جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2448- تاریخ : 1390/12/06 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (شنبه)

 ويژه 

اسفندگان، ماه دوستي با مادرزمين و سبزي ها!

قسمت دوم - پاياني

...در اين ماه روز بزرگ درختکاري را داريم. پانزدهم اسفند که فرا مي رسد، نمادي از روز نشاندن و بارور ساختن مادر زمين است. مي توانيم به کودکان از جنگل و سبزي ها و نقش آن ها در زندگي بگوييم. اين کار بهتر است همراه با داستان باشد. داستان هايي که در آن جنگل و سبزي ها موضوع اصلي هستند.

اگر کودکان ما در مهد کودک و کودکستان ها هستند مي توانيم آن ها را گروه گروه به پارک ها يا دشت ها ببريم و از آن ها بخواهيم که به آرامي شاخه ها و برگ هاي گياهان را نوازش کنند. مي توانيم از آن ها بخواهيم که با دقت بيش تري به آوازهاي پرندگان گوش فرا دهند.

از نيمه اسفند ماه که گذشتيم آيين زيباي سبزه درست کردن براي نوروز را داريم. به جاي اين که خود کاشتن سبزه ها را بدون مشارکت کودکان انجام دهيم، اين کار را به آن ها بسپاريم و تنها ما راهنماي آن ها باشيم. تا آن جا که ممکن است کوشش کنيم که سبزه ها را در ظرف هايي که دوستدار طبيعت هستند،‌ بکاريم. کوزه ها و بشقاب هاي سفالي نمادي از خاک و زمين هستند و به گونه اي شگفت به ما آرامش مي دهند. هرگز هنگامي که مي خواهيم سبزه درست کنيم، اين کار را در ظرف هاي پلاستيکي انجام ندهيم. مواد مصنوعي و پلاستيکي زندگي مادرزمين را تهديد مي کنند و مي توانيم در هنگام دانه کاشتن اين موضوع را به کودکان خود يادآوري کنيم.

و آن گاه بخشي از کارمان را به اين اختصاص دهيم که چه چيزهايي به جان مادر زمين آسيب مي رساند. آلودن آب ها،‌ زشت کردن چهره مهربان مادرزمين با پخش کردن زباله ها، شکستن و سوزاندن درخت ها و گياهان، جانور آزاري و به ويژه جانوراني که آبستن هستند و چشم به راه آوردن فرزند بدترين کاري است که انسان ها انجام مي دهند. با يادآوري اين نکته ها به کودکان مان آن ها را دوستدار مادرزمين بار بياوريم.

محمدهادي محمدي/ سايت كتابك


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
گلبرگ
کارتونيست
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
کانون