جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2453- تاریخ : 1390/12/11 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)

 چه جوري ترافيك آخر سال را نبينيمساختار شناسي ترافيك شهري در ماه اسفند! 

مهدي طوسي


از مواردي كه بايد اين روزها به شدت به آن توجه داشت آرامش است. آخر اين روزها داريم همين جور به ترافيك آخر سال نزديك مي شويم و تهران به عنوان پايتخت، نهايت ترافيك را به خود مي بيند. و مردم در عين حالي كه خيلي تلاش مي كنند كه در اين ماه زياد خودشان را به خيابان نزديك نكنند اما باز هم مجبور مي شوند كه براي خريد آخر سال به خيابان هاي پايتخت سرازير شوند چرا كه اگر نشوند نمي توانند براي خريد شب عيد اقدام بكنند و بچه هاي احتمالي شان پوست از كله شان خواهند كند! البته اگر يارانه نقدي چيزي براي خريد از خودش باقي بگذارد!(خيلي ها فقط با پول يارانه زندگي مي كنند و "كار تعطيل" شده اند!)

راستش را بخواهيد ما هم به درستي نمي دانيم كه چرا در اين ماه ترافيك نه تنها تهران بلكه تمام شهرهاي زياد مي شود و چه كار بايد كرد كه در اين ماه نه تنها تهران بلكه هيچ شهري رنگ ترافيك به خودش نبيند اما اين را مي دانيم كه هر سال با اين پديده شوم مواجه هستيم و تقريبا همه مسئولان امر در همان ماه به دنبال راهكاري براي مبارزه با ترافيك مي افتند و در بقيه سال به هيچ عنوان كاري به كار ترافيك و سرگيجه مردم به خاطر اين معضل بزرگ ندارند. و با خودشان مي گويند: خب لابد مردم هم مثل مسئولان به پديده ترافيك عادت كرده اند و اگر خداي ناكرده ترافيك نباشد دلتنگ شده و با خودشان مي گويند: پس كو ترافيك!؟ و يا با خودشان فكر مي كنند:‌پس چرا ترافيك آخر سال خودش را نشان نمي دهد!؟

با همه اينها ما كاري به كار اينكه مردم چرا براي ترافيك دل شان تنگ مي شود و يا اينكه چرا مسئولان به ترافيك به عنوان يك مشكل نگاه نمي كنند و يا اينكه چرا اسفند به عنوان ماه پر ترافيك شناخته شده و يا اينكه چرا مسئولان ثبت گينس ترافيك آخر سال تهران را به ثبت نمي رسانند و يا اينكه چرا ترافيك جزئي از زندگي روزمره مردم پايتخت شده و يا اينكه دود ناشي از ترافيك ماشين ها بهترين راه مبازه با موش هاست چرا كه اين موجودات بلافاصله از دود و آلاينده هاي موجود در فضا كه ناشي از ترافيك ماشين هاست از بين مي روند نداريم!‌

چيزي كه ما بسيار به آن كار داريم و دل مان مي خواهد كه در موردش هر جوري شده مطلب بنويسيم و مردم را قانع كنيم كه يا در ماه اسفند بيرون نيايند و يا اگر مي آيند جوري بيايند كه به خودشان آسيبي نرسانند! خود ترافيك است.

خب آسيب رساندن كه حتما نبايد از پشت بام پرت شدن باشد، و يا اينكه آسيب رساندن كه نبايد ماشين ديگري را پنچر كردن باشد و يا اينكه آسيب رساندن كه حتما نبايد با سوزن به تن خود فرو كردن باشد، و يا آسيب رساندن كه نبايد خود را از بالاي تراس پرت كردن باشد و يا اينكه‌ آسيب رساندن كه نبايد حتما اين جوري باشد كه آدم برود در جايي سخنراني بكند كه تجمع كلاغ ها باشد و بعد كلاغ ها روي آدم خودشان را خالي بكنند و از زير فشار خارج بكنند و بعد هم تا
مي توانند باعث خنده ديگران بشوند!

چيزي كه ما مي خواهيم در موردش بنويسيم اين است كه هر طور شده راهكاري به شما نشان بدهيم كه در عين حالي كه اسفند ماه براي خريد عيد بيرون مي رويد از ترافيك ناشي از اين ماه عصباني نشويد و به راحتي هر چه تمامتر اسفند ماه خريد بكنيد و ترافيك را هم بپذيريد و بعد هم برويد پي كارتان!

- از راه هايي كه مي تواند به شما در امر خريد اسفند و تحمل ترافيك كمك بكند اين است كه همه خريد تان را بدهيد پيك براي تان انجام بدهد. مثلا دور كمرتان را اندازه بگيريد و به پيك بگوييد كه با اين اندازه براي تان شلوار تهيه بكند!‌حتي مي توانيد به پيك بگوييد براي تان آجيل هم بخرد! مي توانيد به پيك بگوييد به مهمان هاي شب عيد تان عيدي هم بدهد!

- مي توانيد برويد بيرون خريد بكنيد و براي اينكه ترافيك را نبينيد كه اذيت بشويد يك عينك تيره به چشم هاي تان بزنيد و يك عصاي سفيد هم دست تان بگيريد و بعد بزنيد توي خيابان هاي اسفند ماه تهران! با اين شيوه شما ترافيك را نمي بينيد و مردمي هم كه شما را مي بينند كمك تان مي كنند كه سريعتر به كارتان برسيد!

- حتي مي توانيد براي خريد اسفند در ماه فروردين اقدام بكنيد بعد هم براي اينكه مشكلي پيش نيايد به مهمان هاي تان بگوييد كه عيد براي شما از اواسط فروردين و درست دو روز بعد از پايان سيزده به در آغاز مي شود! اين جوري ممكن است شما از زمان عقب باشيد اما در عوض ترافيك اعصاب خرد كن شب عيد را تماشا نمي كنيد!

- به شما توصيه مي كنيم كه هر جوري شده اسفند ماه را برويد بيرون اما جوري برويد بيرون كه اگر ماشيني شما را ديد بلافاصله فرار بكند چه رسد به اينكه بايستد و بعد هم براي شما و ساكنين شهر ايجاد ترافيك بكند! توصيه مي كنيم كه خوتان را شكل گودزيلا درست بكنيد تا ماشين ها به محض ديدن شما پا بگذارند به فرار اين جوري بلافاصله شهر خلوت مي شود و بقيه هم مي روند پي كارشان!

- از ديگر راه هايي كه مي تواند در امر ترافيك آخر سال و ماه اسفند به شما خيلي خيلي كمك بكند اين است كه اصولا خريد شب عيد را بي خيال بشويد و بعد هم به تمام فاميل اعلام بكنيد كه شما يك ويروس بسيار سختي گرفته ايد كه اگر آنها به خانه شما براي تبريك سال نو بيايند بلافاصله مريض مي شوند و باعث مي شوند كه تمام خانواده شان به اين ويروس خطرناك مبتلا بشوند!

- حتي مي توانيد براي اينكه ترافيك آخر سال را نبينيد توي ماشيني تمام دودي بنشينيد كه اگر هم خواستيد ببينيد نبينيد!


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
گلبرگ
کارتونيست
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
کانون