جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2466- تاریخ : 1391/01/14 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (دوشنبه)

 در آستانه روز جهاني كتاب كودك؛
 رحماندوست: «قصه‌هاي خوب براي بچه‌هاي خوب» ماندگارترين كتاب كودك ايران است 

 
در آستانه روز جهاني كتاب كودك كه هرساله در 14 فروردين (2آوريل) در سراسر دنيا جشن گرفته مي‌شود، مصطفي رحماندوست كتاب «قصه‌هاي خوب براي بچه‌هاي خوب» نوشته مهدي آذريزدي را يكي از ماندگارترين كتاب‌هاي كودك در ايران معرفي كرد و پدر و مادر‌ها را به كتابخواني براي بچه‌هاي‌شان توصيه كرد.

مصطفي رحماندوست - نويسنده ادبيات كودك و نوجوان- در گفت‌وگويي با ايسنا، درباره‌ي ماندگارترين كتاب‌هاي كودك در ايران گفت: به نظر من كتاب «قصه‌هاي خوب براي بچه‌هاي خوب» نوشته مهدي آذريزدي ماندگارترين كتاب كودك ايران بوده، زيرا چهار نسل آن را خوانده و هم‌چنان هم آن را مي‌خوانند.

او درباره‌ي راز ماندگاري اين دست كتاب‌ها گفت: براي راز ماندگاري كتاب‌ها چه مي‌توان گفت، شايد خدا خودش به اين كتاب‌ها عزت مي‌دهد. ما مي‌نشينيم و براي راز ماندگاري كتاب‌ها دليل پيدا مي‌كنيم، اما اگر دليلي براي ماندگاري اين كتاب‌ها وجود داشت، همه از آن پيروي مي‌كرديم و كتاب‌هاي ما مانند شاهنامه فردوسي ماندگار مي‌شد. شايد بتوان مولفه‌هايي براي كتاب ماندگار پيدا كرد، اما اين مولفه‌ها به تنهايي كافي نيستند، زيرا مي‌بينيم كه اين مولفه‌ها در كتاب‌هاي ديگر هم وجود دارد، اما اين كتاب‌ها ماندگار نشده‌اند.

اين نويسنده با اشاره به مجموعه‌ي «قصه‌هاي خوب براي بچه‌هاي خوب» عنوان كرد: اين كتاب در زمان حيات مهدي آذريزدي چاپ‌هاي زيادي شده و هم‌اكنون هم با وجود اين‌كه در 50 ،60 سال پيش نوشته شده است، اما هم‌چنان از آن استقبال مي‌شود. شايد يكي از دلايل اين استقبال اين است كه يكي از اولين‌ كتاب‌هايي بوده كه با تكيه با ادبيات كلاسيك باز‌نويسي شده و لحني قصه‌گويانه دارد. حرف‌هاي عادي آذريزدي هم قصه‌گويانه بود و اين كتاب حالت نوستالژيكي براي خانواده‌ها دارد، زيرا پدربزرگ و پدر آن را خوانده‌اند و بچه‌ها هم به خواندن آن علاقه نشان مي‌دهند.

اين نويسنده كتاب كودك درباره كتاب‌هاي خارجي كه در ايران ماندگار شده‌اند، گفت: در ميان كارهاي خارجي، بيش‌تر از آن‌هايي استقبال مي‌شود كه از روي آن‌ها كارتون ساخته شده است، البته همين كتاب‌ها هستند كه چون مفاهيم عام دارند، از روي آن‌ها كارتون ساخته مي‌شود. داستان‌هايي چون «شنل قرمزي»، «دختر كبريت‌فروش»، «شازده كوچولو»، «اليور توييست»، «هاكل برفين» در ايران ماندگار شدند. من سعي كرده‌ام بفهمم چگونه اين آثارماندگار شدند، تا بتوانم آثارم را مانند آن‌ها بنويسم، اما اين راز ماندگاري دست‌نيافتني است.

رحماندوست درباره‌ي وضعيت كتاب كودك در ايران گفت: در كشور ما طبق آمار منتشر شده وزارت ارشاد، هرسال براي دو بچه يك كتاب چاپ مي‌شود، يعني كتاب‌هاي چاپ‌شده در كشورنصف تعداد‌ كودكان و نوجوانان ماست و به نظر من اين تعداد كتاب در شان ايران كه سابقه‌ي هزار ساله دارد، نيست.

او افزود: اما اين‌كه چرا سطح مطالعه پايين است، بايد گفت؛ گذشته از آمار دروغ و راست، اگر دوروبرمان را نگاه كنيم، مي‌بينيم كه كتاب جزو نيازهاي ضروري خانواده متوسط به بالاي ما نيست، چه برسد به خانواده‌هاي متوسط به پايين. من فكر مي‌كنم اميدي به اين‌كه ما انتظار داشته باشيم دست‌اندكاران عادت به مطالعه را نهادينه كنند، نيست. چون اين همه در اين باره حرف زده شده است، ولي كسي در پي برنامه‌ريزي دراز‌مدت براي اين موضوع نيست. بنابراين من به خانواده‌ها مي‌گويم كه آدم اهل مطالعه عاقلانه رفتار مي‌كند، تواناتر است، كم‌تر گول گروه‌هاي سياسي را مي‌خورد، قدرت تصميم‌گيري دارد و راه‌هاي بيش‌تري براي مشكلات مي‌يابد و بنابراين اگر بچه‌هاي‌تان را دوست داريد، آن‌ها را به مطالعه ترغيب كنيد.

رحماندوست همچنين ادامه داد: بايد در كنار همه برنامه‌ها، برنامه‌ي هميشگي مطالعه ايجاد كنيم. اگر پدر و مادرها روزي نيم‌ساعت به صورت مداوم و هر روزه براي بچه‌هاي‌شان كتاب بخوانند و شعر و قصه بگويند، مشكل مطالعه در كشور حل مي‌شود.

او در پايان تاكيد كرد: من دستم را به سوي خانواده‌هاي جواني دراز مي‌كنم كه تازه صاحب فرزند شده‌اند و اميدوارم آن‌ها در كنار فراهم‌كردن غذاي خوب و رفاه براي فرزندان‌شان ساعتي را هم به مطالعه فرزندان‌شان اختصاص دهند و بگويند حالا ديگر وقت كتاب است. با انجام اين كار، خودشان مي‌فهمند كه چه اتفاق‌هاي عاطفي بزرگي ببين آن‌ها و فرزندانشان مي‌افتد و خودشان و فرزندان‌شان به مطالعه علاقه‌مند مي‌شوند. بنابراين اگر مي‌خواهيد بچه‌ها فردا بهتر زندگي كنند، زماني را براي مطالعه آن‌ها اختصاص دهيد و براي آن‌ها كتاب بخوانيد.

روز جهاني کتاب کودک 14 فروردين(2آوريل) به مناسبت زادروز هانس کريستين اندرسن، نويسنده داستان‌هاي کودکان نام‌گذاري شده‌است.

هر سال در اين روز واز سوي «دفتر بين‌المللي کتاب براي نسل جوان» (IBBY) مراسمي براي بزرگداشت کتاب کودک و ادبيات کودک و نوجوان در کشورهاي جهان برگزار مي‌شود و مديريت آن را اين دفتر که از سال 1953 ميلادي در سوئيس آغاز به کار کرده‌است، بر عهده دارد. مراسم اين روز هر سال در يکي از کشور جهان که عضويت دارد، برگزار مي‌شود و اين کشور پوستر و پيام روز جهاني کتاب را تهيه مي‌کند.

روز جهاني کتاب کودک از سال 1349 در ايران به رسميت شناخته شده‌است و ايران در سال 1371 (1992) برگزارکننده اين مراسم بوده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
گلبرگ
كارتونيست
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون