جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2472- تاریخ : 1391/01/21 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (دوشنبه)

 پيام رييس اسيتج بين‌الملل:
 تئاتر را در دسترس کودکان و نوجوانان قرار دهيم 

 
رييس سازمان بين‌المللي تئاتر براي کودکان و نوجوانان (اسيتج) با انتشار پيامي گفت: تئاتر براي همه است، ولي هنوز تئاتر براي همگان به ويژه براي کودکان در دسترس نيست چراکه بزرگ‌سالان اولويت‌هاي ديگري به لحاظ جغرافيايي، دسترسي، ارزش‌ها و آگاهي‌ها دارند.به گزارش روابط عمومي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان، اين پيام را خانم ايوت‌هاردي به مناسبت روز جهاني تئاتر براي کودکان و نوجوانان منتشر و در آن بر اين نکته هم تاکيد کرده است که بزرگ‌سالان اغلب براي کودکان چارچوبي ايجاد کرده که کودک در آن زندگي و رشد مي‌کند و هرگز به آن نمي‌رسد و بنابراين احساس هيچ اجباري براي يادگيري هم ندارد.وي اين پيام را روز اول فروردين (20 مارس) صادر کرده اما با توجه به تعطيلات نوروز در ايران مرکز ملي اسيتج برنامه‌هاي خود را به همين مناسبت روز 23 فروردين اجرا مي‌کند و اين پيام هم به همين دليل اکنون منتشر شده است.

به اعتقاد رييس اسيتج بين‌الملل با توجه به ماهيت بسيار ويژه - لحظه‌هاي زنده دوسويه - تئاتر، پنجره گران‌بهايي است که در آن هنرمندان، قادر به لمس قلب‌ها و ذهن‌ها، گوش‌ها و چشم‌هاي کساني هستند که در يک هواي مشابه و در يک راه منحصر به فرد و شخصي تنفس مي‌کنند.تئاتر به صورت طبيعي داراي ظرفيت محدودي براي دسترسي کودک و بزرگ‌سال است. با اين حال وقتي مخاطب حضور دارد، به طور کامل و بدون محدوديت ظرفيت، برقراري ارتباط موثر، رويايي و واقعي امکان پذير است.ايوت‌هاردي افزوده است که "ما به عنوان هنرمند در اين زمينه مي‌توانيم موقعيت‌هايي را ايجاد کنيم که براي مخاطبان اين اطمينان حاصل شود که در برخورد با تئاتر، اين هنر مي‌تواند فرصت‌هايي را براي تبديل شدن آن‌ها به افرادي کنجکاوتر، هوشيارتر، شيفته‌تر و... به وجود آورد."

او از تمام مراکز ملي اسيتج در سراسر جهان دعوت کرده است که در سه سال آينده با يک صداي متحد براي دست‌يابي هدف "نگاهي به تئاتر کودک امروز" به ما بپيوندند. اين پيوستن مي‌تواند رسالت ما را در اسيتج محرز کند. رسالت ما اين است که براي تمامي کودکان و نوجوانان اين اطمينان حاصل شود که مي‌توانند به تئاتر دسترسي داشته باشند.

ما نمي توانيم به تنهايي اين کار را انجام دهيم. ما براي رسيدن به اين هدف کاملاً واقف هستيم که کودکان و نوجوانان نياز دارند با افرادي قدرت‌مند در اين زمينه با کسب تجربيات آن‌ها برخورد داشته باشند.

ايوت‌هاردي هم‌چنين از دولت‌ها، آموزش و پرورش، شرکت‌هاي بزرگ، شرکت‌هاي کوچک، والدين و تمامي افراد در همه‌جا دعوت کرده است که اسيتج را براي رسيدن به اين هدف ياري کنند. او هم‌چنين از اعضاي اسيتج و مراکز فعال در اين زمينه درخواست کرده است که براي تعامل بيش‌تر کودکان با تئاتر و حمايت از کودکان و نوجواناني که دسترسي به تئاتر ندارند، اسيتج بين‌الملل را در اين راه نو ياري دهند.پيام اين مسوول بين‌المللي تئاتر با اظهار اميدواري براي اين که با شنيدن شعار "نگاهي به تئاتر کودک و نوجوان امروز" و طنين قدرت‌مند آن، هر روز از سال براي هر کسي و هر کودک و نوجواني، در هر کجاي جهان فرصت تجربه‌ ديدن تئاتر فراهم شود، به پايان رسيده است.برنامه‌هاي روز جهاني تئاتر کودک ونوجوان در ايران روز چهارشنبه 23 فروردين 1391 صبح و بعد از ظهر در مرکز آفرينش‌هاي فرهنگي‌هنري کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان تهران واقع در خيابان حجاب تهران برگزار مي‌شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
گلبرگ
كارتونيست
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون