جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2466- تاریخ : 1391/01/14 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (دوشنبه)

 اخبـــــــــار 

گزارش فارس

7 روز تا پايان نمايش تمدن 5 هزار ساله جيرفت

خبرگزاري فارس: اشياي تاريخي جيرفت که سال گذشته از توقيف انگليس خارج و به ايران وارد شد در نمايشگاه موزه ملي ايران به نمايش درآمده است.سال گذشته پيگيري‌هاي ايران براي جلوگيري از حراج اشياي تاريخي جيرفت در انگلستان با رأي دادگاه انگليس به نفع ايران به ثمر نشست و 18 شيء تاريخي جيرفت که تحويل سفارت ايران در لندن شده بود 14 آبان وارد کشور شد.اشياي تاريخي جيرفت طي سال هاي اخير به طور غيرقانوني از کشور خارج شده بود و گالري معروف فروش اشياي عتيقه "برکت" تصميم به حراج اين اشيا گرفته بود که با طرح شکايت سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري و تلاش مرکز حقوقي بين المللي نهاد رياست جمهوري در دادگاه هاي انگليس سرانجام پس از 7 سال اين اشياء با رأي دادگاه تجديدنظر انگليس به ايران باز گشت.

اين اشياي تاريخي شامل دو کوزه، 5 جام، 6 گلدان، يک کاسه، يک ظرف و 3 وزنه است که در سال‌هاي 2001 تا 2004 ميلادي در حفاري‌هاي غيرمجاز به دست قاچاقچيان عتيقه افتاد.يوسف مجيدزاده؛ سرپرست کاوش‌هاي باستانشناسي جيرفت معتقد است که تمدن جيرفت تمدني باستاني است که حداقل 5000 سال قدمت تاريخي دارد.دادگاه انگليس يک بار درخواست ايران را براي بازپس‌گيري اشياي تاريخي جيرفت در فروردين 1386 رد کرد و به گالري برکت اجازه داد که آنها را به حراج بگذارد اما سازمان ميراث فرهنگي پس از آن که فائز برکت پيشنهاد 150هزار پوندي‌ براي هزينه‌هاي نگهداري از اشياي تاريخي را نپذيرفت، از دادگاه درخواست تجديد نظر کرد.پس از صدور حکم دادگاه تجديد نظر به نفع سازمان ميراث فرهنگي، فائز برکت؛ مالک حراجي اشياي عتيقه نيز درخواست تجديد نظر کرد و حکم اين تجديدنظر به نفع ايران صادر شد.

برخي کارشناسان جداي از ارزش فرهنگي و تاريخي براي اين آثار، ارزش مادي 30 ميليارد دلاري را تخمين زده‌اند.نوروز سال 91 براي نخستين بار اين اشياي تاريخي استردادي در نمايشگاهي تحت عنوان "جيرفت؛کهن گهواره فرهنگ" به نمايش درآمده و به گفته داريوش اکبرزاده؛ مدير موزه ملي اين نمايشگاه تا 20 فروردين ادامه دارد.در اين نمايشگاه علاوه بر آثاري که از انگليس به ايران بازگشته تعدادي از ديگر آثار متعلق به تمدن جيرفت نيز به نمايش درآمده است.بر روي 80 اثر سنگ صابوني و مرمري که در اين نمايشگاه وجود دارد اشکالي چون مار، عقرب،گاو، بز،گوزن و درخت نخل به چشم مي‌خورد.


پيدا شدن تابلوهاي مسروقه بعد از 24 سال

4 تابلو ديگر در اموال يک دلال آثار هنري آلماني که اخيرا درگذشته، پيدا شد. بي بي سي فارسي:چهار تابلو نقاشي به ارزش يک ميليون دلار که 24 سال پيش از گالري نيويورک سرقت شده بود، در آلمان پيدا شد.در سال 1988 شش اثر از هنرمندان معاصر، رابرت مادرول، کارل اپل، ژان دوبوفه، فرانز کلاين و فرناند لژه از گالري سولومون دزديده شده بودند.از ميان آنها، يک تابلو در سال 2003 پيدا شد ولي باقي اين آثار همچنان ناپديد بودند تا به تازگي، 4 تابلو ديگر در اموال يک دلال آثار هنري آلماني که اخيرا درگذشته، پيدا شد.دختر اين دلال به مسئولان بنياد هنري ددالوس در نيويوک (که رابرت مادرول آن را پايه گذاري کرده) مراجعه کرده بود تا آنها اصل بودن يکي از تابلوها را تاييد کنند. اين مسئولان بعد از بررسي تابلو، موسسه آثار گمشده هنري (اي ال آر) را باخبر کردند و اين موسسه تيمي را براي بررسي هويت آثار ديگر اين کلکسيون اعزام کرد. اين بررسي به کشف اين 4 تابلو منجر شد.هنوز يکي از اين تابلوها پيدا نشده است.


جشنواره اسباب‌بازي در راستاي چشم‌انداز شهر قزوين است

شهردار قزوين گفت: برگزاري جشنواره ملي بازي و اسباب‌بازي قزوين در راستاي رسيدن به چشم‌انداز شهر قزوين است.به گزارش خبرگزاري فارس از قزوين مسعود نصرتي در آئين اختتاميه دومين جشنواره و نمايشگاه ملي بازي و اسباب‌بازي و هفتمين نمايشگاه صنايع دستي استان قزوين که ظهر امروز در سالن آمفي تئاتر فرهنگسراي بانو حضرت زهرا (س) برگزار شد، گفت: برگزاري جشنواره ملي بازي و اسباب‌بازي قزوين در راستاي رسيدن به چشم‌انداز شهر قزوين است.نصرتي اظهار کرد: در چشم‌انداز 1404 شهرداري، قزوين شهري با جاذبه‌هاي گردشگري، تجاري و دانشگاهي است و هر کاري که در سطح شهر انجام مي‌شود در راستاي رسيدن به همين چشم‌انداز است.وي يکي از اهداف برگزاري اين جشنواره را ايجاد دغدغه‌هاي نامحسوس براي خانواده‌ها برشمرد که از رهگذر آن کودکان ديروز خلاقيت کودکان و تنوع اسباب‌بازي‌هاي قديمي را در دوران کودکي خود به خاطر آورند و بيانديشند که کودکان امروز با چه امکانات و ابزارهايي رشد مي‌کنند و با اين اسباب‌بازي‌ها در آينده به چه جايگاهي مي‌رسند.شهردار قزوين افزود: نوسازي بخش عظيمي از سراي تاريخي سعدالسلطنه و قرار گرفتن آن در اختيار بخش فرهنگي نيز در راستاي رسيدن به برنامه چشم‌انداز صورت گرفته است.

نصرتي ادامه داد: در نظر گرفتن تمهيدات ترافيکي مانند احداث پل‌هاي تقاطع غيرهمسطح و احداث برج‌هاي تجاري و مسکوني شهر نيز گام‌هايي هستند که در مسير رسيدن به آن برداشته مي‌شنود.

پاريس نمايشگاه عکس بنياد فردوسي را ميزباني كرد

نمايشگاه عکسي با موضوع زورخانه از سوي بنياد فردوسي در پاريس در حال برگزاري است. به گزارش مهر، بنياد فردوسي در نخستين گام نوروزي با همکاري فدراسيون پهلواني و زورخانه‌اي و پشتيباني موسسه توسعه هنرهاي معاصر از هفتم تا چهاردهم فروردين ماه امسال نمايشگاه عکس «زورخانه؛ باشگاه ورزش‌هاي باستاني ايرانيان» را در نگارخانه خانه فرهنگ ايران در پاريس برگزار کرد.

نمايشگاه عکس «زورخانه» با 14 عکس سياه و سفيد از آثار استاد سعيد محمودي ازناوه و 14 عکس رنگي از آثار ميثم موحدفرد براي پاسداشت ثبت جهاني آيين‌هاي پهلواني و ورزش‌هاي زورخانه‌اي که در فهرست ميراث معنوي يونسکو ثبت شده است به قاب تصوير راه يافته تا در گام آغازين خود در کشور فرانسه، جلوه‌گر بخشي از پيشينه و تاريخ چشم‌نواز ايران باشد.

پوستر نمايشگاه «زورخانه؛ باشگاه ورزش‌هاي باستاني ايرانيان» در پاريس

در راستاي آگاهي‌بخشي به مخاطبان فرانسوي بروشور ويژه‌اي براي فرانسه‌زبان‌ها آماده شده که در کنار رخ‌نمايي زورخانه‌هاي ايران از دريچه دوربين تا اندازه خوبي توانسته بازتاب‌دهنده اين آيين ميهني باشد و با اقبال شايسته بازديد کنندگان همراه شده است.

نمايشگاه عکس زورخانه از سوي موسسه نورنگار، خانه هنر ديجيتال ديد‌گان و اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان فارس نيز مورد حمايت قرار گرفته است.اين رويداد فرهنگي تا پايان امروز چهاردهم فروردين برپاست و ميزبان دوستداران فرهنگ باستاني ايران در رايزني فرهنگي کشورمان در فرانسه خواهد بود.


شاهكار ديگري از «ون گوك» در هلند شناسايي شد

موزه‌ا‌ي در هلند اعلام كرد، يك تابلوي نقاشي كه تاكنون به نقاشي ناشناس منتسب مي‌شد، ‌از آثار «ون گوك» است. به گزارش ايسنا، كارشناسان هنري در موزه‌ي «كورولر مولر» هلند اخيرا اعلام كردند، يك تابلوي نقاشي از طبيعت كه خالق آن تاكنون ناشناس بود‌، از شاهكارهاي «ون‌سان ون گوك» است. كارشناسان آثار هنري تاكنون درباره‌ي هويت هنرمند خالق اين نقاشي مردد بودند، اما اخيرا با انجام آزمايش‌هاي اشعه‌ي ايكس دريافتند كه اين شاهكار هنري توسط «ون گوك»، نقاش امپرسيونيست هلندي خلق شده است. «ون گوك» در اين تابلوي نقاشي به ابعاد 100 در 80 سانتي‌متر، گل‌هاي وحشي را در كنار رزهاي زيبا به تصوير كشيده است.اين كارشناسان آثار هنري به اين دليل به اصل بودن اين اثر هنري شك داشتند كه اندازه‌ي بوم اين نقاشي بسيار بزرگتر از اندازه‌اي بود كه نقاشي‌ها در زمان ون گوك كشيده مي‌شدند. همچنين امضاي اين نقاش سرشناس در قسمتي نامتعارف، يعني در در گوشه‌ي سمت راست بالاي بوم حك شده است.

در سال 2003 اين موزه هلندي تصميم داشت اين نقاشي را به هنرمندي ناشناس نسبت دهد، اما بررسي‌ها و تحقيقات پس از آن مشخص كرد كه اين اثر هنري متعلق به ون گوك است. «ون‌سان ويلم ون گوك»»، نقاش نامدار هلندي بود كه گرچه در زمان حياتش در گمنامي کامل به سر مي‌برد، اما اکنون به عنوان يکي از تاثيرگذارترين نقاشان امپرسيونيسم شناخته مي‌شود. ونسان ون گوك در سي‌ام مارس 1853 در زوندرت در ايالت برابانت هلند نزديک مرز بلژيک به دنيا آمد. از آنجا که وي در سن 37 سالگي درگذشت، تمام آثارش را در 10 سال آخر عمر کوتاه خويش آفريد که شامل 900 نقاشي و 1100 طراحي مي‌باشد. مجموعه‌ي «گل‌هاي آفتابگردان» او که تعدادي از آن‌ها از معروف‌ترين نقاشي‌هايش نيز محسوب مي‌شوند، شامل 11 اثر مي‌باشد. خودنگاره‌ها و «شب‌هاي پرستاره»‌ي وي از ديگر نقاشي‌هاي برجسته‌ي او محسوب مي‌شوند. فيلم‌هاي داستاني و مستند زيادي درباره‌ي ون‌گوك و آثارش ساخته شده است. پس از مرگ ون گوك، تابوتش را پر از گل‌هاي آفتابگردان کردند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
گلبرگ
كارتونيست
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون