جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2553- تاریخ : 1391/04/31 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(شنبه)

 همراه با خبر 

بررسي «صحنه‌پروري مولانا در داستان اول مثنوي» توسط حسن لاهوتي

ششمين ماه‌گفتار بنياد شمس با موضوع «صحنه‌پروري مولانا در داستان اول مثنوي: پادشاه و کنيزک» با حضور حسن لاهوتي برگزار مي‌شود. به گزارش خبرنگار مهر، اين نشست طبق روال هميشه دوشنبه‌ها، برگزار خواهد شد و اين دوشنبه دوم مردادماه استاد حسن لاهوتي به ارائه مطالب اين ماه‌گفتار خواهد پرداخت.

در ششمين ماه گفتار اين بنياد، مولاناپژوه حسن لاهوتي از «صحنه‌پروري مولانا در داستان اول مثنوي: پادشاه و کنيزک» سخن خواهد گفت تا تماشاي ديگر صحنه‌هاي متنوع در داستان‌پردازي‌هاي مثنوي نيز براي مخاطبان مثنوي تسهيل شود.اين برنامه دوشنبه دوم مردادماه ساعت 18:30 الي 20:30 برگزار مي‌شود و تغيير ساعت برگزاري به دليل ماه رمضان است.اين نشست در مرکز آموزش موسسه فرهنگي اکو، خيابان ملاصدرا، خيابان پرديس، پلاک 27 برگزار مي‌شود. طبق رويه بنياد شمس، اولين دوشنبه هرماه به برگزاري اين سلسله نشست‌هاي علمي اختصاص خواهد داشت.


دهمين جشنواره شعر و داستان جوان سوره برگزيدگان خود را شناخت

در دهمين جشنواره شعر و داستان جوان سوره، در اروميه در پنج بخش شعر نو، کلاسيک، کودک‌ و نوجوان همچنين داستان کودک‌ و نوجوان و بزرگسال از 30 اثر برگزيده تقدير شد. به گزارش ايبنا به نقل از روابط عمومي حوزه هنري استان اذربايجان غربي، در بخش «داستان كوتاه بزرگسال» با موضوع ويژه «انقلاب اسلامي» از ميان 11 نامزد راه يافته به بخش نهايي، «ميلاد ميرمحمد صادقي» از استان البرز مقام اول، «سيده عذرا موسوي» از استان قم، مقام دوم، «محسن كاوياني» از استان قم و «وحيد آقاكرمي» از استان آذربايجان شرقي به طور مشترك مقام سوم را از آن خود كردند.

هيات داوران در بخش «شعر سپيد نيمايي» با «موضوع آزاد» از ميان 37 اثر راه يافته به مرحله نهايي، هيچ اثري را واجد مقام اول ندانست و «مهدي نظارتي زاده» از اصفهان مقام دوم ، «عباس آتشي» از استان لرستان به عنوان مقام سوم معرفي شدند و از «منيره حسين‌پوري» از استان يزد نيز در اين بخش تقدير شد. همچنين در بخش «شعر سپيد نيمايي» با «موضوع ويژه انقلاب» از بين 9 اثر راه يافته به بخش مسابقه، «محمد صارمي شهاب» و «بهروز اقبالي درخشان» از استان همدان و «فاطمه بيرانوند» از استان لرستان به ترتيب مقام اول، دوم و سوم را از آن خود کردند.همچنين در اين مراسم در «بخش شعر كلاسيك» با «موضوع آزاد» از ميا25 اثر، «امير توانا املشي» از استان گيلان، «علي اصغر شيري» و «حسن خسروي وقار» از استان قم به ترتيب به عنوان مقام هاي اول، دوم و سوم اين بخش از جشنواره معرفي شدند. همچنين «قاسم باي» از استان گلستان، «سيما نوذري» از استان بوشهر و «حسنا محمدزاده» از استان اصفهان به ترتيب مقام هاي اول، دوم و سوم را در بين 11 اثر راه يافته در بخش «شعر كلاسيك» با موضوع انقلاب از آن خود كردند.

در بخش «ادبيات كودك و نوجوان» كه از دوره نهم به بخش هاي اين جشنواره اضافه شده است هيچ اثري در بخش شعر نتوانست موفق به كسب مقام اول و دوم شود اما از بين 2 شعر كودك و نوجوان راه يافته به مرحله نهايي با «موضوع آزاد» و «انقلاب»، «كبري بابايي ليچاني» از استان تهران و «هادي فردوسي» از استان فارس حائز رتبه سوم شدند.

در بخش «داستان كودك و نوجوان» با «موضوع آزاد» نيز از ميان اثر 9 راه يافته به مرحله نهايي، «فاطمه نفري» از استان قم، «فاطمه ظهيري» از استان مركزي و «سيده فاطمه موسوي» از استان قم به ترتيب مقام‌هاي اول، دوم و سوم اين بخش از جشنواره را از آن خود كردند.دهمين جشنواره شعر و داستان جوان سوره عصر روز سه شنبه 27 تيرماه 1391 با حضور شاعران و نويسندگان برجسته كشور در شهر اروميه به كار خود پايان داد.


پايان مرحله‌ نخست داوري جشنواره کتاب کودک و نوجوان

دبير پانزدهمين جشنواره کتاب کودک و نوجوان از پايان داوري مرحله اوليه اين دوسالانه خبر داد. به گزارش خبرگزاري مهر، جواد محقق خاطرنشان کرد: در اين دوره جشنواره کتاب کودک و نوجوان که به ياد شهيد بهنام محمدي برگزار مي‌شود، 1365 عنوان کتاب به دبيرخانه رسيده است.وي در ادامه گفت: از اين تعداد، 1328 عنوان توسط ناشران و 37 عنوان از سوي نويسندگان و تصويرگران به دبيرخانه جشنواره ارسال شده است. به گفته محقق 38 عنوان کتاب نيز به دليل اين‌که در سال‌هاي گذشته منتشر شده بود يا در رده موضوعي گروه‌هاي داوري جاي نمي‌گرفت، از دور رقابت خارج شد.دبير جشنواره تصريح کرد: در پانزدهمين دوره جشنواره کتاب کودک و نوجوان 499 عنوان از کتاب‌هاي دريافت شده به گروه سني نوجوانان و 828 عنوان به کودکان و خردسالان اختصاص يافته است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
گلبرگ
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون