جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2505- تاریخ : 1391/02/31 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (يكشنبه)

 راههاي مقابله با اضطراب 

 
اگر چه ضد اضطراب ها در مقابل بحران اضطراب مؤثرند ولي نمي‌توانند اين مشکل را از ريشه برطرف سازند. بنابراين، روان درماني ضروري است.

چندين روش که امکان پذيرند:

روان درماني رفتاري و شناختي:

مزيت اين روان درماني، سرعتش است. اين روان درماني کوتاه است، در طي جلسات روان درماني، درمانگر به بيمار مي‌آموزد که واکنش هاي نامناسبش را «از ذهن پاک کند» و پاسخ هاي جديد و متناسبي بياموزد.

در اين روش، بحران اضطراب و علائمش، نوعي واکنش مشروط تصور مي‌شوند. در شرايط استرس زا، در يک مکان استرس زا و يک زمان استرس زا، همه چيز به يک پاسخ اضطرابي نادرست منجر مي‌شود.

مثلاً، ترسي که ممکن است به بحران اضطراب منتهي شود. در جلسه روان درماني رفتاري و شناختي، بيمار مي‌آموزد که ترس هايش را رام کند. اگر او دچار فوبيا باشد، او کم کم و به واسط? انجام تمرينات، شي مورد ترس را تصور مي‌کند، سپس موفق مي‌شود که با او صحبت کند، سپس نزديکش مي‌شود. او به کمک درمانگر متوجه مي‌شود که اين خطر خيالي است و خطر مرگ براي او وجود ندارد. سپس او پاسخ هاي جديد و متناسب را فرامي‌گيرد.در موارد فوبيا يا هراس اجتماعي، درمانگر به او روش‌هايي براي احساس راحتي بيشتر با جامعه مي‌آموزد. اين جنب? رفتاري درمان است. و در زمين? شناختي، بيمار مي‌آموزد که طرح کلي افکاري را که باعث بحران مي‌شوند، تشخيص دهد. برخلاف روان درماني تحليلي، در اين روش خاطرات کودکي که احتمالاً باعث آسيب هاي روحي شده اند، مورد کنکاش قرار نمي‌گيرند.

روان درماني تحليلي:

اين درمان طولاني تر از درمان رفتاري و شناختي است، اما عميق تر به مسائل مي‌پردازد. به همين علت، مي‌توان بين جلسات درمان رفتاري و شناختي، از اين نوع درمان هم بهره برد. به محض اينکه علائم از بين رفتند، مي‌توان جستجوي علل را آغاز کرد. درمان تحليلي مي‌تواند به شکل چهره به چهره، با مکالمه اي بين درمانگر و بيمار صورت بگيرد يا اينکه بيمار روي آن تحت معروف دراز بکشد و درمان شروع شود.

خواب هيپنوتيزم:

تصور نکنيد که درمانگر هر جلسه شما را به خواب هيپنوتيزم مي‌برد ! او مي‌تواند از اين روش، فقط يک يا دو بار استفاده کند. زماني که از خواب بلند مي‌شويد به شما اجازه مي‌دهد که دربار? دردهايتان راحت تر حرف بزنيد. تکنيک هيپنوتيزم بر اضطراب بسيار مؤثر است. وضعيت بسيار راحتي است که شما در آن شناوريد و باعث مي‌شود که راحت تر از اضطراب هايتان حرف بزنيد. درمانگر مي‌تواند به شما کمک کند که “پاسخ” هاي جديدي فرابگيريد.

تکنيک هاي ملايم:

اگر شما از اضطراب موقت رنج مي‌بريد، و اين اضطراب زياد ناتوان تان نکرده، مي‌توانيد از روش هاي ريلکسيشن مانند سورفولوژي يا يوگا بهره ببريد. شک نکنيد، بهتان ثابت مي‌شود. کتاب هايي زيادي وجود دارند که مورد شما را درمان مي‌کنند. آنها را بخوانيد. اين کار روش خوبي براي رام کردن و فهميدن مشکلات است. شما تنها کسي نيستيد که دچار اين مشکلات شده است. اگر يک زماني، برخي شرايط آزارتان مي‌دهند، معني اش بروز فوبيا نيست، دنبالش نگرديد و از آن اجتناب کنيد. با تکرار دوري کردن از آنها، مي‌توانيد ترس هايتان را مديريت کنيد. از ضد افسردگي هاي نوع ISRS استفاده کنيد. بر خلاف ضد اضطراب ها، به آنها وابسته نمي‌شويد در حاليکه براي رفع اضطراب بسيار مفيدند.

توجه: قطع ناگهاني درمان ضد اضطراب ها يا ضد افسردگي ها ممکن است باعث مشکلات جهشي شود: امکان دارد بحران ها شديدتر از قبل شوند. احتمال بروز سندروم ترک داروها نيز وجود دارد؛ اين سندوم مشکلاتي مانند سرگيجه يا تشنج را با خود به همراه مي‌آورد.

آيا قابل درمان است؟

اگر نتوانيد بحران اضطراب را به طور کامل درمان کنيد، هميشه مي‌توانيد ياد بگيريد که بحران ها را چگونه مديريت کنيد. قبل تر ها، برخي افراد عصبي، بسيار سخت مي‌توانستند بحران را به طور کامل درمان کنند. و هميشه يک اضطراب عميق برايشان باقي مي‌ماند، حتي اگر بين بحران ها فاصله مي‌افتاد يا از بين مي‌رفتند. روش هاي متفاوت روان درماني (خصوصاً رفتاري و شناختي) مي‌توانند بر علائم فائق آيند و شما را به زندگي نرمال و عادي بازگردانند. آنچه که مهم است، اين است که اين بحران ها را دست کم نگيريد. آنها نشانه هاي يک بيماري عميق اند که بايد درمان شود. اگر بگذاريد علائم مزمن شوند، اين احتمال وجود دارد که به خاطر تکرار بحران ها، ناتوان شويد.بنابراين، نقش اطرافيان بسيار مهم است. دردها و بيماري واقعاً تحمل ناپذيرند. درک نزديکان از اين مشکلات براي کسي که رنج مي‌کشد، اهميت زيادي دارد. اين بيماري، بيماريي است که بايد به طور کامل مورد توجه و مراقبت قرار گيرد.

وبلاگ روانشناسي


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
گلبرگ
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون