جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2426- تاریخ : 1390/11/09 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (يکشنبه)

 مربياني که بيشتر قصه گفته‌اند بر بام قصه ايران مي‌ايستند 

از قصه‌گوياني که کودکان و نوجوانان ايراني را بيش از ديگران پاي نقل قصه‌هاي خود نشانده‌اند تجليل خواهد شد.به گزارش روابط‌ عمومي‌ کانون‌ پرورش فکري کودکان و نوجوانان، بر اساس آمار نرم‌افزار کتاب‌داري کانون مربياني مشغول به فعاليت هستند که به قصه‌گويي اهتمام ويژه‌اي مي‌ورزند و بيش از ديگر همکاران خود براي کودکان قصه‌گويي مي‌کنند.اين بررسي زماني معني مي‌يابد که بدانيم برخي از اين مربيان بين 146 تا 352 بار در طول سال جاري براي بچه‌هاي عضو مراکز کانون قصه‌گويي کرده‌اند.

در اين ميان سيد صادق رضايي رييس هيئت‌مديره و مديرعامل کانون به پاس تلاش اين مربيان از سراسر کشور قرار است به صورت ويژه و در آيين پاياني پانزدهمين جشنواره بين‌المللي قصه‌گويي در اروميه از 11 نفر از آنان که بر بام قصه‌گويي ايران ايستاده‌اند، تقدير کند.

پانزدهمين جشنواره بين‌المللي قصه‌گويي به ميزباني کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان آذربايجان غربي امروز 9 بهمن در شهر اروميه پايان خواهد يافت.

ضرورت‌هاي تاسيس باش‌گاه قصه‌گويان ايران از زبان عضو موسس

به حمايت‌هاي کانون نيازمنديم

باش‌گاه تازه‌تاسيس قصه‌گويان ايران در پانزدهمين جشنواره بين‌المللي قصه‌گويي داراي يک نماينده است که در بخش قصه‌گويي مربيان برگزيده سال‌‌هاي پيشين حضور دارد.الهام دارابي که معاونت اين باش‌گاه را نيز بر عهده دارد، در حاشيه برگزاري اين رويداد بين‌المللي در اروميه به تشريح فعاليت‌هاي اين سازمان مردم‌نهاد در حوزه قصه‌گويي پرداخت.

وي با اشاره به موقعيت مناسب قصه‌گويي در ايران و وجود مراکز کانون پرورش فکري، به ضرورت تاسيس موسسه‌اي براي حمايت از قصه‌گويان، انسجام اين فعاليت و شناسايي قصه‌گويان غيرکانوني پرداخت و گفت: گرايش به قصه و قصه‌گويي در ذات هر ايراني نهفته است، با ايمان به اين خصيصه، لزوم راه‌اندازي موسسه‌اي مردم‌نهاد براي حمايت، انسجام و رشد فعاليت قصه‌گويي ضروري به نظر مي‌آمد، به همين دليل با تلاش چند نفر از همکاران کانون که سال‌ها در عرصه قصه‌گويي فعال بودند موسسه فعاليت خود را آغاز کرد.

وي با اشاره به اين‌که قصه‌گويي در کنار ساير فعاليت‌هاي کانون از رشد چشم‌گيري برخوردار بوده، اذعان داشت: اگر قصه‌گويي به صورت مجزا صاحب يک موسسه باشد بدون شک شاهد رشد و شکوفايي بيش‌تري خواهد بود، اين باور، در کنار نياز به خدمت بهتر به قصه‌گويان و مخاطبان و اعتقاد به اين‌که در صورت تشکيل موسسه‌اي مستقل مي‌توان به فعاليت قصه‌گويي انسجام بخشيد و قصه‌گويان را دور هم جمع کرد ما را به ادامه تلاش اميدوار ساخت.

اين قصه‌گوي با سابقه کانون، به روند راه‌اندازي موسسه اشاره کرد و گفت: بعد از تشکيل جلسات متعدد و تصميم‌گيري در خصوص مفاد اساس‌نامه، موسسه را به ثبت رسانديم و شروع به عضوگيري کرديم، ششمين جشنواره منطقه‌اي قصه‌‌گويي در تهران فرصت مغتنمي بود که با مساعدت مديريت کانون پرورش فکري استان تهران، قصه‌گويان به عضويت موسسه درآيند و فعاليت خود را آغاز کند.

معاون «باش‌گاه قصه‌گويان ايران» در خصوص اقدامات اين باشگاه ضمن تشريح اهداف موسسه گفت: در اولين گام موسسه با همکاري شهرداري تهران، جشنواره يک و دو روزه براي مادران در مناطق مختلف برگزار نمود، اعضاي موسسه در جشنواره‌هاي مختلف حضور يافته‌اند، با اين برنامه‌ها فعاليت موسسه ادامه دارد. براي عضوگيري و اطلاع‌رساني برنامه‌اي در راديو داشتيم و از هر فرصت ديگري جهت اطلاع‌رساني و عضوگيري استفاده مي‌کنيم تا مجمع شکل بگيرد و با راي‌گيري اعضاي موسسه رئيس و اعضاي هيئت‌مديره تعيين شود.

دارابي با تاکيد براين که «باش گاه قصه‌گويان ايران» يک موسسه مستقل است گفت: به دليل فعاليت در يک راستا براي دستيابي به اهداف مشترک، نيازمند ياري و حمايت مسوولان کانون پرورش فکري هستيم و اميدواريم با حمايت مديرعامل کانون بتوانيم به صورت فراگير و گسترده به فعاليت خود سرعت بخشيم.

وي نياز به مکاني مستقل جهت استقرار و حمايت براي راه‌اندازي فضاي مجازي را به عنوان نيازهاي اوليه موسسه مطرح کرد تا با رفع اين نيازها «باش گاه قصه‌گويان ايران» با قدرت بيش‌تر براي نيل به اهداف فرهنگي خود گام بردارد.

قصه‌گويي عاملي موثر در کشف معناي جهان

يکي از مقالات ارايه شده در اولين نشست تخصصي پانزدهمين جشنواره بين‌المللي قصه‌گويي ضمن تبيين اهداف قصه‌گويي به بررسي فلسفه قصه‌گويي براي کودکان پرداخت. در اين نشست تخصصي که سه مقاله پژوهشي در خصوص قصه‌گويي ارايه شد منيره عابدي از اصفهان در مقاله‌اي با عنوان بررسي فلسفه قصه‌گويي براي کودکان، قصه‌گويي را عاملي موثر در کشف معناي جهان و تعيين هويت خويش در سنين کودکي دانست.

وي خاطرنشان کرد‌‌: به منظور ايجاد درک روشن‌تر از فلسفه قصه‌گويي به نکاتي هم‌چون تاثيرگذاري بيش‌تر مخاطب، تحريک به مطالعه، افزايش پرورش خيال و ارتباط متقابل ـ که نتيجه قصه‌گويي است ـ توجه کرد. نتايج اين پژوهش هم‌چنين بيان‌گر آن بود که قصه‌گويي براي کودکان بايد همواره به عنوان نياز ضروري و غير قابل چشم‌پوشي مورد توجه قرار گيرد.در ادامه مريم شفيع‌زاده با مقاله تاملي بر فلسفه قصه و قصه‌گويي به ارايه مقاله خود پرداخت و بنا بر آن‌چه گفته شد‌، قصه‌گويي را امري خلاف جريان زندگي کنوني انسان‌هايي دانست که توانايي کسب تجربه‌هاي ناب و تبادل مستقيم آن تجربيات با هم‌ديگر را از دست داده‌اند. وي با بيان اين نکته که آن‌چه تحت عنوان جشنواره‌هاي قصه‌گويي در کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان به اجرا درمي‌آيد، کفايت نمي‌کند و سبب ويتريني شدن قصه‌ها و موضوع قصه‌گويي شده است.بر اساس اين گزارش شناسايي معيارهاي کودکان و نوجوانان در انتخاب کتاب‌هاي قصه براي قصه‌گويي عنوان مقاله‌اي بود که توسط فرشيد فتحي‌هفشجاني از ديدگاه کودکان و نوجوانان عضو کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان شهر هفشجان استان چهار‌محال و بختياري ارايه شد.

در اين مقاله معيارهايي هم‌چون ظاهرکتاب‌، ‌علمي بودن‌، ‌شعر بودن، ‌آموزش تخيلي‌بودن و انتخاب کتاب قصه از ديد کودکان دختر و پسر مورد بررسي قرار گرفته است.

گفتني است داوري اين بخش از مقاله‌ها را بهمن کاظمي، ملک چيذري و مهدي حشمتيان بر عهده داشتند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
گلبرگ
كارتونيست
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون