جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2714- تاریخ : 1391/11/23 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(دوشنبه)

 نــكتــــه 

تاثير بخشندگي در سلامت جسمي و طول عمر 

همواره گفته شده که بخشنده بودن بهتر از گيرنده بودن است، اکنون دانشمندان ثابت کرده‌اند که بخشندگي و کمک به ديگران در سلامت جسمي تأثيرگذار است و موجب طول عمر مي‌شود.

تحقيقات 5 ساله دانشمندان از 846 نفر نشان مي‌دهد که احتمال مرگ افرادي که در شرايط استرس آور زندگي خود به ديگران کمک کرده‌اند، کمتر از ديگران بوده است.

در ميان اين شرايط استرس آور زندگي مي‌توان به موضوعاتي چون ابتلا به بيماري‌هاي جدي، بيکاري، مشکلات مالي و يا مرگ يکي از نزديکان اشاره کرد.

شرکت کنندگان در اين تحقيق ميزان زماني که اين افراد طي 12 ماه گذشته به کمک دوستان، همسايگان يا خويشاونداني که با آنها زندگي نمي‌کنند، شتافته‌اند را گزارش کردند. اين کمک‌ها مي‌تواند شامل حمل و نقل، پيام رساني، خريد، انجام کارهاي منزل، نگاه داري از بچه‌ها و يا کارهاي ديگر باشد.

مايکل جي پولين از دانشگاه بوفالو در آمريکا اظهار داشت: اين تحقيق در درک ما از تأثير بخشندگي به ديگران در سلامت جسمي و حفظ فرد بخشنده و نيکوکار در مقابل تأثيرات منفي استرس نقش مهمي ايفا کرده است.

وي افزود: نتيجه گيري ما اين است که کمک به ديگران ميزان مرگ و مير را به نحو چشمگيري کاهش مي‌دهد، چرا که اين مسئله فرد را در مقابل استرس و مرگ و مير ناشي از آن حفظ مي‌کند. همان طور که عنوان تحقيق نشان مي‌دهد ما اين فرضيه را آزمايش کرديم که کمک کردن به ديگران مي‌تواند ارتباطي بين کاهش استرس و مرگ و مير براي فرد کمک کننده داشته باشد يا خير.

اين محقق يادآور شد: طي اين تحقيق 5 ساله ما به اين نتيجه رسيديم که احتمال مرگ افرادي که در مواجه با شرايط استرس آور زندگي به ديگران کمک کرده بودند، کمتر از ديگران بوده است.

نتايج اين تحقيق فراتر از تحليل‌هاي پيشين رفته و مزاياي جسماني و سلامتي کمک کردن به ديگران را نشان مي‌دهد.

مهر


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون