جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2797- تاریخ : 1392/03/20 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(دوشنبه)

 تصور دانشمندان از چهره انسان در 100 هزار سال آينده 

 
همان طور که چهره انسان از زمان عصر يخي تاکنون تکامل يافته، انتظار مي‌رود اين تغييرات ادامه‌دار باشد.يک محقق در مجموعه‌اي از تصاوير جالب اين تغييرات در گونه آدمي را در 100 هزار سال آينده نمايش داده است.به گزارش سرويس علمي (ايسنا)، امروزه مغز انسان سه برابر اندازه مغز اجداد نخستين آن است. در پي اين رشد مغزي، سر انسان نيز بزرگتر شده، جمجمه گسترش يافته و ويژگي‌هاي صورت تخت‌تر شده است.

ميکولاي لام، محقق انگليسي در پاسخ به اين سوال که با وجود فناوري‌هاي پوششي کنوني مانند عينک گوگل، سر انسان و چهره آن در 20 هزار، 60 هزار و يا حتي 100 هزار سال آينده چگونه خواهد بود، با همکاري دکتر الان کوان از دانشگاه واشنگتن،‌ تصاويري را طراحي کرده که شکل احتمالي تکامل يافته آينده انسان را پيش‌بيني کرده‌اند.به گفته وي با رايج شدن مهندسي ژنتيکي، تقدير چهره انسان به طور فزآينده‌اي با سليقه بشر تعيين مي‌شود.وي افزود که پيشاني انسان به دليل رشد مغز به گسترش ادامه خواهد داد.

با چيرگي انسان بر علم ژنتيک ريخت‌شناسي بشر، چهره وي به شدت به ويژگي‌هايي گرايش داشته که اساسا جذاب باشند؛ براي مثال مي‌توان به خطوط قوي شاهوار، بيني راست، چشمان نافذ و محل اجزاي صورت که به نسبت طلايي و تقارن کامل چپ-راست پايبند باشند، اشاره کرد.

دکتر کوان بر اين باور است که چشم‌ها با استقرار نوع بشر در منظومه شمسي و زندگي در محيطهاي تاريکتر مستعمره‌هاي دور از خورشيد، به شکل دلسردکننده‌اي بزرگ خواهند شد.

چشم انسان در شيوه‌هاي ديگر نيز توسعه يافته که ممکن است از نقطه نظر کنوني بسيار شگفت‌انگيز باشد اما در آينده چشمها از ويژگيهاي جديدي شامل ارتقاي درخشش چشم با ديد در نور کم و حتي چشمک يک‌وري از چين بازسازي شده داخلي چشم براي کمک به حفاظت از چشمها در برابر پرتوهاي کيهاني برخوردار خواهند بود.

همچنين در 100 هزار سال آينده ضرورتهاي کاربردي ديگري مانند سوراخهاي بزرگتر بيني براي تنفس آسانتر در محيطهاي غير از زمين و موهاي متراکمتر براي جبران از دست دادن گرماي بدن در سرهاي بزرگ نيز خواهد بود.

کوان همچنين پيش‌بيني کرده که در آينده با وجود پيشرفتهاي فناوري بيشتر در زير پوست، گرايش ها به سوي چهره‌هاي طبيعي‌تر خواهد بود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون