جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2664- تاریخ : 1391/09/19 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(يكشنبه)

 اخبـــــــــار 

مُهر اصالت يونسکو در اختيار 10 اثر صنايع‌دستي مازندران

مديرکل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري مازندران گفت: 10 اثر از دست ساخته‌هاي صنعتگران صنايع دستي و هنرهاي سنتي مازندران مهر تاييد يونسکو گرفت.

سيف الله فرزانه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، منطقه مازندران، اظهار کرد: نمدمالي «يحيي شاه نظري» و «علي حلاجيان»، نساجي سنتي «فاطمه کاووسي»، مصنوعات چرمي «بهرام صورتي»، دو اثر سفالگري با چرخ «رمضان علي چيني ساز»، تکه دوزي «رويا واحدي»، خراطي چوب «حسن زاهدي»، لاک تراشي چوب «علي توکل زاده» و «عبدالله گلردي» از تنها سازمان جهاني فرهنگي، مهر تاييد گرفت. مديرکل ميراث فرهنگي مازندران افزود: تاکنون با احتساب دو اثر تاييد شده توسط يونسکو از جمله گليمچه متکازين و لاک تراشي در سال 89 ، 12 اثر از رشته‌هاي بومي صنايع دستي و هنرهاي سنتي مازندران مهر اصالت يونسکو گرفت. فرزانه با اشاره به شهرت جهاني صنايع دستي و هنرهاي سنتي اصفهان از قديم الايام، گفت: در حال حاضر مازندران بعد از استان اصفهان از لحاظ کسب مهر يونسکو در رتبه دوم قرار دارد و اين در حالي است که سال 87 که طرح شناسايي يونسکو مطرح شد هيچ يک از آثار مازندراني‌ها مورد تاييد واقع نشد.

وي با اشاره به پيگيري‌هاي مداوم معاونت صنايع دستي براي آموزش هنرمندان در سال جاري، اظهار کرد: کارگاه‌هاي آموزشي متعدد به طور دوره‌اي در شهرستان‌هاي استان توسط کارشناسان اين اداره کل برگزار شد تا هنرمندان با شاخص‌هاي مورد نظر يونسکو آشنا شوند. مدير کل ميراث فرهنگي مازندران يادآور شد: در جشنواره‌اي که امسال به ميزباني مازندران برگزار شد، 20 اثر هنرمندان بومي استان با رعايت شاخص‌هاي آموزش ديده در کارگاه‌هاي آموزشي، مهر اصالت ملي گرفت.


يک رباط سلجوقي در زلزله‌ي خراسان جنوبي آسيب ديد

سرپرست اداره‌ي ميراث فرهنگي و گردشگري شهرستان قائنات گفت: در زلزله‌ي اخير رخ‌داده در نزديکي شهرستان قائنات در خراسان جنوبي، رباط تاريخي «زردان» حدود 50 درصد آسيب ديد. علي صرافيان در گفت‌وگو با خبرنگار سرويس ميراث فرهنگي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، با بيان اين‌که در شهر قائنات هيچ اثر تاريخي وجود ندارد،‌ ادامه داد: در شهرستان زيرکوه از توابع قائنات، هفت بناي تاريخي قرار دارند که به‌جز رباط «زردان»، شش اثر تاريخي ديگر آسيب‌هاي بسيار جزيي مانند ريختن بخش کوچکي از سقف داشتند.

وي با اشاره به اين‌که رباط «زردان» به مرور زمان دچار برخي آسيب‌هاي جزيي شده بود، اظهار کرد: در سه سال گذشته، از طرف اداره‌ي ميراث فرهنگي قائنات برخي اقدامات مرمتي در اين بنا انجام شده بود؛ ولي به مرمت بيشتري نياز داشت که متأسفانه در زلزله‌ي اخير علاوه بر ريزش برج‌هاي نگهباني، سقف‌ها و ديوارهاي رباط نيز دچار آسيب شدند.

او با اشاره به لزوم اختصاص 40ميليون تومان براي مرمت اين رباط، بيان کرد: تصاوير مربوط به تخريب اين بنا به سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري کشور فرستاده مي‌شود تا اعتبار لازم براي مرمت آن اختصاص يابد.

به گفته‌ي صرافيان، شش بناي تاريخي ديگر قرارگرفته در مرکز زلزله، مزار «چهار گنبد» در بخش «زهان»، مسجدجامع‌، آسياب آبي و قلعه کوه روستاي «اسين» و قلعه کوه «زردان» هستند که يا ‌آسيب‌ نديده يا آسيب‌هايي جزيي ديده‌اند.

رباط «زردان» باقي‌مانده از دوره‌ي صفوي - سلجوقي است که پنجم آذرماه 1380 در فهرست آثار ملي به ثبت رسيد. اين رباط روي خرابه‌هاي آتشکده‌اي زرتشت بنا شد و در گذشته، در مسير فرعي جاده‌ي ابريشم و راه ارتباطي کاروانيان و تاجرهايي بود که در مسير هرات به شهرهاي مرکزي ايران در رفت و آمد بودند.


گالري‌هاي تهران

ايسنا:‌آذر امدادي مجموعه «شام در تهران» را با الهام از اثر جاودانه ‌«شام آخر» لئوناردو داوينچي در گالري «راه ابريشم» به نمايش گذاشته است. علاقه‌مندان مي‌توانند تا 20 آذر از اين آثار به آدرس خيابان لواساني (فرمانيه غربي)، بين شهروند و آبکوه، شماره 103 ديدن کنند. گالري راه ابريشم روزهاي شنبه تا چهارشنبه از ساعت 15 تا 19 و روزهاي پنج‌شنبه از ساعت 17 تا 20 ميزبان علاقه‌مندان است. مجموعه عکس‌هاي "پريسا عباسي" در قالب نمايشگاه «طبيعت نگاه» در نگارخانه کمال الدين بهزاد از 18 آذر ماه به روي ديوار مي‌رود. اين نمايشگاه در نگارخانه کمال الدين بهزاد واقع در بلوار کشاورز،‌ نبش خيابان 16 آذر‌، پلاک286 سالن غربي و شرقي (طبقه بالا) واقع است و علاقه مندان مي‌توانند از 18 تا 23 بين ساعات 16 الي 19 به اين نگارخانه مراجعه کنند.

موسسه فرهنگي هنري صبا، نمايشگاه «کوه عاشق»، شامل مجموعه‌اي از عکس‌هاي قله دماوند را براي دوستداران طبيعت درگالري «خيال نو» به نمايش گذاشته است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون