جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2434- تاریخ : 1390/11/18 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (سه شنبه)

 همراه با خبر 

«هفت‌گانه‌ي آذرك» براي نوجوانان منتشر شد

«هفت‌گانه آذرك» نوشته مسلم ناصري براي نوجوانان منتشر شد.به گزارش ايسنا، اين مجموعه با كتاب‌هاي «آذرك و جادوگر دوچرخه‌سوار»‌، «آذرك و جادوگر خواب‌فروش‌»، «‌آذرك و جادوگر لوپ‌يك‌لپ»،‌ «آذرك و جادوگر مخترع»‌، «آذرك و انجمن جادوگران مرده‌»، «آذرك و جادوگر درياي ناپيدا» و «آذرك، جادوگر بزرگ» همراه است.در يادداشت پشت جلد اين كتاب‌ها عنوان شده است: «مسلم ناصري در مجموعه «هفت‌گانه آذرك» با استفاده از افسانه‌هاي ايراني براي نوجواناني كه طرفدار فانتزي هستند، رمان‌هايي متفاوت آفريده است.»اين كتاب‌ها هركدام با قيمت 3200 تومان از سوي نشر افق به چاپ رسيده‌اند.


شرح جديدي بر نسخه نيکلسون مثنوي معنوي نوشته شد

احسان عظيمي از تدوين شرحي بر مثنوي معنوي خبر داد که در اين اثر تمام واژه‌ها، اصطلاحات، کنايات، آيات، روايات و ... نامانوس براي مخاطب در قالب پاورقي شرح داده شده است.احسان عظيمي درباره شرحي که بر مثنوي معنوي مولانا نوشته است به مهر گفت: اين شرح که بر مثنوي معنوي نوشته‌ام در اين قالب است که تک تک لغات، نکات دستوري، نحوي و ترکيبات ادبي به شکل پانوشت در هر صفحه تشريح شده است.وي ادامه داد: هر واژه و ترکيبي که ممکن است براي خواننده نامانوس باشد در پاورقي‌ها شرح داده شده و در هر صفحه غالبا 16 تا 17 شماره پاورقي آمده است و به اعتقاد من اين مهم‌ترين ويژگي کتاب نسبت به آثار مشابه است؛ چرا که در قالب پاورقي مراجعه مخاطب تسهيل مي‌شود.گردآورنده کتاب «قصايد شيرين سنايي» در توضيح بيشتر اثرش بيان کرد: اگر بيت يا مصرعي به طور کامل نياز به شرح داشت در پاورقي همان صفحه شرح لازم آورده شده است. همچنين واژه‌ها و ترکيبات عربي، آيات و روايات هم شرح داده شده است.عظيمي افزود: من اين شرح را بر نسخه رينولد نيکلسون نوشته‌ام و همه بيت‌هاي اين نسخه را دربرمي‌گيرد. اين کتاب هزار و 700 صفحه‌اي که مجوز آن هم صادر شده است، توسط انتشارات نسل آفتاب منتشر خواهد شد.

وي با اشاره به اينکه سعي شده است در نمونه‌خواني و ويرايش اثر دقت زيادي شود، گفت: کتاب با نام «شرح مثنوي معنوي» مجوز گرفته، ولي در نظر دارم نام «مثنوي معنوي با معني لغات، اصطلاحات، ترکيبات و کنايات دشوار» را بر آن بگذارم.

اين نويسنده در پايان گفت: مولانا پيچيده‌ترين مفاهيم عرفاني را در قالب شعر بيان کرده و گاه واژه‌ها را در معناهاي جديد به کار برده که در لغت‌نامه‌ها موجود نيست و همه اين مسائل کار شرح مثنوي را دشوار مي‌کند.


«قديرمحسني» «قصه‌هاي عهد بوق» را مي‌نويسد

عباس قديرمحسني به‌زودي قصه‌هايي از «عهد بوق» و «آقاي كله‌پوك» را به كتاب‌فروشي‌ها مي‌فرستد.

ايبنا نوجوان: نويسنده‌ي فعال و برگزيده‌ي چندين جشنواره‌ي ادبي درباره‌ي تازه‌ترين آثارش براي نوجوانان به خبرنگار ما گفت: «اين‌روزها مشغول نگارش يك مجموعه‌ي پنج جلدي به نام «قصه‌هاي عهد بوق» هستم. نخستين جلد اين مجموعه را به‌زودي انتشارات پيدايش روانه‌ي بازار كتاب مي‌كند.»

نويسنده‌ي «زمين روي دوش باباي من بود» ادامه داد: «جلد دوم اين مجموعه را هم به‌تازگي به ناشر تحويل داده‌ام و در حال نگارش جلدهاي بعدي‌ آن هستم. اين مجموعه، شخصيت‌هاي واحد و داستان‌هاي مستقلي دارد.»قديرمحسني درباره‌ي اثر ديگرش توضيح داد: «اين‌روزها همچنين در حال نوشتن داستاني با يک شخصيت واحد هستم که «قصه‌‌هاي آقاي کله‌پوک» نام دارد. اين کتاب، مجموعه‌ي چند داستان مستقل است که هر داستان تا حدودي به قسمت‌هاي قبلي وابسته است.»

او افزود: «انتشارات سروش به‌زودي نخستين جلد اين مجموعه را روانه‌ي بازار کتاب مي‌کند و من، هم‌زمان مشغول نگارش جلد دوم آن هستم.»


علاقه‌مندان به داستان‌نويسي به فرهنگ‌سراي فردوس بروند!

برپايي جلسات نقد كتاب‌هاي كودك و نوجوان و آموزش داستان‌نويسي، برخي از برنامه‌هاي فرهنگ‌سراي فردوس براي نوجوانان است.ايبنا نوجوان: مسوول كتاب‌خانه‌‌ي فرهنگ‌سراي فردوس درباره‌ي برنامه‌هاي آينده اين فرهنگ‌سرا در حوزه‌ي كتاب‌خواني و داستان‌نويسي گفت: «کتاب‌خانه‌ي فرهنگ‌سرا هر ماه يا هر دو ماه يک‌بار جلسه‌ي نقد و بررسي کتاب‌هاي يک نويسنده‌ي كودك و نوجوان را با حضور مخاطبان اثر برگزار مي‌کند.»

مريم بخشي افزود: «با همين هدف، کتاب‌خانه چندين جلد از کتاب‌هاي نويسنده‌ي موردنظر را خريداري مي‌كند و در اختيار مخاطبان کودک و نوجوان قرار مي‌دهد. پس از آن بچه‌ها و نويسنده دور هم جمع مي‌شوند و حرف‌‌هايشان را درباره‌ي کتاب رد و بدل مي‌کنند. اين برنامه‌ها به مناسبت‌هاي مختلف برگزار مي‌شود.»


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
گلبرگ
کارتونيست
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
کانون