جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2475- تاریخ : 1391/01/24 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)

 خبر، خبر 

رفاقت کودکان با سازهاي ايراني

خبرگزاري فارس: کتاب «رفاقت با سازهاي ايراني» نوشته فاطمه ملکي توسط انتشارات سوره مهر منتشر شد.در کتاب «رفاقت با سازهاي ايراني» نوشته فاطمه ملکي، تعدادي از سازه‌هاي ايراني و نحوه آموزش انها آمده است. همراه اين کتاب، يک لوح فشرده از صداي اين سازها نيز عرضه شده است.

نويسنده کتاب درباره مراحل تدوين اين کتاب گفته است:

از آنجا که به سازهاي ايراني علاقه‌مندان و با ساز سه تار هم آشنا هستم و همچنين به خاطر تأثيرپذيري کودکان از موسيقي، تصميم مطالعاتي را درباره سازهاي ايراني براي اين گروه سني داشته باشم. بعد از آشنايي با مرکز موسيقي حوزه هنري، نزديک به يک سال کار تحقيق و تدوين کتاب را انجام دادم که حاصل اين تحقيقات، کتاب «رفاقت با سازهاي ايراني» به همراه لوح فشرده نرم افزار آموزشي است.

در اين کتاب سعي شده، با زبان کودکانه معرفي بيش از بيست ساز به همراه يک لوح فشرده، شامل صداي سازها ارائه شود. همچنين براي علاقمندي خردسالان، لوح فشرده‌اي مناسب آموزش کودکان ضميمه کتاب قرار داده شده تا کودکان علاقه‌مند بتوانند بازي‌هاي کودکانه و تمرين‌هاي موسيقيايي را ياد بگيرند.

الهه طاهريان اين کتاب را تصويرسازي کرده است.

انتشارات سوره مهر کتاب «رفاقت با سازهاي ايراني» توليد مرکز موسيقي حوزه هنري در 92 صفحه، قطع وزيري کوتاه و تيراژ 5 هزار جلد و با قيمت 5200 تومان منتشر کرده است.


مرگ در کمين يک ميليون کودک گرسنه

مدير اجرايي يونيسف، براي افزايش کمک هاي انساني به منطقه ساحل در آفريقا فراخوان داد.آنتولي ليک، اعلام کرد که براي نجات دادن جان بيش از يک ميليون کودک اين منطقه از مرگ، کمک هاي انساني بايد به سرعت بيشتر شود. او براي ترويج برنامه يونيسف براي جمع آوري 120 ميليون دلار براي تغذيه و درمان کودکان اين منطقه به چاد غربي سفر کرده است. کودکان اين بخش از جهان اکنون با خطر مرگ در اثر سوء تغذيه شديد رو به رو هستند.

به گفته مدير اجرايي يونيسف، خانواده ها و کودکاني که در اين منطقه زندگي مي کنند در اثر خشکسالي هاي سال هاي 2005 و 2010 بسيار ضعيف شده اند. اکنون ناامني در شماري از کشورهاي اين منطقه گسترش پيدا کرده، صدها هزار نفر بي خانمان شده اند و قيمت خوراک بالا رفته است. در چنين شرايطي، تن ضعيف کودکان آماده بيمار شدن است. بيماري هايي مانند فلج اطفال، سرخک، مننژيت و وبا که در بين کودکان شيوع پيدا کرده است. يونيسف به کمک سازمان هاي همکارش در حال رسيدگي به وضعيت اين کودکان است و تاکنون امکانات درماني براي ده ها هزار کودک فراهم کرده است. در کشور چاد، بيشتر از6 ميليون نفر از خشکسالي آسيب ديده اند که 3/5 ميليون نفر از آن ها زير 18 سال هستند.

منبع: http://www.unicef.orgترجمه: کتابک


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
گلبرگ
كارتونيست
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون