جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2760- تاریخ : 1392/02/04 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(چهارشنبه)

 سروانتس، خالق "دن کيشوت"، ماندگارترين رمان تاريخ ادبيات 

 
روزهاي ابتدايي ارديبهشت سيصد و نودو هفتمين سالروز درگذشت «ميگوئل سروانتس»، نويسنده، شاعر و نمايشنامه‌نويس بلندآوازه‌ اسپانيايي و خالق نخستين رمان مدرن اروپايي است.به گزارش ايسنا، «ميگوئل دي سروانتس» متولد 29 سپتامبر 1547، يکي از بزرگ‌ترين و تأثيرگذارترين شخصيت‌هاي دنياي ادبيات و از عوامل اصلي شکوفايي فرهنگي اسپانياي قرن شانزدهم بود. رمان «دن کيشوت» او را شالوده‌ي‌ ادبيات غرب و نخستين رمان‌ مدرن اروپايي مي‌دانند.

اين رمان ماندگار به 65 زبان دنيا ترجمه شده است و نسخه‌هايي از آن هنوز به چاپ مي‌رسند و نقدهاي ادبي درباره‌ي اين رمان که از قرن هجدهم آغاز شده، همچنان ادامه دارند. اولين ترجمه‌ي «دن کيشوت» در سال 1608 توسط «توماس شلتون» انجام شد که البته تا سال 1612 به چاپ نرسيد. «ويليام شکسپير» مطمئنا «دن کيشوت» را خوانده بود؛ اما بعيد است سروانتس نام شکسپير را شنيده باشد.

سروانتس را «شاهزاده‌ي‌ درايت» ناميده‌اند. درباره‌ي‌ دوران کودکي سروانتس اطلاعات زيادي در دسترس نيست. او چهارمين فرزند از يک خانواده‌ي هفت‌ نفري بود که دائما از شهري به شهري ديگر مهاجرت مي‌کردند. وي در سال 1584 ازدواج کرد و در سال 1585 اولين کار مهم خود را به نام «گالاتئا» که يک اثر عاشقانه‌ي دشتي بود، منتشر کرد، که البته با استقبال چشم‌گيري همراه نشد و اين در حالي بود که برخي نمايش‌نامه‌هاي او در سالن‌هاي تئاتر مادريد نمايش داده مي‌شدند.

استقبال نکردن از کتاب او موجب شد تا برخلاف وعده‌هايش، از نوشتن ادامه‌ي‌ آن صرف‌نظر کند. سروانتس سپس براي کسب درآمد به نوشتن نمايش‌نامه روي آورد؛ اما در اين راه نيز توفيقي حاصل نکرد. صرف‌نظر از نمايش‌نامه‌هايش، مهم‌ترين اثر او در عرصه‌ي شعر، «سفر پارناسو» محسوب مي‌شود.

وضعيت اقتصادي سروانتس تا سال 1605 که اولين بخش از «دن کيشوت» را به چاپ رساند، بسيار ضعيف بود. اگرچه اين کتاب او را ثروتمند نکرد؛ اما توانست شهرت زيادي برايش به همراه آورد. دومين قسمت «دن کيشوت» را در سال 1615 منتشر کرد.

دايرة‌المعارف «بريتانيکا» درباره‌ي اين کتاب نوشته است: محبوبيت سريع «دن کيشوت» بيش‌تر برگرفته از تنوع حوادث آن، طنز عالي و شوخ‌طبعي فراوان آن بوده است. از دو قسمتي که سروانتس نوشته بود، بخش اول بيش‌تر در نظر مردم و به مذاق آن‌ها خوش آمده بود.

در سطح جهاني، علاقه‌مندان فراواني به لطف رمان «دن کيشوت» براي سروانتس پيدا شدند و اين در حالي بود که او اين رمان را تنها براي تمسخر عشق شواليه‌ها و خدشه‌دار کردن محبوبيت نوعي از ادبيات نوشته بود که براي يک قرن مورد محبوبيت عموم مردم بود.در سال 1613، سروانتس مجموعه‌اي از داستان‌ها را به نام‌ «رمان‌هاي نمونه» منتشر کرد. در مجموع، اين اثر، شايسته‌ي شهرت سروانتس بود و به همان نبوغ «دن کيشوت» نوشته شد. در 67 سالگي (1614) مجموعه‌ي شعر«سفر پارناسو» را نوشت و يک سال بعد از آن، «هشت کمدي» و «هشت ميان‌پرده‌ي جديد» را منتشر کرد. در همين سال، او نوشتن رماني مشتمل بر اتفاقات سفرهايش را به پايان رساند، که بعد از مرگش در سال 1617 منتشر شد.

سروانتس 23 آوريل 1616، در همان تاريخي که ويليام شکسپير درگذشت، از دنيا رفت؛ به همين دليل، يونسکو به احترام درگذشت هم‌زمان اين دو شخصيت بزرگ دنياي ادبيات، روز 23 آوريل را «روز جهاني کتاب» نام نهاد.

نويسندگاني چون «چارلز ديکنز»، «گوستاو فلوبر»، «هرمن ملويل»، «فئودور داستايوفسکي»، «جيمز جويس» و «خورخه لوييس بورخس» از آثار و سبک ادبي سروانتس الهام گرفتند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون