جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2472- تاریخ : 1391/01/21 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (دوشنبه)

 قـلـم معـلــم 

خواننده گرامي شما مي توانيد نظرات، پيشنهادات و انتقادات خود را با موضوع آموزش و پرورش کودکان و نوجوانان و روش ها و قوانين آموزشي جاري در آموزش وپرورش را براي استفاده در صفحه بچه?هاي مدرسه به آدرس الکترونيکي shaparakschool@gmail.com ارسال نماييد. همچنين در صورتيکه پيشنهاد يا انتقادي در ارتباط با اين صفحه از روزنامه شاپرک داريد نيز به همين آدرس ارسال نماييد. نظرات شما راهگشاي ماست.


آنچه دانش آموزان مدارس درباره سلامت و سالمندي بايد بدانند

محققان : ريحانه توکلي زاده، دلارام شادپور

قسمت اول

برخي از افراد که در طول زندگي زياد فعال نبوده اند ممکن است ناتواني هاي عمده ناشي از پيري را طبيعي و قابل قبول بدانند در حالي که افرادي که زندگي هاي پر جنب و جوش و فعالي داشته اند به راحتي نمي توانند حتي مختصري درد و محدوديت را در حرکات مفصلي بدن خود بپذيرند. گاهي اوقات اطرافيان در مورد استانداردهاي سلامت آنها اظهار نظر مي کنند و اگر اين موضوع را در فرد سالمند مشاهده نکنند او را دچار استرس مي نمايند.

گاهي اوقات ممکن است فرد سالمندي را براي برخورداري از مراقبت بيشتر مجبور کنند از خانه شخصي خارج شده و به سراي سالمندان برود. گاهي اوقات نيز بالعکس، فرد سالمندي که تمايل به زندگي در کنار سالمندان ديگر در سراي سالمندان را دارد به اجبار در خانه نگه مي دارند، فقدان سلامتي زماني تنش بيشتري مي کند که شخص، همسري را که از او مراقبت مي کرد از دست داده باشد. لذا بحث محوري اين مقاله استانداردهاي بهداشت رواني و سلامت رواني سالمندان است و سعي مي کند که شاخص هاي مورد نياز سلامت رواني در سالمندان را بررسي مي کند.

روان شناس به نام استانلي هال که معتقد است تجربه سالمندي، همانند بالا رفتن از تپه زندگي براي رسيدن به رشد و تکامل و سپس پايين آمدن آرام از سوي ديگر تپه به سالمندي است .سالمندي مجموعه هاي ارزشمندي از توانايي هاي بالقوه است که تعادل جديد، ديدگاه هاي تازه نسبت به ارزش ها و در نتيجه جهت گيري هاي نو و بينش عميق تر و تازه تري نسبت به مسائل زندگي را به دنبال دارد.بيشتر سالمندان از جهت ابعاد مختلف روان شناختي از جمله جنبه هاي شناختي، جنبه هاي عاطفي و جنبه هاي رفتاري که منظومه تشکيل دهنده ابعاد رواني سالمندي هستند بطور نسبي از سلامت و بهداشت رواني برخوردارند.

ادامه دارد...


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
گلبرگ
كارتونيست
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون