جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2628- تاریخ : 1391/08/01 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(دوشنبه)

 دختران نقاش همه جوايز دامون فر را درو کردند 

 
سيد محمد بهشتي گفت:اينکه در زمينه هنرهاي تجسمي يک بخش خصوصي چنين رويداد حرفه‌اي را خلق مي کند گوياي اين نکته است که اين هنر توانسته با اعتماد به نفس روي پاي خود بايستد.

ايلنا:آيين اختتاميه چهارمين دوسالانه نقاشي دامون فر با حضور قريب به 300 هنرمند و هنردوست، شامگاه جمعه28مهر 1391 در سينما گالري پرديس ملت برگزار شد؛ شبي با شکوه که در آن از ليلي گلستان تجليل شد و بار‌ها و بار‌ها مورد تشويق حضار قرار گرفت، سيف الله پويا راد از تأثيرات بد تنگناهاي اقتصادي گفت و از سوي دو نقاش جوان برگزيده دورهاي قبل تقدير شد، سيد محمد بهشتي توصيه‌هايي کاربردي به نقاشان جوان ارائه داد، مهندس مرتضي کاظمي نقش راهبردي گالري گلستان در ربع قرن گذشته را توضيح داد...اما از همه جالب‌تر هر شش جايزه اين بينال را دختران نقاش از آن خود نمودند.

آيين اختتاميه چهارمين دوسالانه نقاشي دامون فر با سخنراني سيف الله پويا راد آغاز شد، او گفت: «خوشحالم که در اين تنگناي سخت اقتصادي که لبخند‌ها را هم کمرنگ کرده، توانستيم چهارمين دوسالانه را هم برگزار کنيم، اين شرايط اقتصادي مي‌تواند تأثيرات بدي بر خريد و فروش آثار هنري بگذارد و روند خلق آثار خلاقه هنري را به مخاطره اندازد.»

پويا راد، خطاب به جوانان هنرمند گفت: «قلب فرهيختگان جامعه هنري براي شما مي‌تپد، شما هم بايد به آينده هنر ايران زمين تعهد داشته باشيد و سرآمدي هنر ايران در خاورميانه را گسترش دهيد.»

مهندس بهشتي گفت:اکنون پيش روي هنرهاي تجسمي ايران افقي روشن ترسيم شده است که مرهون تلاش‌هاي مهندس مرتضي کاظمي در دوره معاونت هنريشان در ارشاد و زحمات بي‌شائبه دکتر عليرضا سميع آذر است؛ جامعه هنري ايران بايد قدر‌شناس اين قدم‌ها و البته رويدادهاي معتبري مثل دامون فر باشند، زيرا در روزگاري نه چندان دور هنرهاي تجسمي مظلوم، متروک و در انزوا بود اما امروز درهاي جهاني به روي اين هنر باز شده است.»

فرح اصولي، رييس شوراي داوري چهارمين دامون فر سخنران بعدي اين مراسم بود. او نيز از اينکه در اين شرايط دشوار هم اين بينال برپا شد ابراز خشنودي بسيار کرد و استمرار اين رويداد را سرمايه‌اي براي هنرهاي تجسمي ايران دانست. او بار ديگر بر واگذاري رويدادهاي هنري به بخش خصوصي تأکيد کرد و در پايان از اهميت تجليل از ليلي گلستان گفت. او گالري گلستان را مأمن نقاشان مستقل در سالهايي که هر جا خاموشي و رکود بود معرفي کرد و تلاش‌هاي خانم گلستان را تحسين برانگيز قلمداد کرد.

بخش بعدي آيين اختتاميه چهارمين دوسالانه نقاشي دامون فر، تجليل از ربع قرن گالري داري ليلي گلستان بود.در ادامه اين مراسم از ياسمين سينايي، مسئول برپايي کارگاههاي تخصصي نقاشي کودکان و نوجوانان تقدير شد که جايزه‌اش را گيزلا وارگاسينايي، مادرش، دريافت کرد و سپس نقاش بر‌تر زير 25 سال از نگاه مردم معرفي شد: «سولماز نباتي» اينجايزه مهم را از دستان ناصر پلنگي دريافت کرد.

بهرنگ صمدزادگان، بيانيه هيأت داوران را خواند تا پنج برنده چهارمين دوسالانه نقاشي دامون فر معرفي شدند. اين بيانيه که امضاي فرشيد مثقالي، بابک اطميناني، رعنا فرنود، بهرنگ صمدزادگان و فرح اصولي را پاي خود داشت از حضور بخش خصوصي در عرصه هنرهاي تجسمي حمايت کرد و ضمن برشمردن مؤلفه‌هاي داوري خود از پتانسيل بالاي هنري نقاشان جوان ابراز خشنودي نمود.

پيش از اعلام اسامي برندگان، وحيد چماني از برگزيدگان دوره دوم و نفيسه عمران نفر اول دوره سوم دامون فر با اهداي تازه‌ترين آثارشان به سيف الله پويا راد از تلاش‌هاي او براي نقاشان جوان سپاسگزاري کردند که با تشويق گسترده حضار همراه بود.

در پايان برگزيدگان دوره چهارم بدين ترتيب اعلام شدند: نفر اول «زهرا طباطبايي» که جايزه‌اش يک سفر مطالعاتي به آکادمي هنر فابرکاستل آلمان را از دستان خانواده پويا راد دريافت کرد. نفر دوم «هانيه صدري» که جايزه‌اش را از دستان پرويز کلانتري گرفت، نفر سوم «نسيم تقي‌پور» که جايزه‌اش را از پويا راد و مؤمني دريافت کرد، تقدير شده اول، «فاطمه ايجي» که جايزه‌اش را «ابوالقاسم خوشرو» (معاون اسبق معاونت هنري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي) و تقدير شده دوم «مريم صباغ‌پور» که جايزه‌اش را «رعنا فرنود» اهدا کرد.

در پايان آيين اختتاميه نقاشان جوان برگزيده، پيشکسوتان و اساتيد حاضر عکس يادگاري گرفتند. شايان ذکر است اين مراسم با شوخي‌هاي متعدد شهرام شکيبا، مجري، پخش چند ويدئو کليپ و حضور بسيار پرشمار مديران گالري‌ها و چهره‌هاي هنري صاحب نام همراه بود. چهارمين دوسالانه دامون فر 24 تا 28 مهر 1391 در گالري پرديس ملت برپا بود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
گلبرگ
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون