جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2694- تاریخ : 1391/10/27 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(چهارشنبه)

 7 درس براي زندگي خوب از استفان کاوي 

 
استفان کاوي را بيشتر در ايران با کتاب معروفش “هفت عادت مردمان موثر” مي شناسيم. کتابي که ترجمه بسيار زيباي خانم گيتي خوشدل بر لذت خواندن آن افزوده است. استفان کاوي يکي از معروفترين و برترين متخصصان مباحث مديريت سازماني و رهبري در دنياست. در اين مطلب که حاصل جمع آوري ديدگاه هاي اوست با 7 پند او براي خوب زيستن آشنا مي شويم.

1) در مورد ضعف هاي خودت و ديگران مشاجره نکن! وقتي مرتکب اشتباهي شدي بپذير! تصحيحش کن و تجربه اي بياندوز.

مشکل: عملي بي فکر و غلط انجام داده اي يا اتفاقي ناگوار مانند طلاق يا ورشکستگي افتاده است. اکنون احساس گناه مي کني يا کسي يا چيزي را (همسر قبليت يا شرايط بد اقتصادي) در آن سهيم مي داني.

راه حل: درست نگاه کن تا مطمئن شوي حداقل تا حدودي خودت مسئول بوده اي. شايد در زندگي خصوصيت به اندازه کافي اجتماعي و مهربان نبوده اي يا شايد قبل از شروع به کارت تحقيقات کافي نداشته اي. بايد اشتباهت را بپذيري. سخت است! اما اعتراف به اشتباه نزد هرکسي که باشد موجب افزايش احترام و اعتبارت خواهد شد. سپس سعي کن آن را با يک معذرت خواهي صادقانه يا عملي تلافي جويانه جبران کني! و در پايان تلاش کن تجربه اي از آن کسب کرده و ديگر تکرارش نکني.

2) از تخيلاتت بيرون بيا! در گذشته زندگي نکن!

مشکل: اتفاق بدي در زندگي ات رخ داده است. کودکي غمگيني داشته اي يا با فقر دست و پنجه نرم کرده اي و يا بيماري اي را پشت سر گذاشته اي. اين مسائل زندگي اکنونت را تحت تأثير قرارداده و سرعت رشدت را کاهش داده است.

راه حل: بدان که گذشته ي تو آينده ات نيست. مطمئناً تا بحال سرگذشت تلخي داشته اي اما تو هنوز زنده اي و قلب و مغزت کار مي کند و رؤياهايت مي بالد (ممکن است به همه چيز شک داشته باشي، که امري کاملاً طبيعي است). انعطاف پذير باش و بهترين زندگي ها را در ذهنت تجسم کن همان ها که هميشه آرزويش را داشتي و آرام آرام قدم به آينده بگذار.

3) هميشه فکر مي کنيم چيزها در واقع همان طوري هستند يا بايد باشند که ديده مي شوند و نگرش و رفتار ما هم بر اساس همين تصورات شکل مي گيرد.

مشکل: روزي يکي از معلمان قديمي گفته است که تو نويسنده ي خوبي نخواهي شد. اگرچه به داستان و شعر علاقه مند هستي اما اميدي به انتشار آن ها نداري چون فکر مي کني آن پيشگويي درست بوده است و به همين دليل حتي تلاش هم نمي کني.

يا پدر و مادرت معتقد بوده اند پول شيطان است و در حاليکه ايده اي خوب و پرسود در سر داري هيچ اقدامي نمي کني چون فکر مي کني حرفشان درست است.

راه حل: تصورات و تفکراتت را به چالش بکش! آن چه ديگران مي گويند تنها در مورد خودشان صدق مي کند نه تو! اگر پيام هاي منفي قديمي را نمي تواني فراموش کني سعي کن پيام هاي جديدي ازکساني که مورد اعتمادت هستند دريافت کرده و جايگزين آن ها کن. مهرباني و عشقي قوي طلب کن! استعداد ها و ايده هاي خوب بايد پرورده شوند پس اجازه بده رشد کنند و بالنده شوند.

4) چراغي فراراه باش نه داوري سخت گير! الگو باش نه منتقد!

مشکل: ديگران کارهايي انجام مي دهند که مورد پسند تو نيست. مي تواني از بالاي گود فرياد لنگش کن سر دهي! و اين انتقاد ها را با ديگران در ميان بگذاري. اما بدان که اين کار موجب تحقير خودت مي شود.

راه حل: بدان هميشه کساني هستند که خلاف علايق و تمايلات تو گام بر مي دارند و انتقاد و قضاوت کاري از پيش نمي برد و
فايده اي نخواهد داشت. شاهد رفتارها و کارهاي اشباه بودن آزاردهنده و نااميد کننده است. در مقابل اين نااميدي ها بايست و کاري انجام بده. سعي کن در همه ي امور الگو و نمونه باشي. مطمئن باش مي تواني منشاء تغييرات مثبت براي ديگران و اغنا و ارضاي خودت باشي.

5) يکي از مهم ترين شيوه هاي آشکار ساختن شرافت و صداقت وفادار ماندن به کساني است که در جمع حضور ندارند. براي اين کار بايد در وهله ي اول اعتماد کساني که حضور دارند را جلب کنيم.

مشکل: در يک مهماني حضور داري و شخصي که در کنار تو است شروع به غيبت پشت سر يکي از دوستان مشترکتان مي کند يا جوکي نژادپرستانه يا جنسيتي تعريف مي کند. شما آن موقع اعتراضي نمي کنيد تا جو سازي نشود و آدمي تعصبي و خشک نشان داده نشويد. وقتي به خانه مي رسيد احساس بدي به شما دست مي دهد ولي به خودتان مي گوييد اين فقط يک مهماني ساده بود که بعدها هيچ کس چيزي به ياد نخواهد آورد.

راه حل: مهم نيست مهماني اي کوچک بوده يا مراسمي بزرگ و باشکوه! اين اظهارنظرها همه منجر به منفي نگري و پيش داوري خواهد شد. وقتي کسي چيزي مي گويد که با آن مخالف هستي همان وقت مخالفتت را اعلام کن. در نگاه اول اين کار ترسناک به نظر مي رسد و مطمئناً مورد بازخواست و انتقاد شخص قرار خواهي گرفت. ولي تمام کساني که آن جا هستند به خاطر اين عمل، تو را تشويق و تمجيد خواهند کرد. احتمالاً آن ها هم با تو هم فکر هستند اما جرأت اظهار نظر ندارند. بگذار تو با شهامت باشي و افراد ديگر را نيز به اين کار ترغيب نمايي.

6) وقتي تصميم به تغيير خودمان مي گيريم در مقايسه با زماني که منتظر تغيير در اطرافمان مي شويم ميزان کارايي و بهره وريمان به شدت بالا مي رود.

مشکل: فرض کنيد به شدت مقروض هستيد، شغلي خسته کننده داريد و يا از رابطه اي که ايجاد کرده ايد راضي و خشنود نيستيد. در رؤياهايتان تجسم مي کنيد در قرعه کشي يکي از بانک ها برنده شده ايد، شغل مناسبي يافته ايد و يا … ولي هيچ کدام رخ نمي دهد.

راه حل: با قدرت حرکت کن. همه چيز به خود تو بستگي دارد. قدم به قدم جلو بيا و موانع را از سر راه بردار. سعي کن هر ماه اندکي ذخيره کني تا بتواني قرضت را ادا کني. هر روز به ليست مشاغل جديد سري بزن. در کلاس ها و گروه هاي جديد ثبت نام کن و با افراد جديد آشنا شو. حرکت منجر به پيشرفت مي شود.

7) زندگي کن، عشق بورز و لبخند بزن

مشکل: با جديت زندگي مي کني ولي در واقع زندگي اي در کار نيست!

از صبح تا شب کارهاي بسيار و مسئوليت هاي سنگين را به انجام مي رساني ولي ساعت خوشي نداري؟! خوشگذراني و تفريح هايي که با دوستانت داشتي را به خاطر مي آوري اما آن ها تکرارشدني نيستند؟!

راه حل: مسئوليت هايت را سبک تر کن. سال هاي زيادي از عمرت باقي مانده است. از زندگي ات لذت ببر. تفريح کن به انسانها و حيوانات عشق بورز و بلند بخند. دورانديش باش. دوست داري پس از مرگ اطرافيانت چه چيزهايي به ياد بياورند؟ هنرت؟ کارهاي خوبت؟ تفکرات عميقت؟ زندگيت را تغيير بده و نشاني از خودت بر جاي بگذار. از همين الان شروع کن.

دگرش


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون