشد،‌ حمايتي پس از پايان آن براي ادامه‌ي کار ندارند و اکثر آن‌ها پس از مدتي دلسرد مي‌شوند و به سمت تصويرگري و انيميشن مي‌روند.

درم‌بخش افزود:آن‌طور که در شأن کاريکاتور و هنرمندان آن است، با آن برخورد نمي‌شود؛ در حالي که کاريکاتور و سينماي ايران، دو هنري هستند که بيشترين جايزه‌ها را در مجامع بين‌المللي دريافت مي‌کنند. نقاشي و هنرهاي ديگر بعد از کاريکاتور قرار دارند، اما مي‌بينيم که به اندازه‌ي آن‌ها به کاريکاتور توجه نمي‌شود.

اگر جوانان کاريکاتوريست اين فرصت را داشته باشند که کارهاي خود را به نمايش بگذارند، خواهيم ديد که چقدر از کار آن‌ها استقبال مي‌شود.

اين کاريکاتوريست که چند روز پيش موفق به دريافت جايزه بزرگ جشنواره‌ي کاريکاتور «ملانصرالدين» در کشور ترکيه شده بود، درباره‌ي حضور کاريکاتوريست‌هاي ايراني در جشنواره‌هاي بين‌المللي گفت: حضور کاريکاتوريست‌هاي ايراني در جشنواره‌هاي خارجي به حدي چشم‌گير است که باعث شده کاريکاتوريست‌هاي ديگر از حضور ايراني‌ها در جشنواره هراس داشته باشند.

درم‌بخش ادامه داد: رشد کاريکاتور در ايران در مرحله‌ي خوبي است. جوان‌هايي که به جشنواره‌هاي بين‌المللي راه پيدا مي‌کنند، کارهايي ارائه مي‌دهند که درخور توجه است و داوران را مجاب مي‌کند آن‌ها را به عنوان برگزيده انتخاب کنند.

اين کاريکاتوريست همچنين به جشنواره‌هاي داخلي اشاره و اظهار داشت: برگزاري اين جشنواره‌ها مثل دوسالانه‌ي کاريکاتور که بخش بين‌الملل هم دارد، اتفاق خوبي است. جوانان فرصت پيدا مي‌کنند تا آثار خود را به نمايش بگذارند. البته بعضي مشکلات مثل مسائل اقتصادي باعث عقب افتادن اين جشنواره‌ها مي‌شوند که بايد مرتفع شوند.

او همچنين درباره‌ي نمايشگاه کاريکاتورهاي خود در شهر کتاب گفت: 20 کاريکاتور که منتخبي از 200 کار من در سال‌هاي اخير هستند، با موضوع کتاب و کتابخواني به مدت يک ماه، از 1 مرداد تا 1 شهريور در گالري فروشگاه مرکزي شهر کتاب برپا مي‌شود. به علت محدوديت جا، بعضي از کارها به نمايش گذاشته نشده‌اند که قرار شد در پايان نمايشگاه به صورت اسلايدشو براي بازديدکنندگان به نمايش دربيايد.

او افزود:پس از پايان نمايشگاه، جلسه‌ي نقد و بررسي با موضوع کاريکاتور با حضور کاريکاتوريست‌ها و علاقه‌مندان برگزار خواهد شد.

درم‌بخش متولد سال 1321 در شيراز و فارغ‌التحصيل هنرستان هنرهاي زيباي تهران است. او تاکنون جوايز بسياري را در جشنواره‌هاي داخلي و خارجي از آن خود کرده و چندين نمايشگاه آثار او در کشورهاي مختلف جهان برگزار شده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
ويژه
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون