جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2735- تاریخ : 1391/12/17 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(پنجشنبه)

 آموزش امداد و نجات به 2 ميليون دانش‌آموز کشور 

 
مديرکل دفتر سلامت وزارت آموزش و پرورش با بيان اينکه 2 ميليون دانش آموز در مقطع راهنمايي آموزش هاي امداد و نجات را فرا خواهند گرفت، گفت:طرح دادرس در راستاي ارتقاي ميزان سلامت دانش آموزان از نيمه اسفندماه 1391 به جهت ترويج فرهنگ سلامت و امداد و نجات براي حوادث طبيعي، غير طبيعي و انساني انجام مي شود.

محمد چينيان در گفت و گو با پانا و در پاسخ به اين پرسش که از چه زماني طرح "دادرس"در مدارس کشور اجرايي خواهد شد؟ اظهار کرد:طرح دادرس از نيمه اسفندماه سال جاري آغاز و بيش از 2 ميليون دانش آموز مقطع راهنمايي در اين طرح آموزش هاي لازم را خواهند ديد.

وي افزود:دادرس طرحي است که در آن دانش آموزان ترويج فرهنگ سلامت و امداد و نجات را براي حوادث طبيعي، غير طبيعي و انساني فرا خواهند گرفت.

چينيان به سرفصل هايي که قرار است در اين دوره ارائه شود اشاره و خاطرنشان کرد:از جمله اين سرفصل ها مي توان به پناه گيري و تخليه اضطراري، ارزيابي و کنترل علائم حياتي، شناخت نقاط امن، حمل مصدوم، (پانسمان، بانداژ، آتل بندي)اطفاء حريق و چادر زني اشاره کرد.

مديرکل دفتر سلامت وزارت آموزش و پرورش اضافه کرد:قرار است از هر مدرسه دونفر (مدير به عنوان فرمانده بحران و يک مربي)براي آموزش 40 ساعته که شامل 16ساعت غيرحضوري و 24 ساعت حضوري در هلال احمر تدارک ديده شده حضور يابند.اين مربيان پس از دوره هاي آموزشي به عنوان نيروي آموزش ديده وارد مدارس شده و تيم هاي 14نفره دانش آموزي را تشکيل داده و آنچه را فراگرفته اند در اختيار دانش آموزان قرار دهند.

وي با اشاره به اينکه اين طرح در سال جاري در 32 مرکز استاني برگزار مي‌شود، از اجراي طرح دادرس از سال آينده در روستاها و شهرستان‌هاي سراسر کشور خبر داد.

چينيان گفت:نخستين جلسه توجيهي اين موضوع قرار است در هفته جاري با حضور روساي ادارات سلامت استان‌ها و روساي هلال احمر براي توجيه طرح و آشنايي روساي اين دو سازمان با يکديگر برگزار شود.

مديرکل دفتر سلامت وزارت آموزش و پرورش با بيان اينکه فاز دوم طرح دادرس براي مقاطع ابتدايي و متوسطه برگزار مي شود، تصريح کرد:قرار است در مقاطع ابتدايي و دبيرستان در سال آينده به صورت هدفمند با سرفصل‌هاي مشخص متناسب با مقاطع تحصيلي و توانايي‌هاي مهارتي آنها اجرايي مي‌شود.

وي در نهايت از برگزاري مسابقه‌اي در سطح مناطق، استان‌ها و کشور براي انتخاب بهترين امدادگر خبر داد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون