جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2445- تاریخ : 1390/12/02 - ولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (سه شنبه)

 سهيلا شيخي مدير کانون استان کردستان:
 خانواده‌ها با اطمينان فرزندانشان را به کانون مي‌آورند 

کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان فضايي امن براي رشد و پرورش استعدادهاي بچه‌ها است و خانواده‌ها فرزندانشان را با اعتماد کامل به کانون مي‌آورند و کانون هم بستر مناسبي را براي غني سازي اوقات فراغت آنان در تمام فصول فراهم مي‌آورد.

گفت‌وگو از: قدريه محمودي، کارشناس روابط عمومي کانون استان کردستان

××××

• در ابتدا بد نيست از فعاليت‌ها و سوابق کانون استان کردستان بگوييد.

- کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان کردستان با 16 مرکز ثابت و 2 کتاب‌خانه سيار روستايي با هدف ترويج فرهنگ کتاب‌خواني و اعتلاي فعاليت‌هاي فرهنگي، هنري و ادبي براي کودکان و نوجوانان تاسيس شده است که اين فعاليت‌ها اقدامي هدف‌مند و برنامه‌ريزي شده است که مربيان به منظور شناخت و پرورش استعدادهاي فکري کودکان و نوجوانان با حضور و مشارکت اعضاي 7 تا 17 سال در زمان و مکان معين و با روش‌هاي خاص انجام مي‌شود.

• در زمينه توسعه مراکز کانون تا کنون چه فعاليت‌هايي صورت گرفته است؟

- خوش‌بختانه در نظام جمهوري اسلامي ايران به اين سرمايه هاي ارزشمند و به اين گروه با ارزش اجتماعي توجه و علاقه‌ي خاصي نشان داده شده است و همواره دولت عدالت گستر نظام جمهوري اسلامي در سال‌هاي اخير بخش عظيمي از امکانات و سرمايه‌هاي خود را صرف فعاليت‌هاي کودکان و نوجوانان کرده است.

پنج مرکز ثابت کانون و 2 کتابخانه سيار مرزي بانه و مريوان نيز از محل اعتبارات سفر مقام معظم رهبري به استان کردستان در دست ساخت است و پروژه‌ي احداث آن‌ها اکنون 50 تا 60 درصد پيشرفت فيزيکي داشته است.

که اين 5 مراکز شامل 5 مرکز ثابت در شهرهاي موچش، صاحب، مريوان، بانه و مرکز شماره 4 و کانون زبان در سنندج که انشاا... در آينده‌اي نزديک بهره‌برداري مي‌شود.

امسال هم‌زمان با سي و سومين سال‌گرد پيروزي انقلاب اسلامي ايران کتاب‌خانه سيار روستايي مريوان براي خدمات رساني به کودکان و نوجوانان 25 روستا به بهره‌برداري رسيد.

• مختصري از کتاب‌خانه‌هاي کانون براي خوانندگان ما بيان کنيد.

- کودکان نيازهاي خاصي دارند لذا بايد کتاب‌خانه‌هاي مخصوص آنها به وجود آيد که در رشد استعدادهاي پرورشي و جنبه‌هاي تربيتي آنان مؤثر باشد.

کتاب‌خانه‌هاي کانون در دو بخش کودک و نوجوان است که کتاب‌ها در زمينه‌هاي مختلف ديني، سرگرمي و کاردستي، علوم اجتماعي، علوم خاص، علم عملي، تاريخ و جغرافيا و ادبيات است.

همه مراکز فرهنگي هنري داراي سالن مطالعه، کلاس‌هاي ويژه فعاليت‌هاي فرهنگي و هنري، سالن سينما و قسمت فروش محصولات فرهنگي هنري است.

وجود کتاب‌هاي زياد و مناسب، فضاي آرام و آماده کتاب‌خانه‌ها، محدوديت نداشتن تعداد کتاب‌هاي قابل مطالعه در کتاب‌خانه از مهم‌ترين دلايل مطالعه بچه‌ها در داخل کتاب‌خانه است.

• مهم‌ترين برنامه‌هاي در کانون سال جاري چيست؟

- تنوع مراکز فرهنگي‌هنري با توجه به فرهنگ، نيازها و سليقه‌هاي مختلف مخاطبان جامعه است که در اين راستا برنامه‌هاي متنوعي شامل برگزاري جشنواره قصه‌گويي به صورت استاني و منطقه‌اي، برگزاري جشنواره نمايش عروسکي، حضور تريلي سيار در استان، ششمين جشنواره خوشه‌هاي خورشيد، يک هفته با کانون، مسابقه نقد شعر و نقد داستان، چاپ ويژه نامه عطر حضور، چهارمين جشنواره شکوفه‌هاي قرآني، ششمين جشنواره قرآني کودک و نوجوان، اردوي منطقه‌اي و اجراي برنامه‌هاي مختلف به مناسبت‌هاي مختلف ملي و مذهبي در راستاي ترويج فرهنگ ايثار و شهادت و اجراي برنامه هاي مختلف به مناسبت سفر مقام معظم رهبري به استان کردستان از جمله برنامه اجرايي سال جاري مراکز کانون پرورش فکري است.

• تعداد اعضاي فعال کانون با اشاره به گروه سني و جنسيت؟

- تعداد اعضاي مراکز ثابت مراکز کانون استان کردستان 10815 دختر و 8976 پسر که جمعا 19791 نفر است و تعداد اعضاي کتاب‌خانه سيار روستايي 1057 نفر دختر و1030 نفر پسر هستند که در کل 2087 دختر و پسر در دو مرکز سيار مراکز کانون استان کردستان عضويت دارند که اکثر اعضاي آنها را دانش آموزان دوره هاي ابتدايي و راهنمايي تشکيل مي‌دهند.

• در مورد کتاب‌خانه سيار روستايي استان نيز تعداد اعضا و روستاهاي تحت پوشش را بفرماييد؟

- کتاب‌خانه سيار روستايي هم از سال 81 در کردستان به اجرا درآمده و اکنون بيش از 40 روستاي اطراف سقز و سنندج تعداد 2087 نفر دختر و پسر را تحت پوشش دارد. کتاب‌خانه سيار روستايي از جمله واحدهايي است که توانسته به بهترين وجه پاسخ‌گوي نياز کودکان و نوجوانان روستايي باشد و به منظور فعاليت کساني که به خاطر زندگي در روستا به امکانات فرهنگي هنري و ادبي کمتري دسترسي دارند مربي به روستاها اعزام کرده است.

• تعداد کتاب‌هاي موجود در مراکز کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان چند جلد است؟

- تعداد 166235 جلد کتاب در زمينه هاي ديني، اجتماعي، سرگرمي، داستان و ... در مراکز ثابت و تعداد 7209 جلد کتاب در مراکز سيار روستايي که جمعا 173444جلد کتاب در مراکز کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان کردستان در اختيار اعضا مراکز کانون جهت مطالعه و امانت وجود دارد.

• با توجه به اين‌که شناسايي و پرورش استعداد کودکان و نوجوانان از استراتژي مهم کانون به شمار مي‌رود بفرماييد که استعداد کودکان و نوجوانان استان در مقايسه با استان‌هاي هم‌جوار چگونه ارزيابي مي‌شود.

- با توجه به پيشينه‌هاي فرهنگي، اسلامي و ايراني همه ي کودکان و نوجوانان کشورمان ايران داراي استعدادهاي ناب و درخشاني در تمامي زمينه‌ها هستند و به‌راستي که نمي‌توان و مقايسه‌اي درست و بدون جانب‌داري ارايه کرد ولي اين را مي‌دانم که کودکان و نوجوانان اين استان سرشار از شادابي و نشاط هستند.

• جايگاه کانون استان در کشور به‌ويژه به لحاظ موفقيت در جشنواره‌هاي متعدد چگونه است؟

- مربيان و اعضاي مراکز کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان اين استان همواره جز استان‌هاي فعال بوده و توانسته‌اند درهمه‌ي زمينه‌ها موفق ظاهر شوند چه در جشنواره‌هايي که اعضا شرکت کرده‌اند و چه مسابقات و جشنواره‌هايي که مربيان شرکت داشته‌اند که موفقيت در مسابقه نقاشي تورن لهستان، درخشش در اولين دوره مسابقه نقاشي روماني، جشنواه خوشه‌هاي خورشيد، برگزاري سوگواره عاشورا، ساخت انيميشن، قصه‌گويي، مسابقات مختلف نقاشي و حضور در مسابقات کشوري و بين‌المللي، کتاب‌خواني، مسابقات مختلف ادبي که به صورت کشوري برگزار شده، مسابقه نقاشي اعضاي کتاب‌خانه سيار روستايي، معرفي مربي، مرکز و کارشناس موفق به صورت کشوري در بين همکاران و مراکز کانون استان از جمله موفقيت‌هاي اين استان به شمار مي‌رود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
گلبرگ
کارتونيست
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
کانون