جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2621- تاریخ : 1391/07/23 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(يكشنبه)

 اخبـــــــــار 

از مجموعه «بال‌هاي سوزان»،

موزه متروپوليتن يكي از تابلوهاي فرح اصولي را خريد

اثري از «فرح اصولي» - نقاش معاصر ايراني - توسط موزه متروپوليتن نيويورك خريداري شد.اين هنرمند نقاش به (ايسنا)، گفت: چندي پيش موزه متروپوليتن پيشنهاد خريد يكي از كارهايم را مطرح كرد، اما متاسفانه به دليل عواقب ناشي از تحريم اين امكان براي خريد كارهايم در ايران وجود نداشت.

او اضافه كرد: يكي از مجموعه‌داران آمريكايي به نام «تيمور گراهانه» كه پيش از اين يكي از تابلوهايم از مجموعه «بال‌هاي سوزان»‌ را خريداري كرده بود، با شنيدن پيشنهاد اين موزه تصميم گرفت تا اين تابلو را براي خريد به متروپوليتن ارائه دهد، زيرا معتقد بود گرفتن اين فرصت، ظلمي به يك هنرمند است و با وجود آنكه علاقه زيادي به اين اثر داشت اما آن را به موزه واگذار كرد و بعد از آن يكي ديگر از تابلوهايم را به اين اثر اضافه كرد.اين هنرمند نقاش با قدرداني از حركت اين مجموعه‌دار عنوان كرد: متروپوليتن نيويورك يكي از مهم‌ترين موزه‌هاي دنيا محسوب مي‌شود كه تاكنون تنها آثار شش هنرمند ايراني همچون پرويز تناولي، منير فرمان فرمانيان و ... را خريداري كرده است و قطعا چنين اتفاقي براي هر هنرمند يك فرصت بزرگ محسوب مي‌شود كه در صورت حمايت اين مجموعه‌دار شايد هيچ وقت در اختيار من قرار نمي‌گرفت.

به گفته اصولي، اين تابلوي دو لته‌اي در اندازه 76×150 با تكنيك گواش روي مقواي ضخيم دو سال پيش كار شده و تاكنون نمايش عمومي نداشته است.به گزارش ايسنا، موزه متروپوليتن نيويورک از بزرگترين و مشهورترين موزه‌هاي جهان است كه در وسط شهر نيويورک و در مجاورت ضلع شرقي سنترال پارک قرار دارد. اين موزه حاوي مجموعه بزرگ و نادري از تاريخ اسلام و ايران باستان است.


اثري از احمد نادعليان در گنجينه‌ي تاريخي توکيو ماندگار مي‌شود

اثري از احمد نادعليان طي سفر به ژاپن در گنجينه معبد تاريخي «ايکو-اين» در توکيو باقي مي‌ماند.اين هنرمند محيطي درباره نمايش آثارش در کشور ژاپن به(ايسنا)،گفت: سفر به ژاپن اهميت بسياري برايم داشت و علي رغم سکته قلبي و با توجه به استراحتي که پزشکان توصيه کردند، انتخاب کردم و انجام شد.نادعليان ادامه داد: پيش از اين در دورترين نقاط دنيا در غرب عالم ، قطب شمال، جنوبي ترين نقطه آفريقا سفر داشتم و از اين جهت رفتن به شرق ژاپن اين جغرافياي جهاني را کامل مي‌کرد و اکنون اثري متولد شده است که قلمرويي جهاني دارد.به گزارش ايسنا، اوايل مرداد ماه جاري براي احمد نادعليان به ژاپن سفر پيش بيني شده بود تا مجموعه‌اي از آثارش را در طبيعت آنجا اجرا کند و سپس راهي کشورهاي کره جنوبي شود و براي موزه «دايجون» اثري را اجرا کند و در پايان سفرش قرار بود که به مالزي برود، آثارش در دانشگاه «سايناس» اين کشور آسيايي مرور شوند که به دليل سکته قلبي اين سفرها لغو شد.

حالا پس از دو ماه نادعليان راهي ژاپن شده و در شرقي‌ترين نقطه اين کشور در سواحل اقيانوس آرام، بزرگ‌ترين پهنه آبي جهان آثارش را اجرا کرده است.به گفته نادعليان، در اين سفر در مناطقي همچون «ايسوو» در رودخانه «نيزاکي» اجرا و علاوه بر اماکن طبيعي مجموعه‌اي از چيدمان محيطي گالري «کوسا کوسا» در شهر بوگاوارا نيز اجرا شده است.او در همين رابطه توضيح داد: در سواحل «کاماکورا» چيدمان‌هاي محيطي انجام دادم و در اين محل مهرهاي کوچکي را بر روي جداره‌هاي «گاي» چاپ کردم. اين مهرها متضمن خط نوشته‌هاي ژاپني هستند که موضوع صلح و آلودگي هسته‌اي را مورد توجه دارند.نادعليان درباره اين تجربه و حضور در ژاپن توضيح داد:در طبيعت ژاپن زباله ديده نمي‌شود، اما اين کشور از آلودگي هسته‌اي رنج مي‌برد.به دليل زلزله خيز بودن ژاپن پيش از اين تاسيسات هسته‌اي ويران شده پس از زلزله و سونامي در فوکو شيما بسياري از مناطق ساحلي و آبهاي ژاپن آلوده شدند و پيرو آن هزاران نفر آواره شدند.او ادامه داد: در تاريخ 19 سپتامبر 2011 نسبت به آلودگي هسته‌اي اعتراض وسيعي در توکيو صورت گرفت و دولت ژاپن اعلام کرد که تا سال 2030 استفاده از انرژي هسته‌اي را متوقف خواهد کرد. البته فعالان محيط زيست همواره اين نکته را مد نظر دارند که زباله نيروگاه‌هاي هسته‌اي به چرخه طبيعت باز نمي گردد و پيامدهاي بسيار زيان باري براي طبيعت خواهد داشت. لذا با در نظر داشتن اين نکات و اين نکته که مردم ژاپن در جنگ جهاني قرباني دو بمب هسته اي بودند مجموعه اي از آثارم را در اين رابطه اجرا کردم.

اين هنرمند محيطي که آثارش را در اقصي نقاط دنيا بهيادگار گذاشته است، ادامه داد: در زماني که در شهر توکيو زندگي مي کردم پيرو دعوت اعضاي انجمن ژاپن و ايران در جمع اعضاي آنها آثارم مرور شد و هنر محيطي در ايران را معرفي کرد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
گلبرگ
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون