جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2518- تاریخ : 1391/03/18 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)

 مسؤول كارگروه ادبيات فانتزي انجمن نويسندگان كودك عنوان كرد:
 جاي خالي داستان‌هاي علمي ـ تخيلي و فانتزي در ادبيات ما 

 
كاتارينا ورزي با اشاره به برگزاري كارگروه ادبيات فانتزي در انجمن نويسندگان كودك و نوجوان، جاي داستان‌هاي علمي ـ تخيلي و فانتزي را در ادبيات ما خالي دانست. اين نويسنده و مترجم كه مسؤول كارگروه ادبيات فانتزي در انجمن نويسندگان كودك و نوجوان است، در گفت‌و‌گو با خبرنگار ادبيات خبرگزاري ايسنا، درباره‌ي فعاليت‌هاي اين كارگروه عنوان كرد: كارگروه ادبيات فانتزي با همكاري انجمن نويسندگان كودك و نوجوان و اعضاي آكادمي فانتزي (ادبيات گمانه‌زن) برگزار مي‌شود و چهار سال است كه اين دوره برپاست.

او افزود: ادبيات فانتزي و علمي ـ تخيلي دامنه‌ي خيلي گسترده‌اي دارد و جلسات ما از معرفي نويسنده، طبقه‌بندي ادبيات تا كارگاه‌هاي ادبيات فانتزي و بررسي داستان‌هاي تأليفي و ترجمه را دربر مي‌گيرد.

ورزي عنوان كرد: ادبيات فانتزي در خارج از ايران هم با همين مشكلي كه در ايران مواجه است، روبه‌رو بوده است؛ البته در 100 سال پيش؛ اين‌كه برخي منتقدان و يا نويسندگان بدون هيچ‌گونه دانشي اين جريان را قبول نداشتند و رد مي‌كردند. اما 80 سال پيش، عصر طلايي ادبيات فانتزي در آمريكا بود و اكنون هم تعداد بسياري از كتاب‌هايي كه در خارج پرفروش محسوب مي‌شوند، مربوط به ادبيات فانتري هستند.

اين نويسنده با اشاره به جذابيت ادبيات فانتزي براي كودكان و نوجوانان گفت: ادبيات فانتزي به كودكان حس ماجراجويي و جدا شدن از زندگي روزمره را مي‌دهد و در عين حال تخيل كودك را فعال مي‌كند. از سوي ديگر، خواندن ادبيات فانتزي تخيل را در نويسندگان هم ايجاد مي‌كند و كساني كه در اين مدت در كارگاه ادبيات فانتزي شركت داشته‌اند، به خلق آثاري دست زده‌اند.

او درباره‌ي برخي انتقادها به ادبيات فانتزي گفت: برخي مي‌گويند ادبيات فانتزي خواننده‌ي نوجوان را از واقعيت جدا و او را دچار ماليخوليا مي‌كند. اما اگر اين شرايط براي خواننده به وجود بيايد، منشأ آن ادبيات فانتزي نيست؛ بلكه كساني كه اين ادبيات را مي‌خوانند، ديد گسترده‌تري دارند، خلاقانه‌تر نگاه مي‌كنند و تفاوت‌هاي فرهنگي را راحت‌تر مي‌پذيرند.

ورزي درباره‌ي آثار علمي ـ تخيلي و فانتزي گفت: «هري پاتر» يكي از نمونه‌ها براي اين نوع ادبيات است. اگر چه من به عنوان يك منتقد ايرادهايي را بر آن وارد مي‌كنم؛ اما اين داستان نيازي را از مخاطبان برآورده كرد. ولي ما آثار علمي ـ تخيلي خيلي كمي داريم و تنها نويسندگان جوان هستند كه به نگارش آثاري در اين حوزه دست زده‌اند كه كارشان بيش‌تر در اينترنت و فضاي مجازي منتشر شده است. ما برداشت و برخوردي منفي با ادبيات علمي ـ تخيلي و فانتزي داريم كه البته اين برخورد دارد نسل به نسل تغيير مي‌كند و اصلاح مي‌شود.

او در پايان خاطرنشان كرد: كارگروه ادبيات فانتزي چهارشنبه‌ها ساعت 17 تا 19 در انجمن نويسندگان كودك و نوجوان برگزار مي‌شود و ورود در اين جلسه‌ها براي عموم آزاد است و ما از شركت علاقه‌مندان در اين كارگروه استقبال مي‌كنيم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
گلبرگ
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون