جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2511- تاریخ : 1391/03/07 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (يكشنبه)

 «الفي اتکينز» دوباره از راه رسيد 

 انتشارات آفرينش‌گر هشت جلد از مجموعه داستان‌هاي الفي اتکينز براي دومين بار منتشر کرد.به گزارش ايبنا، هشت جلد از مجموعه 24 جلدي«داستان‌هاي الفي اتکينز» در بهار 1391 براي دومين‌بار چاپ شده است.«شب بخير الفي اتکينز»، «الفي اتکينز و دوست خيالي‌اش»، «تو ترسويي الفي اتکينز؟»، «بابايت چکار مي‌کند الفي اتکينز؟»، «چه كسي الفي را نجات مي‌دهد؟»، «خيلي زرنگي الفي اتكينز!»، «خوشحال باش الفي اتكينز!» و «زود باش الفي اتكينز!» عنوان‌هاي اين مجموعه‌اند.

علي توکلي که به همراه نيلوفر نواري اين مجموعه را ترجمه کرده درباره آن توضيح داد: چهار جلد نخست اين مجموعه، براي نخستين‌بار در سال 1388 توسط انتشارات «هنرسراي انديشه» منتشر شد.اين مترجم افزود: در سال 1390 امتياز انتشار اين 4 جلد و جلدهاي بعدي اين مجموعه به انتشارات «آفرينش‌گر» واگذار شد و به دليل استقبال خوب مخاطبان امسال چاپ دوم اين آثار روانه بازار کتاب شد.«شب بخير الفي اتکينز» ، نخستين جلد از اين مجموعه است و خواننده را به خوبي با خصوصيات اخلاقي دو قهرمان داستان، الفي و پدرش آشنا مي‌کند: «اين الفي اتکينز است؛ چهار سال دارد. او بعضي وقت‌ها بداخلاق و بعضي وقت‌ها خيلي خوب است. امشب او بداخلاق است. چون نمي‌خواهد بخوابد.»پدر الفي هم در همان ابتداي داستان معرفي مي‌شود: «اين باباست. او هميشه خوش اخلاق است. خيلي خوش اخلاق.... مثل امشب؛» بي‌خوابي الفي و واکنش‌هاي خونسردانه پدر او به اين موضوع، داستاني ساده و دوست‌داشتني خلق کرده است و به دليل همراه شدن با تصاوير گويا و زيبا در ذهن ماندني مي‌شود.

خيلي از بچه‌ها در مقطعي از زندگي تنهايي را تجربه مي‌کنند. موقعيتي که همبازي و دوستي در اطرافشان نيست و اين موضوع براي بسياري از آن‌ها سخت است. الفي به تنهايي با پدرش زندگي مي‌کند و خواهر، برادر يا دوستي ندارد و به همين خاطر در ذهن خودش دوستي خيالي به نام مالکوم را خلق کرده و تمام ساعت‌هاي تنهايي‌اش را با او سپري مي‌کند.

با ورود يک پسربچه واقعي به زندگي الفي اتفاقات جديدي مي‌افتد که داستان کتاب «الفي اتکينز و دوست خيالي‌اش« را مي‌سازد.ترسو بودن واژه منفي است و بيشتر آدم‌ها از بيان ترسشان خودداري مي‌کنند اما الفي ترسو است و با شجاعت اين موضوع را بيان مي‌کند و وقتي پاي دعوا به ميان بيايد مي‌گويد: «من با کسي دعوا ندارم. من دعوا نمي‌کنم.

من جراتشو ندارم!» اما ماجرا به همين حرف ختم نمي‌شود. ماجراهايي را که بعد از اين اعترافات اتفاق مي‌افتد مي‌توانيد در جلد سوم از مجموعه داستان‌هاي الفي به نام «تو ترسويي الفي اتکينز؟» بخوانيد.

«بابايت چکار مي‌کند الفي اتکينز؟»، چهارمين جلد از اين مجموعه است که داستاني درباره اهميت نظم و ترتيب در انجام کارهاي مختلف را نشان مي‌دهد. الفي دوست دارد همه کارها را با هم انجام ‌دهد اما پدرش معتقد است: «هر چيز به جاي خود.» شايد حدس بزنيد که بي‌نظمي الفي ماجرايي درست مي‌کند اما اين‌طور نيست. پس کتاب را بخوانيد و با الفي همراه شويد.

«چه كسي الفي را نجات مي‌دهد؟» هم مانند جلد دوم اين مجموعه داستاني درباره دوستي است و نياز انسان به يک همراه و دوست را نشان مي‌دهد. الفي چهار ساله به تازگي ساکن محله جديدي شده است؛ هيچ کس را نمي‌شناسد و به همين دليل احساس تنهايي مي‌کند. اينجاست که پاي مالکوم دوست خيالي‌اش به داستان باز مي‌شود اما دوست واقعي مي‌تواند کارهايي انجام دهد که از عهده دوست خيالي خارج است.در کتاب «خيلي زرنگي الفي اتكينز!»، الفي احساس مي‌کند بزرگ شده است اما ديگران اين را نمي‌دانند. به همين دليل الفي با زرنگي نقش يک بچه کوچولو را بازي مي‌کند و به اين شکل به بزرگ‌ترها به ويژه پسرعموهايش ثابت مي‌کند که خيلي زرنگ است!

نويسنده در «خوشحال باش الفي اتكينز!»، يکي ديگر از مشکلاتي را موضوع داستان قرار داده است که شايد بسياري از بچه‌ها و حتي بزرگ‌ترها با آن مواجه شده باشند. احساس افسردگي بعد از تعطيلات موضوع جلد هفتم از مجموعه داستان‌هاي الفي اتکينز است.«زود باش الفي اتكينز!» آخرين جلدي است که از مجموعه 24 جلدي داستان‌هاي الفي اتکينز به زبان فارسي منتشر شده است. اين داستان اهميت وقت‌شناسي و برنامه‌ريزي براي انجام به موقع کارها را در قالب يکي ديگر از ماجراهاي کودکانه الفي بازگو مي‌کند.

يکي از نکات مورد توجه در اين داستان و ديگر داستان‌هاي الفي اين است که در آن‌ها هميشه بچه‌ها نيستند که کارهاي اشتباه انجام مي‌دهند و گاهي بزرگ‌ترها هم اشتباه مي‌کنند و اين بچه‌ها هستند که اشتباهاتشان را به آن‌ها يادآور مي‌شوند. نکته‌اي که در آموزش مفاهيم اخلاقي به کودکان نقش موثري دارد.داستان‌هاي الفي اتكينز را گونيلا بركستروم در سال 1972 به زبان سوئدي نوشت؛ بعدها اين مجموعه به زبان‌هاي ديگري نيز ترجمه شد و شخصيت اصلي آن که Alfons Aberg نام داشت با نام انگليسي‌اش، «الفي اتكينز» شهرت جهاني يافت.سريال انيميشن الفي اتكينز يكي از پرطرفدارترين مجموعه‌هاي تلويزيون ايران در دهه‌ 60 بود. «الفي اتكينز» پسربچه‌اي است كه تنها با پدرش زندگي مي‌كند و اتفاق‌هاي ساده‌ زندگي اين خانواده کوچک مفاهيم عميق روان‌شناسي را براي بچه‌ها بيان مي‌كند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
گلبرگ
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون