جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2466- تاریخ : 1391/01/14 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (دوشنبه)

 سيزدهم فروردين جلوه اي از اهميت طبيعت نزد ايرانيان  

 
گاهي باور اين موضوع سخت مي شود که ما ايراني ها تا حد پرستش به طبيعت عشق ورزيده و احترام زيادي براي آن قائل بوده ايم.

احترام به طبيعت توسط پدران ما آنقدر جايگاه والايي داشته که گاهي اين شائبه به وجودمي آمد که ايراني ها عناصر طبيعت را مي پرستيدند. همچون احترامي که پيشينيان باستان نسبت به آتش و نور داشتند و هنوز هم رگه هايي از اين احترام را در ميان عوام مشاهده مي کنيم که به سوسوي نوري و چراغي سوگند يادکرده و مي گويند 'به اين سوي چراغ سوگند' !

'آب' نيز، از ديگر عناصر طبيعت است که به گواهي تاريخ و مورخان اعم از ايراني و غيرايراني همچون هرودوت آنقدر عزت و احترام داشت که کسي در آب جاري آب دهان نمي انداخت و در آن دست نمي شست.

'استرابون' جغرافي دان نيز مي نويسد‌: ايرانيان در آب جاري استحمام نمي کنند. درآن ، لاشه و مردار و آنچه ناپاک است نمي اندازند به خصوص احتياط مي کنند که آب را به خون نيالايند.

همچنين يکي ديگر از مظاهر احترام ايراني ها به طبيعت روز سيزدهم فروردين يعني روز پاياني جشن هاي نوروزي بود که سبزه هاي خود را به همان آب روان مي سپردند و با نيايش به درگاه خدا آرزوي بارش باران و سالي پر از فراواني و شادي مي کردند .

امروزه نيز از طليعه سيزدهم فروردين، خانواده ها بار و بنه را همراه با سبزه نوروزي برمي چينند تا زير سايه سار درختي و يا در کنار چمني آن را بگسترانند و اين روز را در کنار هم به خوشي بگذرانند اما خوشي و خوش گذراني در اين روز با گذشته ها تفاوتش از زمين تا آسمان است .

اگر چه امروزه با صنعتي شدن و پديد آمدن کلان شهر ها فاصله انسان با طبيعت زياد شده اما اين موضوع دليل موجهي براي سهل انگاري و بي مهري نسبت به عناصر طبيعي محيط خودمان نيست .

انتظار اين است که فرداي روز سيزده فروردين يعني چهاردهم فروردين با طبيعتي پر از انواع آشغال اعم از پوست ميوه ، بطري هاي انواع نوشيدني ها و پلاستيک هاي رنگارنگ مواجه نگرديم .

اين در حالي است که روز سيزدهم فرودين را روز طبيعت نامگذاري کرده اند طبيعتي که نياکانمان به شدت به آن احترام مي گذاشتند و در پاکيزه نگهداشتن آن بسيار کوشا بودند.

هرچند در سال هاي اخير سازمان هايي از جمله شهرداري ها، حفاظت محيط زيست و حتي برخي از سازمان هاي مردم نهاد (NGO) دست به کارشده و مردم را در پاکيزه نگاه داشتن طبيعت تشويق مي کنند اما تک تک افراد جامعه بايستي به يادآورند که نياکان ما چگونه به طبيعت عشق ورزيده و مورد احترام آنان بود. اميد که از فرزندان خلف نياکانمان به شمار آييم تا اين که مورد خطاب شاعر اين شعر که مي گويد: 'پسر کو ندارد نشان از پدر تو بيگانه خوانش نخوانش پسر' باشيم.

در بزرگداشت و احترام به طبيعت و سالم نگاه داشتن آن، يادمان باشد، طبيعت هرگز به انسان وام بلاعوض نمي دهد و اين ما انسان ها هستيم که براي بقاي خود به طبيعت نياز دارد پس آن را تخريب نکنيم .


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
گلبرگ
كارتونيست
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون