جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2472- تاریخ : 1391/01/21 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (دوشنبه)

 پايان فروردين 91 ،آغاز رقابت تجسمي در خاورميانه
 43 اثر ايراني در کريستيز دوازدهم 

 29 و 30 فروردين 91 (17 و 18 آپريل 2012 ) دوازدهمين دوره حراج کريستيز هنر مدرن و معاصر عرب ، ايران و ترکيه در هتل امارات تاورز دوبي برگزار خواهد شد .

اين حراج براي دومين دوره پياپي در دو شب برگزار خواهد شد که در مجموع 154 اثر هنري از 13 کشور امارات ، ايران،ترکيه ،مصر،سوريه،عراق،لبنان ، سودان ،مراکش ،فلسطين، عربستان ،کويت و تونس به روي ميز حراج خواهد رفت در اين دوره نيز هنرمندان ايراني با ارايه 43 اثر از منظر آثار راه يافته به حراج ، گوي سبقت را از رقباي خود ربوده اند اين در حالي است که از هنرمندان ترکيه 26 اثر ، مصر 19 اثر ، لبنان 17 اثر ، سوريه 11 اثر و... در اين رويداد حضور دارند .

29 فروردين در شب نخست دوازدهمين حراج کريستيز که به آثار بالاي 50 هزار دلار اختصاص دارد 41 اثر به روي ميز حراج مي رود که ده اثر از ايران ، نه اثر از ترکيه و 22 اثر از هفت کشور عربي حضور دارند . در اين روز جمع نام هاي بزرگ هنر ايران جمع است و به ترتيب آثار پرويز تناولي ، نصرالله افجه اي ، سيد محمد احصايي ، حسين زنده رودي ، فرهاد مشيري ، افشين پيرهاشمي ،کوروش شيشه گران ، رضا درخشاني و شيرين نشاط به روي ميز حراج خواهند رفت در اين ميان گرانترين اثر ايراني متعلق به خط نقاشي سيد محمد احصايي است که از سوي کارشناسان کريستيز 150 تا 200 هزار دلار قيمت گذاري شده است اين اثر در ابعاد 120 در 120 سانتي متر داراي ترکيب بندي دايره و داراي توناليته هاي مختلفي از رنگ قهوه اي است که ظاهرا يک مجموعه دار خصوصي اروپايي آن را در 1996 به طور مستقيم از احصايي خريداري نموده است . در اين خصوص رتبه بعدي به صورت مشترک به آثار نصرالله افجه اي ، حسين زنده رودي ، فرهاد مشيري و افشين پيرهاشمي تعلق دارد که همگي 80 تا 120 هزار دلار قيمت گذاري شده اند .حضور پيرهاشمي جوان،نقاش رکورد ساز، در ميان پيشکسوتان صاحب نام ايران و خاورميانه در شب نخستين اين حراج ، يکي از نکته هاي جالب توجه اين دوره مي باشد . او با تابلوي 200 در 300 سانتي متري با عنوان «گردباد» در اين حراجي حاضر است که پرده دوم تابلوي «ورود به نيويورک » به حساب مي آيد.پرده نخست اين تابلو در کريستيز گذشته به قيمت 160 هزاردلار توسط مجموعه دار انگليسي خريداري شد.

از ديگر گفتني هاي شب اول اينکه از پرويز تناولي دو مجسمه کوچک از مجموعه هاي شاعر و ديوار از نصرالله افجه اي نقاشي سري موج و از فرهاد مشيري از سري الله طلايي براي فروش ارايه خواهد شد .

برآورد گرانترين اثر اين حراج به احمد السوداني هنرمند جوان عراقي تعلق دارد که 300 تا 500 هزار دلار قيمت گذاري شده اين در حالي است که دو اثر از هنرمند فقيد صاحب رکورد مصري ،محمود سعيد 250 تا 300 هزار دلار چکش خواهد خورد ! ديگر تابلوي قابل تامل عرب ها در اين شب به اثري از ايمن بعلبکي هنرمند 37 ساله معروف لبناني تعلق دارد که با اندازه 235 در 230 سانتي متر 80 تا 120 هزار دلار قيمت گذاري شده است .

30 فروردين جاري در شب دوم دوازدهمين دوره حراج کريستيز 113 اثر هنري به فروش گذاشته مي شود که شامل 33 اثر از هنرمندان ايراني 17 اثر از ترکيه و 63 اثر از يازده کشور عربي است . در اين شب در کنار نام هاي بزرگي چون سهراب سپهري، بهمن محصص (دو اثر) ،علي شيرازي ، مسعود عربشاهي ، افشين پيرهاشمي ،محسن وزيري مقدم ،فرهاد مشيري، پروانه اعتمادي ، صداقت جباري ، سيراک ملکونيان، عليرضا اسپهبد، آثار جوانان شايسته هنرمند ايراني حضور پررنگي دارد . هنرمنداني نظير بيتا وکيلي ، طاهره صمدي طاري ، رکني حائري زاده ، شادي قديريان(دو اثر) و... در اين شب تابلوي خط نقاشي آبي رنگ 150 در 150 سانتي متري علي شيرازي 12 تا 18 هزار دلار برآورد قيمت شده است اين دومين حضور اين نستعليق نويس جلي صاحب سبک خاورميانه در کريستيز به حساب مي آيد که تابلوي بزرگ او در کريستيز سال گذشته 22 هزار و 500 دلار به فروش رسيده بود.

اثري از مسعود عربشاهي 25 تا 30 هزار دلار، از سري کوزه هاي فرهاد مشيري 40 تا 60 هزار دلار ، خط نقاشي صداقت جباري 35 تا 45 هزار دلار ، نقاشي فيگوراتيوي از افشين پيرهاشمي با نام «13 » به قيمت 25 تا 30 هزار دلار ،تابلوي کوچکي از سهراب سپهري با اندازه 62 در 45 سانتي متر که از سري درخت هاي او محسوب مي شود و با گواش روي کاغذ خلق شده 10 تا 15 هزار دلار قيمت گذاري شده است.

نقاشي انتزاعي ازسري جديد آثار بيتا وکيلي با عنوان «روياي نيويورک» در ابعاد 230 در 200 سانتي متر 20 تا 25 هزار دلار ، اثربدون عنواني از طاهره صمدي طاري از مجموعه تازه نقاشي هاي او با عنوان «مقصد نامعلوم» 8 تا 12 هزار دلار، نقاشي از رکني حائري زاده 30 تا 40 هزار دلار ... چکش خواهد خورد .

علاوه بر نام هاي قيد شده در شب دوم حراج آثاري از کامبيز صبري ، عذرا عقيق بخشايشي ،معصومه مظفري ، منوچهر يکتايي ، افروز عميقي ، پرستو فروهر ، سالار احمديان ، فرهاد احرار نيا ، تيمو نصيري ، بهار سبزواري ، رضا آرامش ، افسون، کتايون کرمي ، محمود سبزي و غزاله آوار زماني نيز بر روي ميز حراج کريستيز دوازدهم خواهد رفت .

دوازدهمين دوره حراج کريستيز هنر مدرن و معاصر عرب ، ايران و ترکيه ساعت دو بعد از ظهر 27 فروردين با افتتاح بخش نمايشگاهي حراج آغاز به کار خواهد کرد و در روزهاي 28 و 29 فروردين با برپايي حراج به کار خود پايان خواهد داد .


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
گلبرگ
كارتونيست
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون