جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2441- تاریخ : 1390/11/27 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)

 طنـــــــز 

بزرگان فوتبال از نگاه طنز

قسمت اول

پسر بچه پولدار!

داويد ويا سوم دسامبر 1981 به دنيا آمد و از همان روز تا همين الان همه او را پسر بچه صدا مي‌کنند. (دوران کودکي و نوجواني که واقعا پسربچه بود و حالا هم که خودش بچه‌دار شده باز هم هواداران به او لقب پسربچه داده‌اند!) او بازي‌اش را از تيم باشگاهي لانگرو آغاز کرد و سرانجام در سال 2010 هم با يک قرار داد 40 ميليون يورويي به عضويت تيم پرستاره بارسلونا درآمد که احتمالا اين بيشترين پولي است که در تاريخ به دست يک پسربچه رسيده!

ويا در رقابتهاي يورو 2008 خوش درخشيد و توانست آقاي گل اين بازيها شود. او در جام جهاني به همراه تيم ملي اسپانيا جام را به خانه بردند تا حداقل دل گزارشگراني که از روز اول بازيها مرتب در گزارش بازيهاي‌شان با لحن پرسوز و گدازي مي‌پرسيدند : آيا قهرمان اروپا، قهرمان جهان هم مي‌شود؟ را به دست بياورند.

داويد ويا در پايان بازي تيمش برابر پرتغال پيراهن خود را امضا کرد و براي فرزند نخست وزير اسپانيا فرستاد. اين حرکت ويا باعث خشم احزاب مخالف دولت اسپانيا شد چون طبق قانون اساسي اسپانيا هيچ ورزشکار يا هنرمندي حق ندارد خارج از محدوده مبارزات انتخاباتي با حرکات نمادين خود در امور سياسي دخالت و براي شخص خاصي تبليغ کند! البته چندي پيش بازهم هواداران تيم ملي اسپانيا از دست او ناراحت شدند چون ويا پس از دو گلي که به هندوراس زد، ژست گاوبازها را گرفت. اين روزها در کاتالونياي اسپانيا جنجال و بحث روز برسر لغو و ممنوعيت برگزاري مسابقات گاوبازي است.


معجزه اي به نام کاکا!

ريکاردو ايزکسون دوس سانتوس ليته ملقب به کاکا سال 1982 در برزيل متولد شد. پدرش مهندس عمران بود و پس از وي صاحب پسر ديگري نيز شد که او را رودريگو ناميد. او در 18 سالگي دچار حادثه سقوط از روي تخته پرش استخر و شکستگي مهره ستون فقرات شد و به ظاهر اين به معناي پايان آرزوي فوتباليست شدن او بود! اما به گفته خودش معجزه‌اي او را نجات داد و پس از مدتي سلامت خود را بدست آورد. از آن زمان رودريگو، برادر بزرگترش را کاکا صدا کرد که در زبان پرتغالي به معني معجزه است. او به آکادمي فوتبال سائوپائولو پيوست و در کنار تحصيل بصورت کلاسيک فوتبال آموخت و در 58 بازي براي سائوپائولو 23 بار گلزني کرد. کاکاي جوان خيلي زود توسط باشگاه‌هاي اروپايي شناسايي شد.

کاکا در سال 2007 توسط مجله تايم جزو صد چهره تاثيرگذار بين مردم جهان انتخاب شد. او در جام جهاني کم جنجال نبود از جمله آنکه در پايان ديدار برزيل مقابل کره شمالي درخواست جونگ تائه سه، بازيکن کره شمالي براي مبادله پيراهنش را نپذيرفت و همين موضوع انتقادات زيادي را از عملکرد ستاره برزيلي، به ويژه در چين به همراه داشت. يکي از مطبوعات مشهور چين در گزارشي در اين رابطه نوشت: روزي اين کاکا خواهد بود که پيراهن جونگ تائه سه را از او مي‌خواهد. البته تعدادي از طرفداران کاکا اعلام کردند که شايد کاکا متوجه خواسته جونگ نشده است.

پس از حذف برزيل از جام جهاني، کاکا گفت: خيلي زود است که بخواهم به بازي در جام جهاني 2014 که در برزيل برگزار مي‌شود فکر کنم، نمي‌دانم چه خواهد شد. هنوز مسيري طولاني مانده و اين در حالي است که شکست را همين چند روز پيش تجربه کرديم. لحظات بسيار دشواري را مي‌گذرانم.


هديه‌اي از ترکيه!

مسعود اوزيل بازيکن تيم ملي فوتبال آلمان با اصليت ترکيه‌اي است که در وردربرمن و تيم ملي آلمان بازي مي‌کند. او سال 1988 متولد شده و مدتي قبل از شروع بازيهاي جام جهاني بکن باوئر درباره آينده او پيش‌بيني کرد که: مسعود اوزيل بازيکن بسيار متعهد و باهوشي است اگر اين روند را ادامه دهد بعد از بازنشستگي بالاک مي‌تواند جانشين خوبي براي او در تيم ملي
آلمان باشد.

گذشت زمان نشان داد که پيش بيني قيصر آلمان درست بوده. اما سرمربي تيم ملي ترکيه جنجالي براي او درست کرد. گاس هيدينگ (سرمربي تيم ملي فوتبال ترکيه) در ادعايي مطرح کرد: ثابت مي‌کنم که اوزيل پاسپورت آلماني ندارد. پاسپورت آلماني اوزيل تقلبي است و اين مسئله را از يکي از منابع موثق شنيده و به صحت آن اطمينان کامل دارم.

او اضافه کرد مليت واقعي اوزيل به کشور ترکيه باز مي‌گردد و اين بازيکن در آستانه جام جهاني فرصت کافي براي طي مراحل اداري جهت تغيير مليت نداشته و تنها به جعل سند و تشکيل مدارک غيرمعتبر پرداخته است. هيدينک ادعا کرد که فدراسيون فوتبال آلمان نيز در جريان اين مدارک جعلي قرار دارد.

مادر بزرگ اوزيل شب قبل از بازي آلمان با انگلستان درگذشت و آلماني‌ها مي‌ترسيدند شنيدن اين خبر روحيه بازيکن محبوب تيم‌شان را خراب کند، بخصوص که در تمرينات قبل از بازي اوزيل را اندوهگين ديدند.

ادامه دارد...


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
گلبرگ
کارتونيست
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
کانون