جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2623- تاریخ : 1391/07/25 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(سه شنبه)

 حاجي بابايي:
 نظام مشاوره حرف اول را در آموزش و پرورش مي‌زند 

 
وزير آموزش و پرورش با بيان اينکه تعليم و تربيت تعطيل بردار نيست بيان کرد: نظام مشاوره امروز حرف اول را در آموزش و پرورش مي‌زند و بايد به جاي اضافه کردن معلمان فيزيک و شيمي تعداد مشاوران را در مدارس افزايش دهيم.

به گزارش مهر، حميدرضا حاجي بابايي در مراسم هفته پيوند اولياء و مربيان که در خانه معلم منطقه 3 برگزار شد با بيان اين مطلب گفت: تعليم و تربيت دانش‌آموز مانند مغازه‌اي نيست که با تعطيل شدنش اين موضوع نيز تعطيل شود.

تعليم و تربيت پيش از تولد انسان آغاز شده و آثار آن تا پس از مرگ در عالم برزخ نيز باقي است. وي افزود: اصل سند تحول بنيادين به دنبال تربيت دانش‌آموزاني است تا هم خود را بشناسند و هم خدا را.

وزيرآموزش‌وپرورش با بيان اينکه خانواده تنها پدر و مادر نيست تصريح کرد:‌ خانواده از پدر، مادر، فرزندان تشکيل شده است و آمار و ارقام نشان‌مي‌دهد هر روزي را که پدر و مادر با فرزندانشان سپري مي‌کنند اشتباهاتشان (جرم) کمتر است.حاجي بابايي تصريح کرد: تربيت فرزند فقط به معناي اصرار بر کتاب خواندن و درس خواندن نيست بلکه با پياده روي کردن پدر و مادر با فرزند و دور هم نشستن منجر به تربيت مناسب فرزند مي‌شود. وي خطاب به مربيان و اولياء شرکت کننده در اين مراسم گفت: آموزش‌وپرورش مي‌خواهد قله‌هاي موفقيت علمي در دنيا را فتح کند ولي همه اين موفقيت‌ها بايد با تعليم و تربيت ديني و اسلامي دانش‌آموز همراه باشد.

به گفته حاجي بابايي، شهرتهران که بيش از يک ميليون دانش‌آموز دارد زماني زيباتر جلوه‌مي‌کند که در آن همه مشاغل همچون پزشکي، مهندسي، خلباني، نانوايي و عطاري وجودداشته باشد و قرارنيست همه دانش‌‌آموزان مهندس و يا پزشک شوند. وي ادامه داد: پس با کمک شما اولياء بايد به سمتي حرکت کنيم که دانش‌آموز امروز هم به درد پدر و مادر و هم مفيد براي کشور و دنيا باشد.

وزير آموزش و پرورش توصيه کرد: همه کشورها بايد آموزش و پرورش را پيشاني فعاليت‌هاي خود قرار دهند و اگر کشوري توجه خود را به آموزش و پرورش دهد بسياري از مشکلات اجتماعي که امروز شاهد آن هستيم اصلاً به وجود نمي‌آيد. وي با بيان اينکه ششم ابتدايي با رويکرد توجه به اين مقطع ايجاد شده است ادامه داد: ‌دوران ابتدايي مهمترين دوران تربيت و شکل دهي دانش‌آموز است به همين دليل بود که پس از سال‌ها بحث و بررسي امسال شاهد ايجاد پايه ششم ابتدايي هستيم.

حاجي بابايي در پايان گفت:‌ امروز نظام مشاوره حرف اول را در آموزش و پرورش مي‌زند. ما هم اکنون به کلاس‌هاي جبراني براي درس‌هاي فيزيک و شيمي اعتقادي نداريم. تلاش ما بايد براي افزايش ساعت‌هاي مشاوره و کلاس‌هاي فوق برنامه باشد. هر روز شاهد اضافه شدن اين مشاوره در مدارس باشيم.

به گزارش شاپرك در اين جلسه يزديخواه مديركل آموزش و پرورش شهرتهران ضمن ارائه آمار فعاليتهايي كه انجمن اولياء و مربيان در شهرتهران انجام داده است به چند مشكل در زمينه كار انجمن اولياء و مربيان اشاره كرد. يزديخواه گفت: يكي از مواد قانوني براي آنكه والدين بتوانند عضو انجمن اولياء و مربيان باشند داشتن سواد خواندن و نوشتن است كه با توجه به شرايط موجود در شهرتهران به نظرمي رسد كه اين مسئله بايد اصلاح شود. وي افزود: همچنين يكي از مشكلاتي كه در زمينه كار انجمن اولياء و مربيان وجوددارد يكساله بودن عضويت اولياء است كه در حقيقت تا انتخابات انجام شود و جلسه هاي اوليه برگزارشود مي شود پايان آبان تا حداكثر خرداد سال بعد كه البته با افت و كاهشي كه در پايان سال تحصيلي اتفاق مي افتد عملا اين انجمن تا پايان ارديبهشت فعال است. پيشنهاد ما اينست كه اين انتخاب ها دوسالانه باشد و اولياء دانش آموزان به شرط آنكه فرزندي در مدرسه داشته باشند براي سال بعد ابقاء شوند. وي در ادامه افزود: دفاتر كاري كه به ايشان ارائه مي شود به لحاظ فاصله زماني كه از شروع سال تحصيلي تا تحويل اين دفاتر به نمايندگان اولياء وجوددارد، در صورتيكه دوسالانه باشد مناسب تر است. يزديخواه اعلام كرد: امسال چهارده ميليارد و هفتصد ميليون تومان به مدارس شهرتهران كمك كرده اند اما در اين زمينه كه اين مبلغ در جهت وظايف مشخص انجمن اولياء هزينه شده باشد را مورد ترديد قرارداد. مديركل شهرتهران گفت: در زماني متوجه شدم كه انجمن اولياءومربيان درگير فعاليتهاي خيرين مدرسه ساز شده است و از كار خود بازمانده است كه اين مسئله را اصلاح كرديم. اكنون هم صلاح نمي دانيم كه انجمن اولياء و مربيان به لحاظ اجرايي درگير سرويس مدارس شود و از وظايف خود بازبماند.

همچنين به گزارش شاپرك حشمتيان معاون وزير و رئيس انجمن اولياء و مربيان ضمن سخنراني گفت: امروز طبق مفاد سندتحول بنيادين آموزش و پروش انجمن اولياء و مربيان از پدرومادر به خانواده گسترش يافته است و امروز تشكيل اتاق فكر دغدغه انجمن اولياء و مربيان نيست بلكه امروز نيمكت نشيني اولياء دانش آموز مورد توجه و اهتمام است. وي گفت: به ازاء هر 300 دانش آموز چهار نفر از اولياء دانش آموزان براي شركت در انجمن اولياء و مربيان انتخاب مي شوند وبه ازاي هر 100 دانش آموز يك نفر به اين مجموعه اضافه مي شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
گلبرگ
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون