جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2440- تاریخ : 1390/11/26 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (چهارشنبه)

 آيا مي‌دانيم ! 

ساخت سلولهاي مغزي از پوست بدن انسان


دانشمندان بريتانيايي مي گويند موفق به ارائه تکنيکي براي خلق نسوج مغز از پوست انسان شده اند.

به گزارش مهر، اين محققان براي اولين بار موفق به ايجاد نمونه هايي حياتي از سلولهاي مغز انسان با برنامه ريزي دوباره سلولهاي پوست بدن شده اند. دانشمندان اميدوارند با استفاده از اين تکنيک بتوانند ارائه درمان بيماري هايي از قبيل آلزايمر را سرعت بيشتري ببخشند.

تا به حال با استفاده از سلولهاي بنيادين جنيني تنها امکان توليد بافتهاي مغزي از قشر مغزي وجود داشت، منطقه اي از مغز که بيشترين ميزان بيماري هاي نورولوژيکي در آن رخ مي دهد و اين شيوه محدوديتهايي را در پي داشت.

اکنون دانشمندان دانشگاه کمبريج براي اولين بار توانسته اند با برنامه ريزي دوباره سلولهاي پوستي انسان بالغ، نورونهايي را به وجود بياورند که در قشر مغزي وجود دارند. سلولهاي مغزي که با استفاده از اين شيوه به وجود مي آيند مي توانند به دانشمندان در درک بهتر چگونگي رشد مغز، اختلالات مغزي ناشي از بيماري ها و کنترل تاثير داروها بر روي مغز کمک کنند. در مراحل پيشرفته تر دانشمندان اميد دارند با استفاده از اين تکنيک بتوانند نسوج مغزي سالمي را به وجود آورند تا با جايگزين کردن نسوج آسيب ديده مغز بيماران به آنها در رهايي از انواع بيماري هاي مغزي کمک کنند.

به گفته دانشمندان کمبريج قشر مغزي 75 درصد از مغز انسان را تشکيل مي دهد و تمامي فرايندهاي حياتي که به انسان هويتي انساني مي بخشد در اين بخش از مغز رخ مي دهد، اما در عين حال مکان اصلي ابتلا به انواع بيماري هاي مغزي نيز قشر مغز است. محققان با برنامه ريزي دوباره سلولهاي پوستي توانستند دو نوع اصلي از نورونها که قشر مغزي را تشکيل مي دهند، به وجود آورند و نشان دادند اين نورونها با نورونهايي که به شيوه اي متفاوت و با استفاده از سلولهاي بنيادين جنيني ساخته مي شوند، تفاوتي ندارند.

بر اساس گزارش تلگراف، دانشمندان مي گويند اين شيوه جديد به تدريج منجر به ايجاد درمانهاي جديدي براي بيماراني خواهد شد که دچار آسيبهاي مغزي هستند و پزشکان مي توانند بافتهاي جديد را جايگزين باقتهاي آسيب ديده ساخته و جان بيماران را نجات دهند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
گلبرگ
کارتونيست
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
کانون