جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2365- تاریخ : 1390/08/17 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (سه شنبه)

 تکنولوژي هايي براي تشخيص دروغ 

 محققان روانشناسي قضايي دانشگاه هاي مختلف طي سالها به ارائه تکنولوژي پرداخته اند که مي توان از آنها در تشخيص نسبتا دقيق دروغگويي از راستگويي به خوبي استفاده کرد.به گزارش مهر، شايد براي همه انسانها تشخيص دروغ از راست دشوار باشد، اما کارآگاهان و وکلا از معدود افرادي هستند که مي دانند دروغگوها همواره نشانه هايي دارند که مي توان بر اساس آن دروغهاي آنها را آشکار کرد.

در واقع شناسايي فردي که در حال دروغ گفتن است تکنيکها و شيوه هاي جالب توجهي دارد که تکنولوژي هاي جديد نيز در افزايش دقت اين تکنيکها تاثير قابل توجهي داشته اند.

ترکهايي بر روي احساسات چهره

به گفته محققان لابراتوار روانشناسي قضايي دانشگاه دالهوزي، حتي اگر فرد دروغگو بهترين شيوه ها را براي عادي نشان دادن چهره اش در حين گفتن دروغ به کار ببندد، ترکهايي احساسي و يا رگه هاي بسيار ريز احساسي بر روي چهره او به وجود مي آيند که مي توانند حالت ذهني واقعي فرد را آشکار کنند.

با وجود اينکه بروز ترکها و شکافهاي ظريف در حالت صورت فرد مي تواند نشانه هايي قابل توجه را براي تشخيص درغگويي او ارائه کند، دانشمندان همچنان دريافته اند حرکات ظريف ماهيچه هاي صورت از قبيل ماهيچه بالايي و گوشه هاي لب و ماهيچه هاي پلک نيز مي توانند به وضوح دروغگويي فرد را آشکار کنند.

"مارک فرانک" روانشناس اجتماعي از فناوري رايانه اي براي تحليل حالات چهره افراد استفاده کرده و دريافته است حالتهاي بسيار کوچک و ريزي در صورت داوطلبان از قبيل تيکهاي کوچک، لبخند، اخم کردن و يا چين انداختن صورت مي توانند نشانه هايي بسيار دقيق در نمايش دادن احساسات فرد باشند حتي اگر فرد مورد بازجويي به شدت در پنهان کردن احساسات خود تلاش کند.

از سيستم رايانه اي فرانک نه تنها مي توان در شناسايي تبهکاران چيره دست استفاده کرد بلکه حتي مي توان آن را در دفع کردن حملات تروريستي نيز به کار برد. با اين همه فرانک مي گويد اين سيستم تنها شواهدي کافي را در اختيار محققان قرار مي دهد و چيزي را به اثبات نمي رساند.

چشمها دست دروغگو را رو مي کنند

چشمها نيز از ديگر اعضاي بدن هستند که شايد بتوانند دست دروغگوها را رو کنند و دانشمندان دانشگاه يوتا براي استفاده از اين ويژگي تکنولوژي ويژه اي ارائه کرده اند: دوربين رايانه اي و يک نرم افزار که مي توانند حرکات ظريف چشم انسان را ضبط کرده و واکنشهاي شناختي آن را محاسبه کنند. در مقابل دستگاه دورغ سنجي نيز به ثبت واکنشهاي احساسي فرد مي پردازد.اين سيستم همچنين ديگر متغييرها از قبيل مدت زمان واکنش نشان دادن به سئوالها، مدت زمان خواندن و يا بازخواني يک سئوال و تعداد خطاهاي رخ داده در حين خواند سئوالها را به ثبت مي رساند.

الگوي کلامي کليدي براي تشخيص دروغ

بسياري از افراد تا کنون بارها و بارها با افراد دروغگو مواجه شده و مي دانند اين افراد مي توانند حقيقت را پنهان کنند، اما با اين همه بهترين دروغ پردازان نيز از الگوهاي گفتاري خاصي استفاده مي کنند که مي تواند راز آنها را افشا کند.

محققان دانشگاه کاليفرنيا لس آنجلس موفق به ارائه الگوي کلامي شده اند که معمولا با استفاده از آن مي توان دروغ گفتن را در افراد مشخص کرد. به گفته آنها دروغگوها معمولا در سخنان خود جزئيات کمي ارائه کرده و تمايل شديدي به تکرار سئوالات دارند و با دقت واکنش شنونده را تحت نظر مي گيرند همچنين سخنان خود را در جملاتي کوتاه بيان مي کنند.

شناسايي دروغ از فعاليتهاي مغزي

درصورتي که منبع اصلي هر دروغي مغز انسان باشد، اين امکان به وجود خواهد آمد تا مناطقي از مغز که با دروغگويي و فريب دادن در ارتباط است را به راحتي شناسايي کرد. از اين رو دانشمندان در تلاشند از دستگاه fMRI به عنوان يک دروغ سنج استفاده کنند.

محققان دانشگاه هاروارد دريافته اند بخشهايي از مغز داوطلبان مورد مطالعه در هنگام دروغگويي فعاليتهاي مختلفي از خود
نشان مي دهند. با اين همه اين تکنيک نمي تواند ميان افرادي که قصد دروغگويي دارند يا افرادي که درباره دروغ گفتن ترديد دارند تفاوتي قائل شود.

با وجود محدوديتهايي که در اين تکنيک دروغ يابي وجود دارد، دست کم دو شرکت سيستمهاي دروغ سنج مبتني بر اين تکنيک را سفارش داده اند. در مطالعه اي ديگر محققان نشان داده اند افرادي که به دروغگويي عادت کرده اند داراي نابهنجاري هايي در مغز هستند. به گفته محققان ميزان ماده سفيد در مغز افراد دروغگو بيشتر و ميزان ماده خاکستري در مغز آنها کمتر است؛ به اين دليل که ماده سفيد مي تواند به دروغگوياني که به قدرت شناختي بيشتري نياز دارند کمک کند تا اطلاعات را بهتر جعل کنند.

تصويربرداري حرارتي از دروغگوها

محققان مي گويند الگوي حرارتي چهره افراد دروغگو پس از پنهان کردن واقعيت به وضوح تغيير مي کند و چهره آنها داغ مي شود. در بيش از 80 درصد از موارد مطالعه شده الگوي حرارتي چهره فرد در حين دروغ گفتن به شدت تغيير مي کند. با استفاده از دوربينهاي پر وضوح حرارتي، محققان مي توانند اين تغييرات حرارتي را شناسايي کرده و درستي يا غلط بودن گفته هاي فرد را تعيين کنند.

درغگو دروغ نويس است

با وجود اينکه تجزيه دست خط معمولا به عنوان يک شبه علم شناخته مي شود، شايد بتواند در کمک رساني به رديابي دروغگوها کاربرد داشته باشد.

محققان با استفاده از ابزار رايانه اي براي رديابي حرکات دست نويسنده موفق به يافتن نشانه هايي از قبيل مدت زمان روي کاغذ بودن خودکار نسبت به معلق بودن آن در هوا، طول، وسعت و ارتفاع حروف نوشته شده، و ميزان فشاري که براي نوشتن بر روي خودکار وارد مي شود، شده اند که مي توانند دست فرد را در زمان نوشتن متني غير واقعي رو کند. اين تکنولوژي بايد به صورت همزمان با دروغ سنجهاي کلامي به کار گرفته شوند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
گلبرگ
كارتونيست
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون