جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2538- تاریخ : 1391/04/12 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (دوشنبه)

 چه كار كنيم كه در گرما خنكِ خنكِ خنك باشيم! 

مهدي طوسي


تابستان است و هوا به شدت هر چه تمامتر مي رود تا گرم بشود.

گرما به قدري زياد است كه برخي جاها حتي كولر هم نمي تواند بر گرماي هوا غلبه كند و برخي در عين حالي كه زير كولر نشسته اند اما همين جور شر شر عرق مي ريزند و بعد از اينكه عرق شان را پاك مي كنند بلافاصله از گرماي هوا مي نالند و باز همين پروسه تكرار مي شود و تكرار مي شود و تكرار مي شود تا تابستان بگذرد و جاي خودش را به سرد و گرم هواي پاييز بدهد!

البته مي توان مدعي شد كه در اين ميان تنها شركت هاي توليد دستمال كاغذي هستند كه دل شان نمي خواهد هوا سرد بشود و مردم عرق نكنند! چرا كه اگر هوا سرد بشود و مردم عرق نكنند آنها مي خواهند دستمال كاغذي هاي شان را كجا و به چه صورت بفروشند!؟ پس اگر از حق هم نگذريم يك جورهايي هم حق دارند.

شما خودتان را بگذاريد جاي آنها؛ پول كارگر بدهيد، اجاره جا بدهيد هزينه مواد اوليه گران بدهيد و بعد هم دست آخر به اين دليل كه مشتري ها به خاطر سرد شدن ناگهاني هوا در گرما عرق نكنند و دستمال هاي توليدي دست شان بماند روي دست شان!عصباني نمي شويد!؟

شما باشيد بلند نمي شويد برويد هر چه كولر آبي و گازي و نفتي! را بسوزانيد و بريزيد توي سطل آشغال!؟

در عين حال بي خيال دستمال كاغذي و كولر آبي و كولر گازي و كولر نفتي! بهتر است به جاي اينكه حرف هاي بي خودي بزنيم و از سوژه اصلي دور بمانيم برويم سر اصل ماجرا.

اصل ماجرا اين است كه با توجه به گرمي هوا چه كار كنيم كه خنك باشيم(‌با لوس بودن اشتباه نگيريد!) و از گرما آزار نبينيم و تا جايي كه امكان دارد در تابستان سرد مان باشد. اگر مي خواهيد در تابستان احساس گرما نكنيد، اگر مي خواهيد در تابستان آفتاب اذيت تان نكند،‌اگر مي خواهيد در تابستان كولر گازي روشن نكنيد كه اسير قبض هايي بشويد كه قبض روح تان بكند، اگر
مي خواهيد تابستاني داشته باشيد كه در عين حالي كه گرم است اما خنك باشد، اگر دوست داريد در تابستان برويد استاديوم آزادي تهران و بازي دو تيم پرسپوليس كهكشاني رويانيان و يك تيم احتمالي ديگر را ببينيد و به قدري بازي گرم باشد به طوري كه شما گرما را احساس نكنيد و در نهايت بلبشوي ابتداي فصل را در زمينه انتخاب سرمربي از طرف رويانيان را فراموش بكنيد‌حتما حتما اين مطلب را بخوانيد جوري اين مطلب را بخوانيد كه با سرعت خوانده و بعد برويد از تابستان خنك لذت ببريد:

*

اگر مي خواهيد در تابستان گرم خيلي سردتان باشد سعي كنيد كه در جمع حرف هايي بزنيد كه شما را توي جمع خراب كنند و بگويند: چقدر لوس و خنكي تو! اين جوري در عين گرماي تابستان اما شما خنك هستيد و از خنك بودن تان لذت مي بريد!

*

اگر مي خواهيد در تابستان گرم از سرما يخ بزنيد به شما توصيه مي كنيم كه برويد توي سردخانه هايي كه ماهي ها را نگهداري مي كنند زندگي بكنيد!‌اين جوري در عين گرماي تابستان اما شما بايد بخاري هم روشن بكنيد چه رسد به اينكه كولر روشن كنيد!

*

از ديگر راه هايي كه مي تواند شما را در گرماي تابستان محفوظ بدارد اين است كه هر جوري هست برويد و يك مقدار برف از قطب شمال و يا قطب جنوب و يا از افشين قطبي! بياوريد و بعد دور تا دور منزل تان را با برف بپوشانيد. اين جوري حتي اگر هم گرم باشد و آفتاب بتابد اما شما مي توانيد از سرماي برف لذت ببريد و حتي كولر هم روشن نكنيد!

*

از ديگر راه هايي كه هم مي تواند به شما كمك كند و هم به ما(‌آخر ما هم آدميم و مثل شما از گرماي هوا اذيت مي شويم!) اين است كه سرماي تمام كولر هاي شهر را از طريق كانال كشي اصولي به سمت اتاق خواب و ساير اتاق هاي خودمان هدايت كنيم تا حتي اگر گرماي هوا به بالاي چهل هم رسيد ما كك مان هم نگزد!

*

شما مي توانيد كاري كه ما مي گوييم را همين الان انجام بدهيد و اصلا هم ترس از گرماي هواي تابستان نداشته باشيد چرا كه ما مثل شير پشت سرتان هستيم. ما به شما توصيه مي كنيم كه هر يك دقيقه يك بار يك پارچ آب سرد روي كله تان خالي كنيد و بعد هم از شدت سرما به خودتان بلرزيد و بعد هم حالش را ببريد!

*

توصيه بعدي ما به شما در مورد اينكه چه جوري مي شود گرماي هوا را تحمل كرد و بعد هم به دنبال كرسي، بخاري، شوفاژ و غيره بود اين است كه همين الان برويد يك عالمه يخ درست كنيد و بعد برويد توي يخ زندگي كنيد!

توي يخ زندگي بكنيد، اصلا گرماي هوا به شما آسيبي نمي رساند!

*

البته راه كه زياد است اما ما چرا بايد هميشه به شما راه نشان بدهيم شما خودتان هم به فكر باشيد چرا كه ممكن است شما بيشتر از ما راه هايي براي سرد شدن و خنك شدن در گرماي داغ تابستان پيدا كنيد!


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
گلبرگ
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون