جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2364- تاریخ : 1390/08/15 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (يكشنبه)

 ويژه 

در اين نقطه از زمين هيچ وقت باران نمي بارد

در ابتدا بايد بپرسيم که نظر شما در مورد اين نقطه از زمين چيست؟آيا توانستيد حدس بزنيد که قرار است در مورد چه جايي صحبت کنيم؟اين نقطه از زمين همان قطب جنوب است.

به گزارش مشرق،قطب جنوب به عنوان پنجمين قاره بزرگ در بين هفت قاره جهان است. اين در حالي است که اندازه اين قاره در زمستان ها به علت سرما و يخبندان هاي شديد،دوبرابر ميشود.

سطح اين قاره را بيش از 95درصد يخ ميپوشاند و تقريبا 90درصد از آب تازه جهان را در خود نگاه ميدارد.قطب جنوب به خاطر داشتن يخ هاي ضخيم داراي بيشترين ارتفاع در ميان ديگر قاره هاي جهان است.همچنين به خاطر موقعيت جغرافيايي خاصش و هواي بسيار سردش از دسترس انسان ها به دور مانده است و همين باعث شده تا هيچگونه آلودگي در آن ديده نشود.

قطب جنوب را ميتوان به عنوان خشک ترين نقطه زمين نيز عنوان کرد.دليل انتخاب اين لقب براي آن نباريدن باران براي مدتي خارج از تصور شما است.در اين قاره بيش از يک ميليون سال است که باراني نباريده است.اين بدان معنا است که آخرين بار در عهد چهارم زمين شناسي در اين منطقه باران باريده است.همچنين بايد بگوييم که در تمام طول تابستان در اين منطقه نور خورشيد حکم فرماست و در زمستان مهتاب اين سرزمين را ميپوشاند.

تا به حال تنها دو گونه گياهي در اين منطقه شناسايي شده است و اينکه شما هيچ حشره اي را در اين مکان يافت نميکنيد،اگرچه اقيانوسي که دور تا دور آن را محاصره کرده است داراي گونه هاي متفاوتي از موجودات مانند پرندگان،وال ها و فک هايي است که از منابع غني اين آب ها تغذيه ميکنند وجود دارند.

اين قاره همچنين به خاطر داشتن بيشترين تعداد پنگوئن نيز معروف است.طبق آخرين محاسبات اين منطقه پذيراي 12 ميليون از انواع پنگوئن است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
گلبرگ
كارتونيست
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون