جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2350- تاریخ : 1390/07/28 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)

 همراه با خبر 

«نصيب مرده‌ي كوه قاف» زنده مي‌شود

«نصيب مرده‌ي كوده قاف» عنوان كتابي است كه «سوسن طاقديس» مشغول نگارش آن براي نوجوانان است. اساس اين كتاب، يكي از افسانه‌هاي كهن ايراني است.

ايبنا نوجوان: «سوسن طاقديس» كه مدتي پيش كتاب «و خدا پاسخ داد» از او منتشر شد، درباره‌ي كتاب‌هاي جديد و آماده‌ي چاپ خود گفت: «اين‌روزها مشغول نوشتن كتابي با نام «نصيب مرده‌ي كوه قاف» هستم كه در قالب طرح رمان نوجوان امروز كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان منتشر خواهد شد.»

اين نويسنده درباره‌ي موضوع «نصيب مرده‌ي كوه قاف» گفت: «داستان اين كتاب بر اساس يكي از افسانه‌هاي قديمي ايراني و درباره‌ي دختري است كه پيرمرد عجيبي در بازار به او مي‌گويد «تو نصيب مرده‌ي كوه قاف هستي». دختر هم كه از اين موضوع بسيار ترسيده به كمك پدرش از شهر خارج مي‌شود تا از اين سرنوشت فرار كند؛ اما در بيابان دري را مي‌بينند كه دختر بعد از رد شدن از آن وارد قصري متروكه مي‌شود. البته اين، انتهاي داستان نيست و پس از آن نيز اتفاقاتي در قصر مي‌افتد.»

طاقديس ادامه داد: «اين افسانه كاملاً ايراني است. كوه قاف كه در ادبيات فارسي بسيار از آن ياد شده است هم در اين داستان نقش پررنگي دارد.»

نويسنده‌ي «يكي بود»، در نگارش داستان‌هاي شاهنامه هم با كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان همكاري دارد و اين‌روزها مشغول نگارش داستان‌هاي «بيژن و منيژه» و «ضحاك» است.

او در اين‌باره هم توضيح داد: «در بازآفريني اين داستان‌ها تلاش كردم تا به جزئياتي كه در شاهنامه به آن پرداخته نشده اما در همذات‌پنداري نوجوانان تاثيرگذار است بپردازم. مثلاً به احساسات، پيش‌زمينه‌هاي فكري و درونيات شخصيت‌ها بيش‌تر پرداخته‌ام. خصوصاً در نگارش داستان ضحاك بيش‌تر به اين موضوع توجه داشتم.»

مترجم «شما يك دماغ زرد نديديد؟» كتاب‌هاي «پيشي بيا منو بخور» را در انتشارات اميركبير و «خرس شب تاب» و «سايه‌اي که سر و دم نداشت» را كه براي خواهر و برادرهاي كوچك‌تر ما نوشته، در انتشارات به‌نشر آماده‌ي چاپ دارد.

سوسن طاقديس نويسنده‌ي کتاب‌هاي کودک و نوجوان، سال 1338 در شيراز به دنيا آمد. فعاليت داستان‌نويسي حرفه‌اي خود را با نوشتن داستان «باباي من دزد بود» در نشريه‌ي كيهان بچه‌ها آغاز كرد.

از آثار او مي‌توان به «دخترك و فرشته‌اش»، «جوراب سوراخ»، «هزار سال نگاه» و «قدم يازدهم» اشاره كرد كه كتاب آخر جايزه‌ي كتاب سال 1386 را برايش به ارمغان آورد.


اعضاي هيئت نظارت خواستار شدند:

تاليف بايد جايگاه حقيقي خود را در نشر کودک و نوجوان به دست آورد

در دومين جلسه هيئت نظارت بر ضوابط نشر کتاب کودک ونوجوان، اعضاي اين هيئت ضمن ابراز نگراني از غلبه آثار ترجمه بر تاليف خواستار توجه شايسته‌تر ناشران و پديدآورندگان کتاب‌هاي کودک و نوجوان به آثار تاليفي شدند.

به گزارش مهر، در اين جلسه که هر دو هفته يکبار برگزار مي‌شود اعضاي هيئت نظارت همچنين در حوزه شعر، خواستار توجه بيشتر شاعران از لحاظ ساختار شعري، به وزن و قافيه شدند يعني در اين حوزه علاوه بر محتوا، قالب و ساختار نيز مورد توجه کارشناسان قرار گيرد.هيئت نظارت موضوع گونه وحشت و خشونت در آثار کودکان و نوجوانان را مورد ارزيابي و بررسي قرار داد و نسبت به نامناسب بودن اين گونه، براي گروه سني کودک ونوجوان تاکيد کرد.

همچنين هيئت نظارت بر ضوابط نشر کودک ونوجوان مصوب کرد مسئوليت اطلاع رساني مصوبات و شرح جلسات برعهده روابط عمومي معاونت امورفرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي باشد.


ماجراي «مدرسه‌ي نابودكنندگان اژدها» چيست؟

«مدرسه‌ي نابودكنندگان اژدها» عنوان مجموعه‌اي 6 جلدي است كه به‌زودي با ترجمه‌ي «فرزانه مهري» منتشر مي‌شود.

ايبنا نوجوان: «فرزانه مهري» مترجم كتاب‌هاي كودكان و نوجوانان درباره‌ي آثار آماده‌ي چاپ خود گفت: «از مجموعه‌ي «مدرسه‌ي نابودكنندگان اژدها»، شش عنوان را ترجمه كردم كه قرار است توسط انتشارات آفرينگان منتشر شوند.»

«شاگرد جديد مدرسه»، «انتقام بانو اژدها»، «گردش علمي در غار نفرين‌شده»، «97 راه براي تربيت اژدها»، «غول كوچك، مشكل بزرگ» و «شبح آقاي هربرت» برخي از عناوين اين مجموعه‌اند.

نوجواني به نام «ويگلاف» به همراه دوستانش «اريكا» و «رويال» كه در مدرسه‌ي نابودكنندگان اژدها درس مي‌خوانند، شخصيت‌هاي اصلي اين مجموعه‌اند.«مدرسه‌ي نابودكنندگان اژدها» با نام اصلي Drangon Slayers academy اثر «كيت مك‌مولان» نويسنده‌ي آمريكايي است كه انتشار آن از سال 1997 آغاز شده است.

مك‌مولان تا كنون 20 عنوان از اين مجموعه‌ي فانتزي را نوشته و منتشر كرده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
گلبرگ
كارتونيست
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون