جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2507- تاریخ : 1391/03/02 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (سه شنبه)

 اخبـــــــــار 

«تابلو»هاي کامبيز درم‌بخش در گالري ساربان

نمايشگاهي از کاريکاتورهاي کامبيز درم‌بخش با عنوان «تابلو» اين هفته در گالري ساربان رونمايي مي‌شود.به گزارش (ايسنا)،نمايشگاه کاريکاتورهاي «کامبيز درم‌بخش» روز جمعه 5 خردادماه در گالري ساربان افتتاح مي‌شود و نمايش آن به مدت 11 روز در اين مجموعه ادامه دارد.در اين نمايشگاه مجموعه‌اي از 40 کاريکاتور اين هنرمند است که 20 اثر روي بوم با تکنيک اکرليک و مابقي آنها روي کاغذ خلق شده‌اند.کامبيز درم‌بخش معتقد است که اين طرح‌ها کاملا ذهني است و هرگونه شباهت به فرد يا اشخاص تصادفي و غيرعمدي است.او در يادداشتي بر اين مجموعه نوشته است:«اين بار به سراغ آدمهاي دور و برمان رفتم،آدمهايي که با آنها زندگي مي‌کنيم.آدم‌هاي کوچه و بازار. آدم‌هايي که در تاکسي،اتوبوس،خيابان‌ها،اداره‌ها،کافه رستوران‌ها و فروشگاه‌ از کنار هم رد مي‌شويم.چهره‌هاي عجيب و غريب.غربزدگي‌هاي خواسته و ناخواسته،اخلاق،رفتار،عادات پوششي،حرکات و گفتار غير معمول و گاه به شدت مسخره،اينها بايد جايي ثبت مي‌شد.»اين هنرمند كارتونيست معتقد است:« مدت سه سال روي اين پروژه کار کردم. اين طرح‌ها در واقع يک نقد اجتماعي و روانشناسي تصويري از جامعه امروز ماست. تعداد اين طرح‌ها به 2 هزار مي‌رسيد که به علت محدوديت جا تعدادي از آنها را در اين نمايشگاه ملاحظه مي‌کنيد.»کامبيز درم‌بخش در سال 1321 در شيراز چشم به جهان گشود و يکي از فارغ التحصيلان هنرستان هنرهاي زيباي تهران است.55 سال با مطبوعات صاحب‌نام ايران و جهان نيز همکاري کرده است.درم‌بخش تا کنون 50 نمايشگاه انفرادي و ده‌ها نمايشگاه گروهي در داخل و خارج از کشور گذاشته است.

برنده جايزه اول از بزرگترين و معتبرترين مسابقات بين‌المللي کاريکاتور ژاپن،آلمان،ايتاليا،سوئيس،بلژيک،ترکيه،برزيل،يوگسلاوي و چندين جايزه بين‌المللي ديگر از جمله جوايز و موفقيت‌هاي بين‌المللي اين هنرمند صاحب‌نام محسوب مي‌شود.راه‌يابي و نگهداري بسياري از آثار در موزه‌هاي معتبر جهان از جمله در موزه هنرهاي معاصر تهران،فرهنگستان هنر خانه صبا،کتابخانه ملي،مان هنر نو،موزه سنديکاي گرافيست‌هاي ايران،موزه آوينيون پاريس،موزه کاريکاتور بازل سوئيس،موزه کاريکاتور گابروو در بلغارستان،موزه هيروشيما در ژاپن،موزه ضد جنگ يوگسلاوي،موزه کاريکاتور استامبول در ترکيه،موزه کاريکاتور ورشو در لهستان و مجموعه شهرداري شهر فرانکفورت آلمان و ...از ديگر موفقيت‌هاي اين هنرمند محسوب مي‌شود.

درم‌بخش کتاب‌هاي متعددي در زمينه تصويرسازي و کاريکاتور چاپ و منتشر كرده است كه از آن جمله مي‌توان به بدون شرح ، دفتر خاطرات فرشته‌ها،کتاب کامبيز و ... اشاره كرد.

سابقه تدريس به عنوان استاد کاريکاتور در دانشگاه تهران،داور مدعو چند نمايشگاه بزرگ بين‌المللي کاريکاتور،فعاليت و ارائه آثار در زمينه تبليغات «طراحي روي جلد کتاب» تصويرگري کتاب کودک، پوستر، فيلم کوتاه،کارت پستال،تقويم و...»ازجمله فعاليت‌هاي اين هنرمند محسوب مي‌شود.آثار درم‌بخش روز جمعه از ساعت 17 تا 21 رونمايي خواهد شد. علاقه‌مندان مي‌توانند همه روزه تا 19 خرداد ماه از ساعت 16 تا 20 براي بازديد ازاين آثار به گالري ساربان واقع در خيابان شهيد بهشتي،خيابان صابونچي(مهناز)،کوچه مهماندوست، شماره 8 مراجعه كنند.گالري ساربان روزهاي سه‌شنبه و تعطيلات رسمي بجز جمعه‌ها تعطيل است.


جايزه جهاني بيداري 22 خرداد به كار خود پايان مي‌دهد

موزه هنر امام علي (ع) در طول زمان برگزاري نمايشگاه نخستين جايزه جهاني بيداري روزهاي جمعه نيز ميزبان علاقه‌مندان براي بازديد از نمايشگاه است.به گزارش (ايسنا)، نخستين جايزه جهاني بيداري با آثاري از هنرمندان ايران و جهان در سه بخش پوستر، عکس و کاريکاتور از 24ارديبهشت ماه در موزه هنر امام علي‌(ع) آغاز به کار كرده است و 22 خردادماه با معرفي برگزيدگان هر يک از رشته‌ها به کار خود پايان مي‌دهد.در اين نمايشگاه كه از سوي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شده، 350 اثر روي ديوارهاي موزه هنر امام علي(ع) رفته است.

يكي از ويژگي‌هاي اين نمايشگاه نمايش آثار سه هنرمند مطرح خارجي است. «هيكادي دميرچي» از تركيه‌، «پكا لوري» از فنلاند و «چارلز ماويان ديويس» از آمريكا سه هنرمندي هستند كه آثارشان در موزه امام علي(ع) به نمايش درآمده است.هيات داوران اين نمايشگاه نيز متشكل از داوران ايراني و خارجي است كه داوران خارجي براي انتخاب نهايي آثار، روز 16 خرداد وارد تهران مي‌شوند و 17 خرداد به داوري نهايي آثار مي‌پردازند. در رشته پوستر هيات داوران متشكل از ابراهيم حقيقي، مصطفي اسداللهي و مصطفي گودرزي از ايران و يوجي ساتو از ژاپن و الكساندر فالدين از روسيه هستند،. در رشته عكس نيز سيدعباس ميرهاشمي،‌ فرزاد هاشمي و ابراهيم حاتمي‌كيا به همراه ميشل ستبون از فرانسه و شهيدالعالم از بنگلادش كار داوري آثار اين بخش را به عهده دارند و در رشته كاريكاتور نيز كامبيز درم‌بخش، بهرام عظيمي،‌ مسعود ضيايي زردخشويي از ايران به همراه مارسيو ليته از برزيل و جيوكس از ايتاليا آثار اين بخش را داوري مي‌كنند.در هر رشته از اين جشنواره شش جايزه اهدا مي‌شود كه شامل يك جايزه بزرگ به مبلغ 10 هزار يورو و 5 جايزه شامل لوح تقدير و مبلغ 2500يورو است كه اين جوايز روز اختتاميه 22 خرداد به برگزيدگان اهدا مي‌شود.

موزه هنر امام علي (ع) در خيابان ولي عصر (عج)، روبروي بزرگراه نيايش، بلوار اسفنديار، شماره 35 واقع شده است و علاقه‌مندان براي کسب اطلاعات بيشتر مي‌توانند به پايگاه اينترنتي www.iaram.ir مراجعه كنند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
گلبرگ
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون