جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2648- تاریخ : 1391/08/25 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(پنجشنبه)

 حساس ترين پوست متعلق به کدام حيوانات است؟  

 جديدترين تحقيقات حيات وحش، حساس ترين پوست هاي متعلق به حيوانات را کشف کرده است. به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، در ميان قلمرو گسترده حيوانات، کورکوديل ها و تمساح ها از حساس ترين پوست ها برخوردارند. اين حيوانات داراي پوستي به شدت حساس هستند.

از آنجا که پوست بدن اين حيوانات به صورت لايه اي ضخيم و پر از دست انداز به نظر مي رسد، به راحتي نمي توان دريافت که اين حيوانات درنده داراي خودآگاهي فوق العاده ناشي از ساختار پوست و حساسيت استثنايي آن هستند. اين حساسيت در اثر گيرنده هاي حسي قوي واقع در رنگدانه اي گنبد مانند که به صورت دست انداز روي پوست اين حيوانات قرار دارند، ايجاد شده است. در تمساح اين گيرنده ها و مراکز آگاهي حسي در اطراف فک و جمجمه متمرکز شده است.اين مراکز حسي حتي از نوک انگشتان انسان نيز حساس تر هستند.

پس از انجام آزمايشي که طي آن از شنوايي تمساح ها و کورکوديل ها در آب و توسط صداهاي پس زمينه جلوگيري شد، دانشمندان دريافتند اين حيوانات کوچکترين امواج و علايم را از طريق گيرنده هاي حساس روي صورت خود دريافت مي کنند.محققان دريافتند که فايل هاي آي او اس در اين حيوانات از طريق گانگليون هاي سه قلو که بسته هاي نرم افزاري عصبي مسئول ايجاد آگاهي هاي حسي به فک و صورت انسان هستند، به مغز مربوط مي شوند.اين مراکز حسي به شوري و تغييرات آب حساس نبوده اما مجموعه اي متنوع از اعصابي هستند که به فشار و ارتعاش پاسخ مي دهند. بر اساس اين يافته ها، سيستم حسي کورکوديل ها بسيار خاص و پيشرفته است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
گلبرگ
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون