جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2545- تاریخ : 1391/04/21 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(چهارشنبه)

 همراه با خبر 

ارسال 1127 اثر به دبيرخانه کنگره شعر آئيني شفق

محمدعلي مجاهدي: 56 شعر با موضوع کودک و نوجوان به کنگره شعر شفق رسيده است

دبير کنگره شعر آئيني شفق از ارسال 1127 اثر به دبيرخانه اين کنگره و داوري آنها در سه مرحله خبر داد.به گزارش مهر، نشست نخستين کنگره شعر آئيني شفق با حضور ناصر فيض، محمدعلي مجاهدي و محمد بهجتي اردکاني برگزار شد. محمدعلي مجاهدي در سخناني با اشاره به اينکه شاهکارهاي ادبي برجاي مانده از زبان پارسي تا دوران معاصر انگشت‌شمار هستند، اظهار کرد: در ميان اين آثار کم نيستند آثاري که داراي روحيه معنوي بوده و آموزه‌ها و تعاليم اسلامي را منتقل مي‌کنند و اين موضوع در شعر پارسي امري مسبوق به سابقه است.مجاهدي در ادامه به گونه‌هاي مختلف شعر آئيني اشاره کرد و گفت: در قلمرو مقولات توحيدي موضوع نيايش، پرستش و اشعاري که درونمايه خود را پالايش انسان مي‌دانند و به بالندگي انسان مي‌پردازند، بسيار فراوان در شعر فارسي به چشم مي‌خورد. امروز شعر آئيني ديگر تنها به يک مقوله منحصر نمي‌شود و موضوعاتي مثل شعر انتظار، شعر ولايي و ... را نيز مي‌توان در آن گنجاند.وي گفت: تاکنون 1127 اثر شعري به دبيرخانه کنگره ارائه شده است که از ميان آنها 123 شعر با موضوع ائمه اطهار، 56 شعر با موضوع کودک و نوجوان، 104 شعر با موضوع علوي و غدير، 296 شعر فاطمي، 296 شعر عاشورايي، 93 شعر رضوي، 234 شعر مهدوي و 82 شعر نبوي به دبيرخانه ارسال شده‌ است. وي افزود: در بخش پژوهش نيز 20 مقاله و کتاب در مقام بررسي شخصيت آيت‌الله محمدحسين بهجتي اردکاني و 15 اثر هم درباره جايگاه شعر آئيني به دبيرخانه رسيده است.مجاهدي همچنين به انجام سه مرحله داوري آثار در اين کنگره اشاره کرد و گفت: پس از پايان داوري‌هاي مرحله سوم بسته به امتيار اشعار امکان معرفي 14 اثر برگزيده نيز وجود دارد. ناصر فيض دبير اجرايي اين کنگره درباره برگزاري اين جشنواره گفت: کنگره شعر آئيني شفق پيش از اين قرار بود امروز برگزار شود، اما تصميم گرفتيم اجراي آن را به 20 و 21 آذر موکول کنيم. وي افزود: آخرين مهلت ارسال آثار به اين کنگره 30 مهرماه تعيين شده است و داوران و شيوه داوري نيز به تناسب اعلام خواهد شد. دبير اجرايي اين کنگره همچنين از انتشار کتاب مقالات رسيده به اين کنگره تا زمان برگزاري آئين اختتاميه آن خبر داد.


نقد و بررسي کتاب «قلعه‌مرغي؛ روزگار‌ هرمي» در فرهنگسراي شهر

خبرگزاري فارس: اين کتاب به داستان زندگي نوجواني مي‌پردازد که وارد يکي از شبکه‌هاي هرمي مي‌شود اما دليل وي براي حضور در اين شبکه هرمي نه کسب درآمد و پول بلکه دل باختن به يکي از سرگروه‌ها است.به گزارش خبرنگار کتاب و ادبيات فارس،‌کتاب «قلعه مرغي؛روزگار هرمي» نوشته سلمان امين مورد نقد و بررسي قرار مي‌گيرد. اين جلسه با حضور منتقدان و چهره‌هاي فرهنگي در فرهنگسراي شهر واقع در پارکشهر برگزار خواهد شد.کتاب «قلعه‌مرغي؛ روزگار‌ هرمي» زمستان سال گذشته منتشر شد. اين کتاب به داستان زندگي نوجواني مي‌پردازد که وارد يکي از شبکه‌هاي هرمي مي‌شود اما دليل وي براي حضور در اين شبکه هرمي نه کسب درآمد و پول بلکه دل باختن به يکي از سرگروه‌ها است.روايت اصلي داستان به زندگي عباس اختصاص دارد؛ عباسي که به قول خودش «اعصاب درست و درماني» ندارد. پدرش سال‌ها پيش مادر او را طلاق داده و او به همراه خواهر و مادرش نزد دايي و پدربزرگش زندگي مي‌کنند. عباس که به دليل درگيري با ناظم مدرسه، از مدرسه فرار کرده و روزهاي آخر زمستان را به اميد تعطيلات نوروز و افتادن آب‌ها از آسياب و رفتن مجدد او به مدرسه، روزگار خود را در قلعه مرغي سپري مي‌کند. در اين حال و هوا او از طريق يکي از دوستان خود در يکي از شبکه‌هاي هرمي معروف پرزنت مي‌شود و پس از کلي کشمکش، عباس که آهي در بساط نداشته تصميم به عضويت در گروه را مي‌گيرد. اما دليل عضويت عباس در اين شبکه هرمي بيشتر به عشق و عاشقي باز مي‌گردد تا سوداي ميليونر شدن.

سلمان امين در جلسه رونمايي از کتب خود گفته بود‌: من خودم بچه قلعه مرغي هستم. اين کتاب برگرفته از زندگي و تجربيات من است اما تلاش کرده‌ام با تغيير نام‌ها و يا افزودن و بال و برگ دادن به حوادث از اشاره مستقيم بپرهيزم. از سوي ديگر در اين کتاب نام خيابان‌ها و اسامي کوچه‌ها و آدرس‌ها واقعي هستند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
گلبرگ
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون