جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2472- تاریخ : 1391/01/21 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (دوشنبه)

  حاجي‌بابايي:
 اقدامات جديد آموزش‌وپرورش در حوزه سلامت افزايش مي‌يابد 

 
وزير آموزش و پرورش گفت: در حوزه بهداشت و سلامت، داشتن مراقب بهداشت در مدارس کافي نيست بلکه در کنار آن بايد بهداشت محيط مدارس و آگاهي دادن به دانش‌آموزان و ارتقاء دانسته‌هاي آنها در اين حوزه نيز مورد توجه قرارگيرد. حميدرضا حاجي‌بابايي در گفتگو با ايسنا، با اشاره به برنامه‌هاي حوزه سلامت وزارت آموزش وپرورش براي دانش‌آموزان اظهارکرد: با توجه به اهميت مباحث بهداشتي و سلامت احساس کرديم در حوزه فرهنگي پيشگيري و سلامت و يا اقدامات جديدي تعريف و ظرفيت‌هاي اين حوزه را گسترش دهيم و در اين راستا تبديل اداره کل سلامت تربيت بدني به معاونت و تشکيل سه زيرمجموعه در ذيل اين معاونت از اقداماتي است که انجام شده است.

وي افزود: درحال حاضر سه اداره کل در معاونت سلامت تربيت بدني با عنوان اداره کل سلامت و بهداشت، اداره کل تربيت بدني و اداره کل مراقبت از دانش‌آموزان در برابر آسيب‌هاي اجتماعي شکل گرفته است.

حاجي‌بابايي گفت: در بحث مراقبت‌ها تنها بحث اعتياد نيست که ممکن است براي دانش‌آموزان خطرآفرين باشد بلکه آسيب‌هاي ديگري نيز وجوددارد که بايد سعي کنيم در تمام کشور فرهنگسازي کرده و با کار در مدارس و همچنين کمک گرفتن از اولياء و خانواده‌ها از بروز آسيبها جلوگيري کنيم.

وي ادامه داد: با افزايش ضريب آگاهي دانش‌آموزان نسبت به آسيب‌هاي اجتماعي از مهمترين اهدافي است که براي اداره کل مراقبت در برابر آسيب‌هاي اجتماعي تعريف شده و بايد در تمام استان‌ها يک کار وسيع صورت گيرد.

وزير آموزش وپرورش عنوان کرد: در حوزه بهداشت و سلامت نيز تنها داشتن مراقب بهداشت در مدارس نيست بلکه در کنار آن بايد بهداشت محيط مدارس و آگاهي دادن به دانش‌آموزان و ارتقاء دانسته‌هاي آنها در اين حوزه نيز مورد توجه قرارگيرد. همچنين در اين زمينه همکاري خانواده‌ها نيز با آموزش و پرورش مورد تاکيد قرارگرفته است. به گفته وي همکاري مشترکي بين وزارتخانه‌هاي آموزش وپرورش و بهداشت و درمان صورت گرفته تا موضوعات در مباحث بهداشت و سلامت دانش‌آموزان توسعه و گسترش پيدا کند.

حاجي‌بابايي درباره دانش‌آموزان با بيماري‌هاي خاص نيز به ايسنا گفت: درحال حاضر 12.5ميليون دانش‌آموز در آموزش وپرورش درحال تحصيل هستند و اين تعداد جزئي از جمعيت 75 ميليون نفري کشور را تشکيل مي‌دهند بنابراين ممکن است براي نمونه پنج نفر دچار يک بيماري شوند که به صورت نسبي يکي از آنها نيز در جمعيت دانش‌آموزي اتفاق بيفتد.

وي در توضيح بيشتر گفت: پيگيري عمومي بهداشت و بيماري‌ها از وظايف وزارت بهداشت و درمان است و برخي از مساعدت‌ها نيز از سوي وزارت آموزش وپرورش در قالب برخي برنامه‌ها صورت مي‌گيرد که اين اقدامات در يک حيطه ملي توسط وزارت بهداشت صورت مي‌گيرد و ما نيز همراه اين وزارتخانه هستيم.

حاجي‌بابايي درباره مناسب نبودن وضعيت بهداشتي دانش‌آموزان عشاير نيز عنوان کرد: عشاير در نقاطي زندگي مي‌کنند که بايد خدمت‌رساني به آنها صورت گيرد که يکي از اين خدمت‌رساني ها ايجاد مدرسه است و همچنين در دسترس قراردادن آب شرب، شرايط محيطي و بهداشتي، ايجاد شرايط مناسب اقتصادي ـ اجتماعي ـ فرهنگي از شرايط ديگري است که بايد براي اين افراد مهيا شود.

وي ادامه داد: طي دوسال گذشته در خصوص تعدادمعلم اقداماتي صورت گرفته و همچنين با تشکيل مجتمع‌هاي روستايي مدارس ساماندهي شدند و معلمان عشاير نيز مورد توجه ويژه قرار گرفتند و سال 89 براي اولين‌بار اردوهاي ويژه دانش آموزان عشاير به مشهد مقدس انجام شد. وزير آموزش و پرورش گفت: مدرسه‌سازي براي دانش‌آموزان عشاير نيز به سرعت در حال انجام است و با توجه به تعابيري که از مجتمع‌هاي روستايي صورت گرفته وضعيت تحصيل دانش‌آموزان در تمامي روستاها به ويژه عشاير رشد پيدا مي‌کند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
گلبرگ
كارتونيست
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون