جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2511- تاریخ : 1391/03/07 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (يكشنبه)

 گــوناگــون  

آيا مي خواهيد کودکي نابغه داشته باشد؟

قسمت دوم

الفباي موسيقي، الفباي هوش!

شايد شنيدن سر و صداي ناهنجار کودکتان در حالي که مشغول تمرين نوازندگي و آموختن موسيقي است اصلا لذت‌بخش نباشد اما بايد بدانيد که اين سرگرمي‌لذت‌بخش کودکان، يکي از مواردي است که نيمکره راست مغز آنها را پرورش مي‌دهد.

بنابر تحقيقات دانشمندان دانشگاه تورنتو، برنامه‌ريزي دوره‌هاي آموزش موسيقي براي کودکان منجر به افزايش ضريب هوشي و توانايي‌هاي علمي‌ آينده آنها خواهد شد.

هر چه سال‌هاي آموزش موسيقي آنها بيشتر باشد، ميزان اين تاثير و افزايش هوش در آنها بيشتر خواهد بود. مطالعات انجام شده نشان مي‌دهد که آموختن موسيقي در دوران کودکي باعث کسب نمره‌هاي بهتر در دوران دبيرستان و ضريب هوشي بالاتر در دوران بزرگسالي مي‌شود؛ پس اجازه دهيد موسيقي‌دان دروني کودکتان خودش را نشان دهد.

خيلي خوب است اگر او را براي دوره هاي عمومي يا خصوصي آموزش موسيقي ثبت‌نام کنيد.

شير مادر، عصاره هوش

شير مادر اولين غذاي مغز کودک است. تحقيقات انجام‌شده نشان مي‌دهد که شير مادر از 2 جهت براي کودک مفيد است؛ يکي اينکه از خطر احتمالي ابتلاي کودک به بيماري جلوگيري مي‌کند و ديگر اينکه به تنهايي يک غذاي کامل براي نوزاد است. دانشمندان دانمارکي به اين نتيجه رسيده‌اند که تغذيه نوزاد از سينه مادر، کودک را هم سالم‌تر و هم باهوش‌تر مي‌کند.

مطالعات ايشان نشان داده کودکاني که در دوران نوزادي 9 ماه از سينه مادرشان تغذيه شده‌اند، به نسبت آنهايي که يک ماه يا کمتر شير مادرشان را خورده‌اند، بسيار باهوش‌ترند. پس اهميت شير مادر بايد از ابتدا مورد توجه قرار گيرد چرا که علاوه بر تضمين سلامتي نوزاد، براي آينده او و رشد مهارت‌هاي ذهني‌اش هم مفيد خواهد بود.

کامپيوتر در خدمت هوش

شايد تعجب کنيد چون بازي‌هاي کامپيوتري شهرت بدي پيدا کرده‌اند و بسيار مورد انتقاد قرار مي‌گيرند. بله، درست است که بسياري از آنها وحشيانه، بي‌فايده و غيرفکري هستند اما ما در مورد انواعي از بازي‌هاي کامپيوتري صحبت مي‌کنيم که مهارت‌هاي فکري و استراتژيک و قدرت تصميم‌گيري و خلاقيت کودک را پرورش داده و کارگروهي را به او آموزش مي‌دهند.امروزه در دنيا بعضي شرکت‌هاي معتبر ساخت بازي‌هاي کامپيوتري، در تلاش هستند تا بازي‌هاي آموزشي‌اي بسازند که پرورش‌دهنده حافظه و توانايي‌هاي ذهني کودکان خردسال (حتي کودکان نوپا) باشند. تحقيقات اخير نشان مي‌دهد کودکاني که انواع بازي‌هاي کامپيوتري آموزشي را بازي مي‌کنند، نسبت به آنهايي که اين بازي‌ها را تجربه نکرده‌اند از قدرت درک و تجسم تصويري بيشتري برخوردارند.جالب است بدانيد معلمان بريتانيايي، امروزه در کلاس‌هاي درسشان از انواع بازي‌هاي کامپيوتري آموزشي استفاده مي‌کنند.

ادامه دارد...

عصر ايران


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
گلبرگ
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون