جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2736- تاریخ : 1391/12/19 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(شنبه)

 اما خبر 

"يابنده افراد" نابينايان را به هم مي رساند

محققان نرم افزاري را براي تلفن هاي هوشمند طراحي کرده اند که به افراد نابينا کمک مي کند يکديگر را در محيط هاي عمومي بيابند.به گزارش مهر، شرکت "سندرو گروپ" طراح اين اپليکشين با اشاره به اينکه امروزه تلفن هاي هوشمند در بين افراد نابينا محبوبيت يافته اند، افزود: نرم افزار "يابنده افراد" مي تواند دوستان نابينا را در يک محيط عمومي بيابد و اين کار را با هشدار لرزشي و هشدار صوتي انجام دهد.

به گفته وي وقتي دو نفر که هر دوي آنها اين نرم افزار را در تلفن هاي هوشمند خود داشته باشند و در فاصله 165 متري يکديگر باشند، مي توانند از اين نرم افزار استفاده کنند.

دو تلفن هوشمندي که از اين اپليکيشن استفاده کنند با بلوتوث با يکديگر ارتباط برقرار مي کنند و اين نرم افزار به کاربر امکان مي دهد تا دريابند دوستان نابينايشان چه قدر به او نزديک هستند و اين کار را با گفتن "نزديک" يا "سرد" در هنگام راه رفتن انجام مي دهد.

"مايک مي" مدير شرکت سندرو گفت اين شرکت چندين سال بر روي استفاده از GPS براي افراد نابينا کار کرده است اما نرم افزاري که بتواند افراد نابينا را بيابد اپليکيشيني بوده که سالها در پي آن بوده اند.

اغلب افراد نابينا دوست دارند از حضور افراد آشنا در محيط مطلع شوند ازاين رو مي تواند با آنها ديدار داشته باشند.

به گفته مي تا کنون يکصد نفر اين نرم افزار را که هنوز در مراحل اوليه است آزمايش کرده اند.

نخستين رايانه شفاف جهان ساخته شد

يکي از محققان دانشگاه ام آي تي (MIT ) موفق به ساخت نخستين رايانه شفاف و سه بعدي در جهان شد.به گزارش ايرنا، اين رايانه هفته گذشته در کاليفرنيا رونمايي شد . ظاهر اين رايانه مانند يک جعبه است که به راحتي مي توان به داخل آن دسترسي پيدا کرد و تمام فايل ها و پوشه ها را در آن با دست جابه جا کرد.اين محصول توسط جينها لي Jinha Lee يکي از فارغ التحصيلان دانشگاه ماساچوست طراحي و ساخته شده است.

اين محصول شامل يک صفحه نمايش شفاف است که مجهز به دو دوربين است.يکي از دوربين ها تمام حرکات کاربر را زير نظر دارد و حرکت چشمان کاربر را دنبال مي کند.

دوربين دوم باعث مي شود که صفحه نمايش و اطلاعات درون آن به صورت سه بعدي ديده شوند.زماني که کاربر دست خود را به طرف صفحه نمايش دراز مي کند، آن را درون صفحه نمايش مي بيند و دقيقاً مثل اين است که در حال جابه جا کردن جسمي داخل کابينت است.چندي قبل محققان موفق به ساخت صفحه نمايش شفاف شده بودند ولي اين نخستين باري است که يک رايانه کاملا شفاف ساخته شده است.در حال حاضر فقط يک نمونه از اين محصول ساخته شده است و در نمايشگاه دانشگاه ماساچوست قرار دارد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون