جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2581- تاریخ : 1391/06/05 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(يكشنبه)

 ويژه 

تنها دو فيلم جشنواره کودک رنگ پرده سينما به خود گرفتند

از ميان فيلم‌هاي سال گذشته جشنواره فيلم‌هاي کودک و نوجوان اصفهان تنها دو فيلم موفق به اکران عمومي شده‌اند.به گزارش خبرنگار سينمايي فارس، سينماي کودک در ايران از آن دست ژانرهاي سينمايي است که هميشه مورد بي‌مهري‌هاي فراواني قرار گرفته است.البته سينماي کودک طي سال‌هاي پس از جنگ و دهه 60 همپاي سينماي دفاع مقدس حرکت کرد و مخاطبان زيادي براي خودش جمع و جور کرد. اما پس از اين دوران خوش و خاطره‌هاي خوب از فيلم‌هايي مثل «کلاه قرمزي»، «گلنار»، «مدرسه پيرمردها»، «الو الو من جوجوام» و ... روند توليد اين فيلم‌ها به طرز چشمگيري کاهش يافت. گذشت و گذشت تا چند سال اخير که دوره مديريت جديد سينمايي آغاز شد. در اين دوره تعداد فيلم‌هاي کودک افزايش يافت و با رشد چشمگيري در اين زمينه رو به رو شديم، اما مشکلي که در اين زمينه وجود دارد، اکران اين نوع فيلم‌هاست.

با بررسي فيلم‌هايي که سال گذشته در جشنواره فيلم کودک و نوجوان اصفهان حضور داشتند، متوجه مي‌شويم از 16 فيلم حاضر در جشنواره که تقريبا يک سال از برگزاري آن مي‌گذرد، تنها دو فيلم اکران شده است. سال گذشته فيلم‌‌هاي بالابان (سيد‌رضا صافي)، ننه نقلي (پرويز صبري)، آهوي پيشوني سفيد (سيد‌جواد هاشمي)، شير تو شير (ابراهيم فروزش)، صداي پاي من (مهرداد خوشبخت)، سلام بر فرشتگان (فرزاد اژدري)، روياي سينما (علي شاه‌حاتمي)، راه نجات (راما قويدل)، پرواز بادبادک‌ها (علي قوي‌تن)، پاريس تا پاريس (محمدحسين لطيفي)، مصائب چارلي (عليرضا سعادت‌نيا)، مادر پاييزي (سيروس رنجبر)، فيتيله و ماه پيشوني (آرش معيريان)، بهشت اينجاست (حميد سليميان)، يک فراري از بگبو (هاتف عليمرداني)، باد و مه (محمد‌علي طالبي) در جشنواره کودک روي پرده رفت که از ميان اين فيلم‌ها تنها دو فيلم «پاريس تا پاريس» ساخته محمد‌حسين لطيفي و «فيتيله و ماه پيشوني» ساخته آرش معيريان به اکران عمومي درآمدند.

بنياد سينمايي فارابي به عنوان متولي توليد فيلم‌‌هاي کودک و همين طور برگزارکننده جشنواره فيلم کودک و نوجوان اصفهان که تلاش‌هاي زيادي براي توليد فيلم‌هاي کودک انجام داده، مي‌بايست در حوزه پخش و اکران هم با جديت وارد ميدان شده و اين قبيل فيلم‌ها را اکران کند و به دست مخاطبان خود برساند.


سازنده‌ چشماتو نبند:

مستند تلويزيوني خوبي براي كودكان ساخته نشده است

كارگردان و تهيه‌كننده‌ي «چشماتو نبند» ـ برنامه‌ي كودك و خردسال شبكه آموزش ـ با اعتقاد بر اينكه در زمينه‌ي كودك و نوجوان هيچ برنامه‌ي مستند خوبي ارائه نشده است، اظهار كرد: بيشترين نوآوري اين برنامه در اين است كه مستند نمايشي خوبي توليد كرده‌ايم كه بازيگران آن بچه‌ها هستند. امير مشهدي عباس در گفت‌وگو با خبرنگار سرويس تلويزيون ايسنا، درباره‌ي ساخت برنامه‌هاي زنده‌ي ويژه كودكان و خردسالان، اظهار كرد: مي‌دانيم در حال حاضر به دليل حساسيت‌هايي كه در برنامه‌ي زنده وجود دارد، كمتر برنامه‌اي زنده‌ براي خردسالان و كودكان اجرا مي‌‌شود، اما ما در برنامه‌‌ي «چشماتو نبند»، تلاش كرده‌ايم اين كيفيت را در برنامه‌هاي توليدي رعايت كنيم.

اين كارگردان با بيان اينكه مستند نمايشي ـ تركيبي «چشماتو نبند» در 100 قسمت براي سه روزه تابستان، ايام رمضان و مهر ماه ساخته شده است، درباره‌ي ويژه ايام رمضان توضيح داد: در اين ايام «چشماتو نبند» مناسب با اين مناسبت پخش شد و چون مخاطبان ما خردسالان و كودكان هستند به لحاظ ديني نكات اخلاقي و دغدغه‌هاي واقعي بچه‌ها را بررسي كردم و پيام داديم.

مشهدي عباس در ادامه گفت: «چشماتو نبند» در دو بخش نمايشي و مستند ساخته شده است؛ در بخش پلاتوي آن دو عروسك به نام‌هاي «اين رو» و «آن رو» نمايش مي‌دهند و در بخش مستند نمايشي، 250 بچه حضور دارند كه هر كدام تست داده و انتخاب شده‌اند، در واقع نابازيگراني هستند كه استعداد بازيگري دارند. وي در بخش ديگري از گفت‌وگوي خود علت اينكه اين برنامه را براي شبكه آموزش توليد كرده است،‌ اينگونه عنوان كرد: در كار كودك و نوجوان به دليل اينكه هر فعاليتي كه صورت مي‌گيرد، جنبه‌ي آموزشي دارد،‌ تصميم گرفتيم با شبكه آموزش كار كنيم.

به گزارش ايسنا، مجموعه مستند نمايشي تركيبي «چشماتو نبند» مراحل پاياني تدوين را مي‌گذراند و اكنون 30 قسمت از آن به روي آنتن شبكه آموزش رفته است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
گلبرگ
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون