جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2466- تاریخ : 1391/01/14 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (دوشنبه)

 سيزده بدر با طعم بازيهاي محلي 

 روز سيزده بدر و حضور در دل طبيعت به همراه خانواده در استان لرستان فرصتي براي انجام بازيهاي محلي است، بازيهايي که لحظات شادي را با کمترين امکانات رقم مي زنند. به گزارش مهر، در کشور پهناور ايران که از تنوع اقليمي و قوم و قبيله اي خاصي برخوردار است، انواع بازي و سرگرمي رواج داشته و دارد که هر کدام داراي ويژگيهاي خاص خود است.

هر بازي محلي دنيايي از باورهاي فرهنگي يک قوم و يک محل را در دل خود به امانت دارد، لذا با فراموشي هر يک از اين بازي‌ها در زمانه‌اي که تکنولوژي مدرن در حال گسترش است علاوه بر اين‌که بخشي از خاطره نياکان ما را از بين مي‌برد به آساني ظرفيت بسيار زياد اين بازي‌ها را نيز براي ايجاد تنوع در اوقات فراغت را کمرنگ مي‌کند.اين در حاليست که روز سيزده بدر و گرد هم آمدن خانواده ها از گذشته هاي دور تاکنون در استان سرسبز و زيباي لرستان مجالي براي انجام بازيهاي محلي مختلف به ويژه "دال پلان" بوده است.

بازي "دال پلو"

دراين بازي چند نفر به دو دسته تقسيم مي‌شوند که معمولاً دو دسته سه نفري يا بيشتر هستند. هر دسته به فاصله 10 الي 20 متر دورتر از يکديگر و روبروي هم قرار مي‌گيرند.هر دسته در جايي که ايستاده‌اند سه عدد سنگ به عنوان هدف که هر يک تقريبا بطول 25 و بعرض 15 سانتي متر است طوري در محل خود (روبروي دسته مقابل) پشت سر هم قرار مي‌دهند که فاصله سنگها يک متر باشد و اين سنگها را به صورت عمودي در يک خط مستقيم در زمين فرو مي‌کنند که راست بايستد.

بنابراين اکنون هر دسته سه عدد سنگ خود را که به آن "دال" (dal) يا هدف مي‌گويند، در کنار خود و روبروي دسته مقابل قرار داده‌اند که حدودا به فاصله 10 الي 20 متر دورتر از آنها و روبرويشان ايستاده‌اند.

دسته‌اي که بازي را شروع مي‌کند بايد هر نفر يک سنگ که به وزن و اندازه توانايي جسمي او است به طرف دال‌هاي دسته مقابل پرتاب کند. البته اندازه سنگي را که به طرف دال‌ها پرتاب مي‌کنند اختياري است اما معمولاً اين سنگها را به اندازه دو مشت و به شکل کروي يا بيضي انتخاب کرده به سوي هدفها پرتاب مي‌نمايند.

بعضي مواقع ممکن است يکي از دسته‌ها يک نفر کم داشته باشند، که در اين صورت دسته مذکور حق دارد يک سنگ اضافه پرتاب کند. درهر صورت دسته‌اي که افرادش سنگها را پرتاب کرده باشند کنار مي‌کشند تا افراد دسته مقابل به طرف دال‌هاي آنان سنگ پرتاب کنند.هر دسته اگر يک دور کامل يا يک دور غير کامل هر سه دال دسته مقابل را بياندازد، برنده بازي خواهد شد.

بازي "جوزو"

"جوزو" يک بازي گروهي است که در زمان هاي گذشته در لرستان بسيار رايج بوده و علاوه بر نوجوانان و جوانان حتي گاهي اوقات بزرگترها هم در آن شرکت مي کردند ولي امروزه به علت گسترش وسايل و امکانات ارتباط جمعي و مشغله زياد استقبال چنداني از آن نمي شود و در حال فراموش شدن است.

تعداد نفرات هر گروه در بازي "جوزو" متفاوت است و هر گروه مي تواند حداقل چهار و حداکثر هشت نفر باشد.

در اين بازي ابتدا سرگروه ها با خط يا شير و يا هر روش ديگر شروع کننده بازي را مشخص مي کنند سپس گروه بازنده بصورت يک حلقه دايره اي پشت به هم مي نشينند و گروه دوم بايد با دست دادن يکي يکي نفرات گروه نشسته را از جمع جدا کرده و به اصطلاح از دورخارج کند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
گلبرگ
كارتونيست
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون