جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2598- تاریخ : 1391/06/27 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(دوشنبه)

 اما خبر 

تاثير تبليغات تلويزيوني بر سليقه و رضايتمندي كودكان

تحقيقات نشان مي‌دهد تبليغات تلويزيوني بر روي سليقه کودکان 8 تا 11 ساله و رضايتمندي آنها از زندگي ثأثير مي‌گذارد. به گزارش ايسنا، کودکان ناراضي از شرايط زندگي، نسبت به تبليغات آسيب‌پذير هستند و تصور مي‌کنند داشتن آنچه تبليغ مي‌شود باعث خوشبختي آنها خواهد شد. پژوهشگران دانشگاه آمستردام با پژوهشي بر روي کودکان و نوجوانان اظهار کردند: کودکاني که کمترين رضايتمندي را از زندگي دارند، با تماشاي تبليغات، بيشتر دچار مادي‌گرايي مي‌شوند.

به گفته پژوهشگران، تبليغات به کودک مي‌آموزد که دارايي و اموال راهي براي دستيابي به خوشبختي هستند. بين سن 8 تا 11 سال، مفهوم مصرف‌کنندگي و مالکيت براي کودک به طور مشخص تعريف مي‌شود و در نظر او خوشبختي و منزلت اجتماعي با مالکيت اشيا به دست مي‌آيد. پژوهشگران توصيه مي‌کنند والدين ديد انتقادي کودک نسبت به تکنيک‌هاي تبليغاتي را تقويت کنند و به کودک بياموزند که راه‌هاي بهتري براي خوشبختي نظير دوست داشتن و عشق نيز وجود دارد.

سلول‌هاي بنيادي خون به جنگ چين و چروك پوست مي‌روند

محققان اسكاتلندي قصد دارند با استفاده از سلول‌هاي بنيادي استخراج شده از خون فرد، به جنگ چين و چروك پوست بروند. به گزارش ايسنا، بروز چين و چروك، نشانه ناخوشايندي از آغاز مرحله پيري است و دانشمندان بدنبال توسعه روش‌هاي مختلفي براي مقابله با اين مشكل هستند. نخستين آزمايش باليني تزريق سلول‌هاي بنيادي استخراج شده از خون براي مقابله با چين و چروك هاي صورت بزودي آغاز مي‌شود. بر اساس ادعاي محققان شركت اسكاتلندي «فارماسل» بعنوان مبدع اين فناوري، سلول‌هاي بنيادي استخراج شده از خون خود فرد به زير پوست تزريق مي شوند كه منجر به رشد سلول هاي پوست جديد براي كمك به بازيابي قابليت ارتجاعي پوست مي‌شود. خاصيت طبيعي ارتجاعي پوست ناشي از وجود سلول هاي فيبروبلاست است كه باعث توليد كلاژن و حفظ ساختار پوست مي شود. توانايي بدن براي توليد مواد الاستيك با افزايش سن و كاهش تعداد فيبروبلاست‌ها تضعيف مي شود؛ در اين شرايط مي توان با تزريق سلول هاي بنيادي استخراج شده از خون به منطقه كاهش تعداد فيبروبلاست ها، توانايي پوست براي توليد اين مواد را افزايش داد.

فاز نخست آزمايش باليني حداكثر تا يكسال آينده آغاز خواهد شد؛ با اين حال رئيس انجمن جراحان پلاستيك و زيبايي انگليس تأكيد مي كند كه روش درماني با كمك سلول هاي بنيادي احتمالا پنج تا 10 سال آينده كاربردي خواهد شد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
گلبرگ
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون