جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2673- تاریخ : 1391/09/29 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(چهارشنبه)

 بچه‌هاي تهران پاي سفره يلداي کانون 

 
هم‌زمان با مراسم اختتاميه جشنواره قصه‌گويي مراکز استان تهران، آيين گرامي‌داشت شب يلدا در مجتمع آفرينش‌هاي فرهنگي‌هنري کانون پرورش فکري برگزار مي‌شود.به گزارش روابط عمومي کانون استان تهران، در اين جشن دکتر اسماعيل آذر پژوهش‌گر، محقق و استاد دانشگاه قرار است در خصوص مراسم‌هاي خاص و سنتي اين شب براي حاضران صحبت و در ادامه مسابقه مشاعره‌اي را به صورت نمادين با حضور اعضاي خردسال مراکز فرهنگي‌هنري استان برگزار کند.

حافظ‌‌خواني، اجراي موسيقي سنتي، قصه‌گويي و سخنراني از ديگر برنامه‌هاي اين برنامه است.معرفي و تقدير از برگزيدگان جشنواره قصه‌گويي استاني هم از ديگر بخش‌هاي اين مراسم است که از ساعت 15 تا 17 روز چهارشنبه 29 آذرماه در مرکز آفرينش‌هاي فرهنگي‌هنري کانون در خيابان حجاب تهران برگزار خواهد شد.

يلدا در مراکز ديگر

مرکز فرهنگي‌هنري شماره 8 استان تهران نيز به مناسبت فرارسيدن شب يلدا ويژه‌برنامه‌اي را برگزار مي‌کند.قرار است در اين برنامه ويژه، نمايش خلاقي در ارتباط با شب يلدا توسط اعضاي فعال مرکز برگزار شود. برگزاري مسابقه و مراسم قاشق‌زني و مسابقه قصه‌گويي توسط اعضا، مسابقه دانه کردن انار، شاهنامه‌خواني، حافظ خواني و... از بخش‌هاي اين مراسم است.محسن کريمي مربي سابق تئاتر مرکز فرهنگي‌هنري شماره 8 در سال‌هاي 60 تا 66 مهمان ويژه اين برنامه است و قرار است در خصوص تاتر و نمايش خلاق با اعضا گفت‌وگو کند.

عروسک نمادين «ننه سرما» ميزبان ميهمانان در اين شب خاطره‌انگيز خواهد بود.

مرکز فرهنگي‌هنري شماره 8 در نازي‌آباد واقع شده است.مرکز فرهنگي‌هنري شماره 27 استان تهران نيز در برنامه‌اي به همين مناسبت، با نصب پانلي به معرفي اين شب مي‌پردازد و آيين‌هاي ستني ايراني اين جشن کهن را معرفي مي‌کند.

علاوه برآن «طاهره ايبد» نويسنده ادبيات کودک و نوجوان نيز ميهمان اين شب مرکز خواهد بود و قرار است اعضا در خصوص آثار اين نويسنده با او گفت‌وگو کنند.قصه‌گويي توسط مادربزرگ يکي از اعضا، ساخت دکور سنتي آييني، اجراي مسابقه، اهداي لوح تقدير به اعضاي فعال و برتر مرکز و پذيرايي سنتي و مخصوص شب يلدا از ديگر برنامه‌هاي اين شب خواهد بود.

مرکز فرهنگي هنري شماره 27 استان در ميدان کلانتري واقع شده است.

اما از استان خراسان جنوبي نيز خبر رسيده است که به منظور آشنايي کودکان با سنت کهن قصه‌گويي، کودکان بيرجندي ميهمان کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان شدند تا در کنار کرسي زمستاني يلدا، طعم شيرين قصه‌ها را از زبان مربيان کانون بشنوند.بر اساس گزارش روابط عمومي ‌کانون خراسان جنوبي، با نزديک شدن به آخرين شب پاييز کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان از دانش‌آموزان دعوت کرد تا با همراهي معلمان خود، کنار کرسي شب يلدا شنونده قصه‌هايي باشند که از متون کهن مانند مرزبان نامه، کليله و دمنه، منطق الطيرعطار و قهرمانان ايراني انتخاب شده است.

در ويژه‌برنامه قصه‌گويي کنار کرسي يلدا 250 دانش‌آموز پيش دبستاني و پايه‌هاي دوم تا چهارم مقطع ابتدايي بيرجند، 12 قصه را از زبان 6 مربي کانون شنيدند و با اين سنت ديرينه در شب يلدا آشنا شدند.اين برنامه که مورد استقبال معلمان و دانش‌آموزان قرار گرفت از بخش‌هاي جانبي شانزدهمين جشنواره استاني قصه‌گويي بود که طي روزهاي 28 لغايت 30 آذرماه جاري در سالن آمفي‌تئاتر کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان واقع در خيابان شهدا، انتهاي شهداي 6 برگزار مي‌شود.

ديگر مراکز کانون در شهرهاي کشور نيز برنامه‌هاي ويژه‌اي به همين مناسبت برگزار کرده‌اند. هم‌زماني بخش استاني جشنواره قصه‌گويي با شب يلدا، موجب رونق بيش‌تر اين برنامه‌ها شده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون