جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2714- تاریخ : 1391/11/23 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(دوشنبه)

 خـبـــــر 

نقاشي با ته مانده قهوه

"الکساندر والد" يک لوله کش ساده است که البته استعداد نقاشي بسيار بالايي دارد و همچنين با استفاده از خلاقيت خود توانسته است اين روزها بسيار معروف شود. به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، نقاشي با قهوه پودر شده و يا دانه هاي آن کار جديدي نيست اما به تازگي يک هنرمند اوکرايني از نقاشي هاي خود رونمايي کرده است که با کمک ته مانده هاي قهوه آن ها را مي کشد.

"الکساندر والد" يک لوله کش ساده است که البته استعداد نقاشي بسيار بالايي دارد و همچنين با استفاده از خلاقيت خود توانسته است اين روزها بسيار معروف شود. استعداد اصلي او در کشيدن نقاشي هاي بسيار زيبا است که البته او اين هنر خود را با يک خلاقيت جالب ترکيب کرده است. الکساندر با استفاده از ته مانده هاي غليظي که بعد از نوشيدن قهوه در انتهاي فنجان باقي مي ماند نقاشي هايش را مي کشد.او مي‌گويد براي اينکه مواد کار را داشته باشد مجبور است روزانه 3 تا 4 فنجان قهوه بنوشد و البته از بيماري هاي احتمالي آينده‌اش نيز بسيار ترس دارد ولي علاقه او به نقاشي مانع قهوه نخوردن او نمي شود. او به غير از ته مانده هاي قهوه از شن نيز در کار خود کمک مي گيرد. در نقاشي ها شما مي توانيد قسمت هاي پر رنگ را ببينيد که با ته مانده قهوه درست شده اند و نواحي کمرنگ آن به کمک شن ساخته شده اند.

درمان کور رنگي با عينک ابداعي دستاورد دانشمند ايراني

دانشمند ايراني موفق به توليد يک عينک جديد با عدسي‌هاي بنفش شده که رنگ قرمز و سبز را ارتقا بخشيده و به افراد مبتلا به کوررنگي در مشاهده کامل آنها کمک مي‌کند. به گزارش ايسنا، پروفسور چنگيزي، عصب‌شناس ايراني شرکت 2AI Labs اين عينک‌هاي 190 پوندي را در اصل براي استفاده پزشکي ساخته است. اين عدسي‌ها نوارهاي نوري را که با توانايي تشخيص سايه‌هاي مختلف قرمز و سبز تداخل دارند، فيلتر مي‌کنند.

پروفسور چنگيزي گفت: اين عينک به افراد کوررنگ کمک مي‌کند تا تفاوت‌هاي سبز و قرمز را که پيش از اين براي آنها قابل تشخيص نبوده، مشاهده کنند. البته عينک «Oxy-Iso» تنها براي کور رنگي قرمز و سبز کاربرد داشته که رايج‌ترين شکل آن بوده و البته در زنان نادر است. اين درحاليست که حدود هشت درصد مردان به اين حالت دچار هستند.

پروفسور چنگيزي بيان کرد: اگرچه ما اين فناوري را با هدف ابتدايي فقر رنگ طراحي نکرده‌ايم اما همچنين تعجيب نکرديم که Oxy-Iso ممکن است بتواند به بيماران کوررنگ نيز کمک کند.

وي افزود: من در پژوهش خود و کتاب «انقلاب بينايي» گفته‌ام که بينايي رنگي انساني ما که بالاتر از قابليت پستانداران ديگر بوده، در جهت احساس تغييرات اکسيژن تکامل يافته که به ما براي حس علائم رنگي پوست مانند قرمز شدن چهره کمک مي‌کند.

دکتر چنگيزي که مديريت شناخت انساني شرکت 2AI Labs را برعهده دارد، در ادامه گفت: از اين رو فيلتر Oxy-Iso به تمرکز ارتقاي رنگي خود در جايي مي‌پردازد که افراد کوررنگ در برابر رنگهاي قرمز و سبز به مشکل برمي‌خورند. اين عينک‌ها در حال حاضر در بازار موجود بوده، اما با اين مشکل روبرو است که با افزايش قابليت مشاهده رنگهاي سبز و قرمز، قابليت تشخيص زرد و آبي را کمرنگ مي‌کند.

چنگيزي، تحصيلات کارشناسي خود را در رشته رياضيات و فيزيک در دانشگاه ويرجينيا و دکتري خود را در رياضيات در دانشگاه مريلند به پايان برده است. او از سال 2007 دانشيار دپارتمان علوم شناختي در انستيتو پلي‌تکنيک رنيلر است. تخصص اصلي وي، حوزه‌هايي همچون عصب‌شناسي نظري، ديد، علوم‌شناختي و زبان‌شناسي را در بر گرفته و يکي از کساني است که سعي مي‌کند عملکردهاي مغز را رازگشايي کند. چنگيزي در عين حال يکي از چهره‌هاي برجسته علمي براي رسانه‌هاي جهان به شمار مي‌رود.



نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون