جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2475- تاریخ : 1391/01/24 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)

 گــوناگــون 

در شکست به جاي ناراحتي درس بگيريد

وقتي جوان‌تر بودم، وقتي اوضاع خوب و آنطور که دوست داشتم پيش نمي‌رفت واقعاً نمي‌توانستم درسي از آن بگيرم. نمي‌توانستم به تصوير بزرگ نگاه کنم و بتوانم از پيشامدهاي بدي که برايم اتفاق افتاده درس بگيرم.

اما، هر بار که اوضاع زندگي آنطور که مي‌خواهيد پيش نمي‌رود، مي‌توانيد چيزهاي زيادي از آن ياد بگيريد.

يکي از بهترين کارهايي که مي‌توانيم بکنيم اين است که وقتي اوضاع طبق برنامه‌هاي ما پيش نمي‌رود، به همه ماجراهايي که اتفاق افتاده خوب فکر کنيم و تا جاييکه مي‌تونيم از همه تجربياتمان درس بگيريم و خودمان را براي موفقيت در آينده آماده کنيم.

10 درسي که بايد از شکست بگيريم :

1 - واقعاً چيزي به اسم شکست وجود ندارد.

بله، ممکن است اوضاع بد پيش برود يا مطابق برنامه ما پيش نرود اما واقعاً چيزي به اسم شکست وجود ندارد زيرا هميشه يک دليل خوب براي خوب پيش نرفتن اوضاع و درسي براي آموختن از آن وجود دارد. در طولاني مدت، هر اتفاقي که مي‌افتد به صلاح شما خواهد بود.

2 - اگر به دلايلي اشتباه چيزي را مي‌خواهيد، هيچوقت آنطور که شما دوست داريد انجام نخواهد شد.

3 - مي‌توانيد از اين واقعيت بعنوان يکي از قوي‌ترين انگيزه‌ها براي موفقيت در آينده استفاده کنيد که اول کار، اوضاع آنطور که شما دوست داريد پيش نرفته است. اگر تصميم بگيريد که به همه چيز درست نگاه کنيد، اشتياقتان برخواهد گشت.

4 - هميشه و در همه جا پشتکار، تعهد و تلاش نتيجه مي‌دهد.

5 - بعد از اينکه چيزي برخلاف ميل شما پيش رفت، اگر تصميم بگيريد که از آن درس بگيريد و توجهتان را به ارتقاء کاري که مي‌خواستيد انجام دهيد معطوف کنيد (به جاي اينکه خسته و نااميد شويد)، خواهيد ديد که عملکردتان به طرز قابل‌ملاحظه‌اي بهتر مي‌شود و در کارتان پيشرفت مي‌کنيد.

6 - بعد از شکست، سه کار خوبي که مي‌توانيد انجام دهيد اينها هستند: (1) دلايل شکستتان را بررسي کنيد (2) درس بگيريد (3) اگر چيزي است که واقعا مي‌خواهيد و فکر مي‌کنيد بايد آن کار را انجام دهيد، بلافاصله دوباره تلاش کنيد.

7 - امتحان کردن، ريسک کردن و موفق نشدن خيلي بهتر از اين است که فقط عقب بنشينيد و به اين فکر کنيد که اگر شکست بخوريد چه خواهد شد.

8 - تنها نتيجه بدي که شکست مي‌تواند داشته باشد اين است که انگيزه دوباره امتحان کردن را از دست بدهيد.

9 - هيچ نيازي به خجالت کشيدن نيست زيرا همه آدمها در جايي از زندگي خود شکست مي‌خورند. فقط شما نيستيد که شکست خورده‌ايد.

10 - خيلي از پيشرفت‌ها در نتيجه يک شکست ايجاد شده‌اند. چيزهايي که دوست داريد را دنبال کنيد. چيزي براي از دست دادن نداريد و تازه خيلي چيزهاي عالي به دست خواهيد آورد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
گلبرگ
كارتونيست
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون