جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2360- تاریخ : 1390/08/10 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (سه شنبه)

 خـبـــــر 

درسهاي بزرگي که ميتوان از مورچه ها آموخت

همه ما سعي مي‌کنيم که از افراد بزرگ درس زندگي بگيريم و دوست داريم رمز و راز موفقيت آنها را بدانيم. اما فراموش مي‌کنيم که گاهي بزرگترين درس‌هاي زندگي از کوچکترين موجودات کنار ما گرفته مي‌شوند.مثلاً مورچه‌ها را در نظر بگيريد. آيا باور مي‌کنيد که اين موجودات کوچک مي‌توانند به ما ياد بدهند که چطور بايد زندگي بهتري داشته باشيم؟

از رفتار مورچه‌ها مي‌توانيم چهار درس مهم بگيريم که به ما براي داشتن زندگي بهتر کمک مي‌کنند.

1. مورچه‌ها هيچوقت تسليم نمي شوند. آيا متوجه شده‌ايد که چطور مورچه‌ها هميشه به دنبال راهي براي رد شدن از موانع هستند؟ انگشتتان را در راه يک مورچه قرار دهيد و آن را دنبال او بکشانيد، يا حتي روي او. مدام به دنبال راهي براي عبور از انگشت شما خواهد بود. هيچوقت يکجا نمي‌ايستد و گيج نمي‌ماند. هيچوقت دست از تلاش بر نمي‌دارد و عقب نمي‌کشد.

همه ما بايد ياد بگيريم که اينچنين باشيم. هميشه موانعي در زندگي ما وجود دارد. چالش اين است که دست از تلاش برنداريم و به دنبال راه‌هاي جايگزين براي رسيدن به اهدافمان باشيم.

2. مورچه‌ها همه تابستان به فکر زمستان هستند. داستان قديمي گنجشک و مورچه را يادتان هست؟ در اواسط تابستان، مورچه‌ها به شدت مشغول جمع کردن آذوقه براي زمستان خود هستند—درحاليکه گنجشک براي خود خوش مي‌گذراند. مورچه‌ها مي‌دانند که تابستان—اوقات خوش—براي هميشه نمي‌ماند. بالاخره زمستان مي‌آيد. اين درس خيلي خوبي است. وقتي زندگي خوب مي‌شود، نبايد مغرور شويد و تصور کنيد که هيچوقت زندگيتان با شکست روبه‌رو نخواهد شد. با ديگران با ملاطفت و مهرباني رفتار کنيد. براي روزهاي سخت پس‌انداز کنيد و به فکر آينده باشيد. و يادتان باشد که اوقات خوب هميشه نيستند اما انسان هاي خوب هميشه هستند.

3. مورچه‌ها همه زمستان به فکر تابستان هستند. وقتي با سرماي طاقت‌فرساي زمستان مواجه مي‌شوند، هميشه به خودشان يادآور مي‌شوند که اين هميشگي نخواهد بود و بالاخره تابستان فرا مي‌رسد. و با اولين اشعه هاي خورشيد تابستان، مورچه‌ها بيرون مي‌آيند و آماده کار و تلاش و تفريح هستند. وقتي ناراحت و افسرده هستيد و وقتي تصور مي‌کنيد مشکلات تمامي ندارند، خوب است که به خودتان يادآور شويد که اين نيز مي‌گذرد. اوقات خوش فرا مي‌رسد و خيلي مهم است که هميشه رويکري مثبت به زندگي داشته باشيد.

4. مورچه‌ها هرچه از توانشان برمي‌آيد را انجام مي‌دهند. مورچه‌ها چه مقدار غذا در تابستان جمع مي‌کنند؟ هرچقدر که بتوانند! اين الگوي خيلي خوبي براي کار است. هرچه که از دستتان برمي‌آيد را انجام دهيد. يک مورچه نگران اين نيست که مورچه ديگر چقدر غذا جمع کرده است. عقب نمي‌کشد و به اين فکر نمي‌کند که چرا بايد اينقدر سخت تلاش کند. از حقوق کم خود هم شکايت نمي‌کند. آنها فقط سهمشان را از کار انجام مي‌دهند. موقيت و خوشبختي معمولاً درنتيجه 100 درصد به دست مي‌آيد—يعني همه آنچه که در توان داريد را به کار گيريد. اگر به اطرافتان نگاه کنيد، افراد موفقي را مي‌بينيد که با هرچه در توانشان هست زحمت مي‌کشند.

شناسايي دستگاه‌هاي انفجاري با حسگرهاي كاغذي

محققان مؤسسه فناوري جورجيا دست به ساخت يك پيش‌ساخت حسگر بي‌سيم با قابليت شناسايي مقادير كم يك عنصر اصلي موجود در بسياري از مواد منفجره زده‌اند.به گزارش ايسنا، اين دستگاه كه از نانولوله‌هاي كربني استفاده كرده و با فناوري جوهرافشان استاندارد بر روي كاغذ يا ماده كاغذ مانند چاپ شده است، قابل كاربرد در مقياس زياد براي هشدار به مقامات نسبت به وجود مواد منفجره مانند دستگاه‌هاي انفجاري هستند.

به گفته كريشنا نايشادهام، دانشمند محقق اصلي موسسه تحقيقاتي فناوري جورجيا، اين پيش‌ساخت نشانگر يك گام اساسي به سمت توليد سيستم بي‌سيم يكپارچه براي شناسايي مواد منفجره بوده كه داراي يك حسگر و دستگاه ارتباطي در يك بسته‌بندي كوچك و ارزان‌قيمت با قابليت كار در هر شرايط است.گونه‌هاي ديگر حسگرهاي گازهاي سمي، مبتني بر ساختار نيمه‌رساناي پرهزينه و رنگ نگاري گاز هستند كه از انرژي بيشتر استفاده كرده و نياز به دخالت انسان دارند.

اين دستگاه‌ها همچنين در دماي محيط كار نكرده و از سيستم‌هاي يكپارچه ارتباطي مانند آنتن برخوردار نيستند.جزء بي‌سيم براي انتقال اطلاعات حسگر كه يك آنتن تشديدكننده سبك است با استفاده از شيوه‌هاي جوهرافشاني كه توسط پروفسور «مانوس تنتزريس» طراحي شده، بر روي يك كاغذ عكس چاپ شده است.تنتزريس با همكاري نايشادهام ، دست به ساخت اين دستگاه حسگر زده‌اند.اين اولين حسگر آمونياكي چاپ جوهرافشاني نيست كه با يك آنتن بر روي كاغذ ادغام شده است. سال گذشته گروه تنتزريس موفق به ساخت يك حسگر يكپارچه شده بودند.به گفته تنتزريس، تفاوت اساسي آنها در اين است كه اين حسگر جديد از حساسيت پيشرفته چشمگيري براي غلظت‌هاي ناچيز آمونيك برخوردار است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
گلبرگ
كارتونيست
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون