جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2472- تاریخ : 1391/01/21 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (دوشنبه)

 ماندگارترين شخصيت‌هاي عروسکي دنيا را بشناسيد 

 
خبرآنلاين- شرق نوشت: استفاده از عروسک‌ها براي قصه‌گويي و سرگرمي عمري 30 هزار ساله دارد. محبوبيت عروسک‌ها در بين عامه مردم باعث شد رسانه‌هاي جمعي چون سينما و تلويزيون نيز به خلق شخصيت‌هاي عروسکي توجه ويژه‌اي داشته باشند.

امروز شخصيت‌هاي انيميشني جاي عروسک‌ها را گرفته‌اند اما نمايش‌هاي عروسکي در تمام دنيا هنوز هم طرفداران خاص خود را دارد. تلويزيون بيشتر از هر رسانه‌ ديگري در زنده نگه داشتن اين هنر که گفته مي‌شود اولين بار در هند رواج يافت، نقش داشته است.

تعريف مخاطب هدف برنامه‌هاي عروسکي هميشه دشوار است؛ زيرا اين برنامه‌ها طيف گسترده‌اي از مخاطبان را شامل مي‌شود. مهم نيست که چند ساله باشي، در کدام دانشگاه تحصيل کرده يا متعلق به کدام طبقه باشيد، نمايش‌هاي عروسکي همه را به خود جذب مي‌کند و لبخند را بر لب‌ها مي‌نشاند. غالب برنامه‌هاي عروسکي دنيا مضمون سرگرمي و آموزش را توأم با هم دارند.

از سوي ديگر شخصيت‌هاي عروسکي در مقابل ديگر ستاره‌هاي تلويزيوني ماندگارتر هستند؛ عروسک‌ها نمي‌ميرند و پير نمي‌شوند در نتيجه تا زماني که حرفي براي گفتن داشته باشند روي آنتن باقي مي‌مانند؛ عروسک‌هايي مانند المو همزمان با فرا‌گير شدن تلويزيون‌هاي رنگي(دهه 1960) تاکنون برنامه اجرا مي‌کنند. 10 برنامه عروسکي مشهور در جهان که در طول سال‌هاي متوالي محبوبيت خود را حفظ کرده‌اند از اين قرار‌ هستند:

کوکلا، فرن و اولي

کوکلا، فرن و اولي برنامه کودکي بود که اولين بار در سال 1947 از تلويزيون پخش شد. اين برنامه با سه شخصيت؛ «کوکلا» رهبر گروه که چهره دلقک مانندي دارد اما دلقک نيست، «اولي» يک اژدهاي چابک با يک دندان و «فرن» که تلاش داشت اين دو عروسک را در مسير درست هدايت کند، پخش مي‌شد.

در طول سال‌هاي پخش اين مجموعه چندين عروسک ديگر هم به آن اضافه شد و با وجود اينکه اين برنامه براي کودکان ساخته شده بود به سرعت در بين بزرگسالان طرفداران زيادي پيدا کرد.

چارلي مک کارتي

«ادگار برگن» که در دهه 1910 يک نوجوان به شمار مي‌رفت آدمک چوبي را خريد و او را چارلي نام نهاد، از آن زمان تا لحظه مرگ برگن در سال 1978 اين دو از هم جدا نشدند.

اين عروسک چوبي که برگن عروسک?پردازيش را بر عهده داشت ابتدا در راديو محبوب شد و پس از موفقيت اين برنامه، ادگار و چارلي از سال 1936 تا 1950 در تلويزيون برنامه اجرا کردند. ادگار در راديو، تلويزيون و حتي سينما توانست مخاطبان بسياري را جذب کند و در سال 1938 جايزه اسکار افتخاري که يک تنديس چوبي بود را براي خلق شخصيت چارلي دريافت کرد.

توپو گيگيو

توپو گيگيو يک موش با گوش‌هاي دراز است که توسط ماريا پرگو ساخته شد و در دهه 1960 محبوب‌ترين شخصيت تلويزيوني کودکان ايتاليا بود. علاوه بر محبوبيت فوق‌العاده اين موش گوش دراز در کشور خودش، با حضور در نمايش «اد ساليوان» در سال 1963 توانست در سراسر جهان معروف شود.

توپو گيگيو که يک مخلوطي از فرهنگ روزمره ايتاليايي است هنوز هم به طور منظم در فستيوال‌هاي ايتاليايي حضور دارد.

هودي دودي

برنامه هودي دودي با مجري‌گري «بوفالو باب اسميت» به عنوان يکي از پيشگامان برنامه‌هاي کودک جهان در تلويزيون شناخته شده است.

اين برنامه پنج روز در هفته به صورت رنگي با بيش از هزار قسمت دنباله‌دار از سال 1947 تا 1960 روي تلويزيون ظاهر شد.

هودي يک عروسک چشم آبي با موهاي قرمز است که 47 خال روي صورتش دارد. اين عروسک اکنون در موزه ملي تاريخ آمريکا نگهداري مي‌شود.

اندي پندي

اندي پندي عروسکي که در سبد پيک نيک زندگي مي‌کند، ستاره برنامه‌هاي کودک انگليس در دهه 1950 بود. شخصيت مقابل اندي يک خرس عروسکي به نام «تدي» بود و عروسک زشت «لوبي لو» تنها زماني ظاهر مي‌شد که اين دو در برنامه نبودند. در سال 2002 اين شخصيت به همراه چندين شخصيت ديگر بار ديگر به برنامه‌هاي کودک بازگشتند.

چوپ بره

«چوپ» يک بره شيرين است که توسط شاري لوييس کمدين و عروسک‌پرداز خلق شد، در دهه 1960 در تلويزيون ظاهر شد و در سال 1992 لوييس توانست پنج جايزه امي را براي برنامه کودکش که از شبکه پي‌بي‌اس پخش مي‌شد، دريافت کند.

در سال 1998 شاري فوت کرد اما دختر او همچنان اين عروسک را زنده نگه داشته است.

کرميت قورباغه

«جيم هنسون» از دو توپ پينگ‌پنگ براي ساختن چشمان قورباغه‌اي و يک کت سبز دور انداخته شده براي لباس کرميت استفاده کرد.

در سال 1969 کرميت در تلويزيون ظاهر شد و تاکنون در برنامه‌هاي مختلف تلويزيوني از جمله نمايش احمقانه، خيابان سيسمي و همچنين يک فيلم و دو ترانه موسيقي ظاهر شده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
گلبرگ
كارتونيست
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون