جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2623- تاریخ : 1391/07/25 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(سه شنبه)

 اخبـــــــــار 

نمايشگاه نقاشي هاي مهرداد آقاياري در گالري شکوه افتتاح شد.

مهرداد آقاياري در اين نمايشگاه آثار رنگ روغن برگرفته از طبيعت خود را در کنار آثار گرافيکي تازه اش که همگي تک رنگ مي باشند ارائه کرده است.او ساعت ها در بين طبيعت شهرها و روستاهاي مختلفي چون خوي، تبريز، تهران ، درکه، لواسان کار کرده و آثاري ملهم از طبيعت را خلق کرده است، وي در رابطه با اين آثار مي گويد: اين کارها به دو قسمت تقسيم مي شوند ، يکي آثاري هستند که هرروز صبح تا نزديک ظهر در طبيعت کار مي کردم و ديگري شامل آثاري مي شود که از طبيعت شهرهاي مختلف عکس مي گرفتم و سپس از عکس ها براي به تصوير کشيدن طبيعت بهره مي گرفتم.

در بين طبيعت و فضاهاي زيبايي که آقاياري در فصل هاي مختلف به تصوير کشيده ، نقاشي متفاوتي از يکي از بزرگراه هاي تهران به چشم مي خورد، او در اين رابطه مي گويد: احساس کردم به دليل آلودگي هايي که در تهران است کمتر هنرمندي روي آن کار مي کند، اما تهران با رنگ هاي خاکستري اش براي من جذابيت زيادي داشت ، به همين دليل آن را اين گونه با تمام وجوه زيبايش به تصوير کشيدم. او تابلوهاي رنگ روغن اش را قاب کرده و بر روي آنها شيشه انداخته است، به عقيده وي اين کار هم جنبه فانتزي به اثر مي دهد و هم آن را بسمت دکوراتيو بودن پيش مي برد . اين هنرمند جوان قصد داشته با اين کار آثاري به روز تر ارائه دهد و از کارهاي رنگ روغن قديمي فاصله گيرد.

آقاياري در کنار آثار ملهم از طبيعت در قسمت ديگر گالري آثار گرافيکي تک رنگي کار کرده است که در آن موسيقي سنتي ايران و رقص سماع را به تصوير کشيده است. او در مورد موضوع اين آثار مي گويد: حدود دو سال است که در کنار آثار طبيعت ، کارهاي گرافيکي هم انجام مي دهم ، در واقع رقص سماع متعلق به ايران بوده و توسط عبدالقادر مراغه اي 460 سال پيش از ايران خارج شده است، اين موضوع درست به زماني باز مي گردد که مغول ها به ايران حمله کردند و مي خواستند موسيقي، نت ها و کتاب ها را آتش بزنند به همين دليل آنها را از ايران خارج کردند و به ترکيه بردند. اين رقص در قونيه باقي ماند و هنوز در آنجا اين موسيقي و رقص انجام مي شود. من در اين نمايشگاه سعي کردم رقص سماع و سازها که حالتي عرفاني دارند را با خط و خطوط گرافيکي به تصوير کشم. قصدم اين است که با نقاشي کردن آن نشان دهم که متعلق به ايران مي باشد.او در يکي از تابلوهاي تک رنگ گرافيکي اش خون را به عنوان نماد از بين رفتن موسيقي سنتي به تصوير کشيده است.

اين آثار نوعي چينش خاص دارند، تابلوها به چند قسمت مجزا تقسيم مي شوند اين قسمت ها برجسته شده از سطح کار بالا آمده اند، هنرمند روي هر قطع مربع آن ، يک ساز را کشيده است. آقا ياري در اين آثار شخصيت هر ساز را بطور جداگانه اي نقاشي کرده است.مهرداد آقا ياري متولد 1363 شهرستان خوي مي باشد.او از ده سالگي نزد استاد اسفنديار سربخش دوره هاي نقاشي را گذرانده است و تا کنون دردو نمايشگاه گروهي و يک نمايشگاه انفرادي شرکت داشته و در سال 84 در نمايشگاه دو سالانه تالار وحدت حضور داشته است.نمايشگاه نقاشي هايش تا 26 مهرماه در گالري شکوه داير است و علاقمندان مي توانند همه روز از ساعت 4 تا 8 بعد از ظهر از اين آثار ديدن نمايند . شايان ذکر است گالري شکوه در فرمانيه،بلوار اندرزگو،خيابان سليمي شمالي ،کوچه امير نوري، پلاک 19واقع است.


«بانگيز» تازه‌ترين نقاشي‌هاي سياه و سفيدش را به نمايش مي‌گذارد

رضا بانگيز هنرمند نقاش، مجموعه‌اي از تازه‌ترين نقاشي‌هاي سياه و سفيدش را در گالري شيلا به نمايش مي‌گذارد.

رضا بانگيز هنرمند نقاش در گفت‌وگو با فارس با اعلام اين خبر گفت: در اين نمايشگاه 45 تابلو در ابعاد کوچک 30 در 30 به نمايش خواهم گذاشت که تازه کار روي اين مجموعه را به پايان رسانده‌ام.وي افزود: آثار اين نمايشگاه نيز همچون هميشه با تکنيک لاين و کات کار شده و به صورت سياه و سفيد پيش روي مخاطبان قرار مي‌گيرد.بانگيز آثارش را اکسپرسيونيستي توصيف کرد و گفت: سياه و سفيد بودن آثارم به سپيدي روز و سياهي شب اشاره دارد و چون تکنيک هميشگي من در آثارم بوده است، دوست دارم همچنان همين شيوه مخصوص به خودم را دنبال کنم. رضا بانگيز به عنوان مدرس هنر، طراحي و نقاشي در دانشکده هنر و معماري و ديگر دانشگاه هاي کشور همچون دانشگاه آزاد اسلامي و دانشگاه الزهرا فعاليت داشته است.‌نمايشگاه آثار تازه رضا بانگيز روز 28 مهرماه در گالري شيلا واقع در خيابان ولي عصر، بالاتر از خيابان طالقاني، کوچه گيلان، پلاک 2 واحد 1 گشايش خواهد يافت.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
گلبرگ
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون