جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2646- تاریخ : 1391/08/23 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(سه شنبه)

 اما خبر 

خودرويي با الهام از تيغ ريش تراش

گاهي اوقات خلاقيت طراحان خودرو به حدي مي رسد که آن ها از وسايل روزمره نيز براي کشيدن يک خودرو الهام مي گيرند. به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، در دنياي طراحي خودرو طرح هاي مفهومي و عجيب به وفور ديده مي شوند اما برخي از آن ها آنقدر عجيب اند که مي توانند باعث شگفتي هر کسي شوند."Egochine B” طرحي است که در نمايشگاه و مسابقه کارخانه پژو براي خودروهاي آينده ارائه شد و در اين مسايقات شايد نتوانست مقامي را کسب کند اما واقعا طرحي بي نظير است.

"پائلو دي گويسيتي" طراح اين خودرو مي گويد در کشيدن ان از تيغ هاي ريش تراش الهام گرفته است و همچنين تلاش بر آن بوده است تا طرحي لوکس و مسابقه اي را بکشد.اين خودروي سه چرخ تنها براي يک نفر ساخته شده است و بايد در ان به تنهايي رانندگي کرد. البته محيط داخلي آن براي راننده بسيار شيک و راحت طراحي شده است.اين خودرو داراي يک موتور الکتريکي خواهد بود که البته با سلول هاي هيدروژني کار مي کنند. اين در حالي است که حالت آيروديناميکي آن باعث مي شود تا به سرعت هاي بالا دست پيدا کند.

چگونه زمين مسير ديد کاوشگر ناسا را مسدود مي‌کند؟

کاوشگر رصدخانه ديناميک خورشيدي ناسا هر سال دوبار در زمان عبور زمين از مقابل خورشيد دچار گرفت مي‌شود.

به گزارش ايسنا، کاوشگر رصدخانه ديناميک خورشيدي(SDO) در سال 2010 با هدف بررسي ميدان مغناطيسي و رصد فعاليت‌هاي تاج خورشيدي به فضا پرتاب شد؛ اما اين ماهواره دو بار در سال و به مدت سه هفته در نزديک زمان اعتدال وارد فصل گرفت مي‌شود؛ در اين حالت زمين در هنگام عبور از مقابل خورشيد براي مدت کوتاهي در طول هر روز، مسير ديد کاوشگر را مسدود مي‌کند. بروز اين گرفت مشکلات فراواني براي محققان ناسا ايجاد کرده است، چرا که کمبود نور باعث نقص عملکرد ابزار کليدي کاوشگر SDO براي عکسبرداري از سطح خورشيد مي‌شود.

تصويرساز لرزه‌يي و مغناطيسي (HMI) اين کاوشگر به طور مداوم تصاويري از سطح و ميدان مغناطيسي خورشيد نقشه‌برداري مي کند.اين ابزار قادر به تغيير شکل يافتن در برابر تغييرات دمايي هستند، اما عبور زمين از مقابل خورشيد و کم شدن نور باعث سرد شدن ناگهاني HMI و تيرگي تصاوير مي‌شود. محققان با تغيير مدار کاوشگر تلاش کردند که اين مشکل را بر طرف کنند، اما اين شکل در تصاوير تهيه شده در ماه سپتامبر (شهريور) نيز به وضوح ديده مي‌شود و اين کدري تصوير تا 45 دقيقه پس از اين گرفت نيز ادامه پيدا مي‌کند. در زمان وارد و خارج شدن زمين به ميدان ديد کاوشگر SDO، ابزار بسيار پيشرفته اين سيستم نمايي جزئي از خورشيد در طول موج‌هاي مختلف تهيه مي‌کنند که مورد استفاده دانشمندان خورشيدي قرار نمي گيرد، اما محققان حوزه جو از اين تصاوير براي جمع‌آوري داده‌هايي جهت بررسي نفوذ نور خورشيد به داخل جو زمين استفاده مي‌کنند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
گلبرگ
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون