جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2445- تاریخ : 1390/12/02 - ولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (سه شنبه)

 آيا مي‌دانيم ! 

توليد سوخت جايگزين نفت با فناوري برگ مصنوعي

دانشمندان دانشگاه گلاسكو با پيچيده‌تر كردن فرايند فتوسنتز قصد دارند در آينده يك جايگزين نفت با استفاده از فناوري برگ مصنوعي براي نيرودهي به كشتي‌ها و هواپيماها توليد كنند.

به گزارش ايسنا، اين محققان در تلاشند به جاي توليد مواد آلي از دي‌اكسيدكربن مانند درختان، يك سوخت هيدروكربني توليد كنند كه با استفاده از باكتري فتوسنتز بتوان از آن به جاي نفت استفاده كرد. آنها اميدوارند بتوانند اين فناوري را در دو سال آينده تثبيت كرده و يك سيستم نمايشي مقياس كوچك را در پنج سال آينده توليد كنند.البته اين كار قبلا مورد آزمايش قرار گرفته و متاسفانه موفق نبوده، اما اخيرا محققان گلاسكو موفق به كشف اين موضوع شده‌اند كه مي‌توان بجاي نور از برق براي فتوسنتز استفاده كرد.

در اين حالت از نفت براي ذخيره انرژي مورد نياز در نيرودهي به خودروها استفاده خواهد شد.

به باور دانشمندان هرچه ميزان كارآمدي اين فناوري بالاتر باشد؛ احتمال تبديل آن به يك منبع اصلي انرژي در دهه‌هاي آينده افزايش خواهد يافت.

محققان در آينده وجود ايستگاههاي نيرويي را پيش‌بيني كرده‌اند كه از گروه باكتري‌ها براي دستيابي به ميزان بالايي از سوخت توام استفاده مي‌كنند. اين باكتريها به تجزيه دي‌اكسيدكربن در يك فرايند كربن خنثي پرداخته و حتي ممكن است به كاهش سطوح گاز گلخانه‌اي در جو كمك كند.

مقداري از برق لازم براي فتوسنتز را مي‌توان از صفحات خورشيدي بدست آورد.

هدف دانشمندان، اصلاح سيانوباكتري‌ها بوده كه از تمام تشكيلات لازم براي فتوسنتز برخوردار است و از اين رو مي‌توانند نيروي خود را به جاي نور با برق تامين كنند. اين اصلاح را مي‌توان با استفاده از ژن‌هاي ديگر باكتريها موسوم به ژئوباکتر انجام داد كه به جلب الكتريسيته با استفاده يك موي سيم مانند موسوم به پيلوس مي‌پردازند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
گلبرگ
کارتونيست
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
کانون