جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2690- تاریخ : 1391/10/21 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(پنجشنبه)

 جهان‌پور: بازنويسي «دوقصه از شاهنامه» به پايان رسيد 

 رامين جهان‌پور بازنويسي دو داستان «نبرد رستم واسفنديار» و «قيام فريدون» را از شاهنامه فردوسي براي نوجوانان به پايان رساند. رامين جهان‌پور، نويسنده در گفتگو با خبرنگارمهر، درباره آثار جديد خود گفت: درحال حاضر نگارش دو کتاب را به اتمام رسانده‌ام. اين دو کتاب مرحله ويرايش را هم گذرانده‌اند و آماده‌اند تا به ناشر تحويل داده شوند. «دوقصه از شاهنامه» عنوان يکي از اين کتاب‌هاست که در واقع بازنويسي داستان‌هايي از شاهنامه براي نوجوانان است. همان‌طور که از عنوان کتاب نيز پيداست، شامل دو داستان نيمه بلند از شاهنامه فردوسي است. داستان اول، «نبرد رستم واسفنديار» و داستان دوم هم «قيام فريدون» است. وي افزود: شايد نويسندگان متعددي دست به بازنويسي متون کهن بزنند، اما فراموش نکنيم که هر نويسنده‌اي نثر مختص خودش را دارد و خواننده هميشه بهترين‌ها را براي خواندن انتخاب مي‌کند. کتاب دوم هم «يادداشت‌هاي يک روزنامه نگار» نام دارد که شامل يادداشت‌هاي کوتاه من است.

اين نويسنده در ادامه گفت: اکثر آن‌ها قبلا در نشريات و روزنامه‌هايي مانند همشهري محله و کار و کارگر به چاپ رسيده‌اند و مضمون آن‌ها اجتماعي و فرهنگي است. اين کتاب در برگيرنده بيش از 50 يادداشت کوتاه ژورناليستي است. فعلا قصد ندارم اين دو کتاب را به ناشر تحويل بدهم؛ چون وضعيت نشر و چاپ، يکي از بحراني‌ترين مقاطع خود را مي‌گذراند. همچنين معضل توزيع نامناسب کتاب توسط ناشرين هم به دامن زدن به اين بحران و گسترش آن کمک مي‌کند.

جها‌ن‌پور گفت: در حال حاضر در حال نوشتن اولين رمان زندگي‌ام هستم که «سربازخانه» نام دارد. اين رمان را بر اساس خاطرات، اتفاقات و يادداشت‌هاي واقعي خدمت سربازي‌ام مي‌نويسم که نگارش فصل اول آن را به پايان برده‌ام. رمان سربازخانه برشي از زندگي من و هم‌نسلان من است که در اوايل دهه 1370 به خدمت سربازي اعزام شديم .زماني که تازه جنگ تمام شده بود، اما آثارش به کلي از بين نرفته بود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
ويژه
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون